2015-16 Section X Boys Basketball Playoff Brackets

  OVERALL SECTION X BOYS CHAMPIONSHIP  --  Four-Team Bracket

Overall Section X Semifinals

  

at SUNY Potsdam Maxcy Hall

Wednesday, February 24, 2016, 6:00 p.m.

              (TBD)
              (TBD)

  

at SUNY Potsdam Maxcy Hall

Wednesday, February 24, 2016, 7:45 p.m.

              (TBD)                
              (TBD)

  




  >

 
>

Overall Section X Championship

  
 2016 Section X Champions:
 
   
  
  

at SUNY Potsdam Maxcy Hall

Friday, February 26, 2016, 7:45 p.m.

            Semifinal Winner
            Semifinal Winner
  
  
  
  
  CLASS A PLAYOFFS  --  Two-Team Bracket

Class A Championship

   

at SUNY Potsdam Maxcy Hall

Tuesday, February 16, 2016, 7:45 p.m.

               # 2- Malone
               # 1- Massena
  

 
  2016 Class A Champions:
 
  
  
  CLASS B PLAYOFFS  --  Four-Team Bracket 

Class B Semifinals

  

at Home of Higher Seed

Thursday, February 11, 2016, 6:00pm

              # 4- Gouverneur
              # 1- Ogdensburg

  

at Home of Higher Seed

Thursday, February 11, 2016, 6:00pm

              # 3- Salmon River
              # 2- Canton

  




  >

 
>

Class B Championship

  
 2016 Class B Champions:
 
   
  
  

at SUNY Potsdam Maxcy Hall

Saturday, February 20, 2016, 3:45pm

            # 1/4-
            # 2/3-
  
  
  
  
  CLASS C PLAYOFFS  --  Four-Team Bracket 

Class C Semifinals

  

at Home of Higher Seed

Monday, February 15, 2016, 6:00pm

              # 4- Tupper Lake
              # 1- Brushton-Moira

  

at Home of Higher Seed

Monday, February 15, 2016, 6:00pm

              # 3- St. Lawrence Central
              # 2- Potsdam

  




  >

 
>

Class C Championship

  
 2016 Class C Champions:
 
   
  
  

at SUNY Potsdam Maxcy Hall

Saturday, February 20, 2016, 2:00pm

            # 1/4-
            # 2/3-
  
  
  
  
  CLASS D PLAYOFFS  --  12-Team Bracket

Class D Opening Round

  

at Home of Higher Seed

Wed., February 10, 2016, 6:00pm

 #10- Hermon-DeKalb
 # 7- Hammond
  
  

at Home of Higher Seed

Wed., February 10, 2016, 6:00pm

 #11- Parishville-Hopkinton
 # 6- Edwards-Knox
 
  

at Home of Higher Seed

Wed., February 10, 2016, 6:00pm

 # 9- Lisbon
 # 8- Colton-Pierrepont
  
  

at Home of Higher Seed

Wed., February 10, 2016, 6:00pm

 #12- Clifton-Fine
 # 5- Heuvelton
 
  
  




>




 
 
>




 
>




 

>






Class D Quarterfinals

  
  

at SUNY Canton

Sat., February 13, 2016, 11:45am

 # 7/10- 
 # 2- Harrisville
   
  

at SUNY Canton

Sat., February 13, 2016, 10:00a

 # 6/11- 
 # 3- Madrid-Waddington
  
  

at SUNY Canton

Sat., February 13, 2016, 8:15pm

 # 9/8-
 # 1- Chateaugay
  
  
  

at SUNY Canton

Sat., February 13, 2016, 6:30pm

 # 5- 
 # 4- St. Regis Falls 
   
 






>
 
 
>






 
   

>
 

>

Class D Semifinals

  
  
  
  
   

D2 Final at SUNY Canton

Wed., February 17, 2016, 6:00pm

 # 2/7/10-
 # 3/6/11- 
  
  
  
  
  
  
  
  

D1 Final at SUNY Canton

Wed., February 17, 2016, 7:45pm

 # 1/8/9- 
 # 4/5/12- 
   
  
  
  
  








>







 
 
>

Class D Championship

 
 
   
   
 
   
  
 
   
   

at SUNY Potsdam

Sat., February 20, 2016, 5:30pm

 D2-
 D1-
   
 2016 Class D Champions:
 
 
 
 
 
 
 
 
 

View 2014 Brackets        View 2013 Brackets        View 2012 Brackets       View 2011 Brackets       View 2010 Brackets
View 2009 Brackets        View 2008 Brackets        View 2007 Brackets       View 2006 Brackets       View 2005 Brackets      
View 2004 Brackets

Note: To print brackets, go to menu at the top of the browser.  Click "File," "Page Properties," and reset the "Margins" to 0.25 inches on both left and right.

 
Copyright 2001-2016 CommunitySights.com. All rights reserved.  All logos, photographs, text and designs are copyright.
No portion of this web site may be copied, transferred or otherwise used without expressed written permission.