2017 Section X Boys Soccer Playoff Brackets

  CLASS A PLAYOFFS  --  Two-Team Bracket

Class A Championship

   

at Potsdam High School

Wednesday, October 25, 2017, 5:00 p.m.

              # 1- Malone                     2
              # 2- Massena                  0

    


 
2017 Class A Champions:
Malone Huskies
  
  
  
  CLASS B PLAYOFFS  --  Five-Team Bracket

Class B Opening Round

  

at Home of Higher Seed

Sat., Oct. 21, 2017, 11:00 a.m.

 # 5- Gouverneur            2
 # 4- Canton                  6
  
  
 
  
  
 
  
   





>





>




Class B Semifinals

  
  
  

at Home of Higher Seed

Weds., Oct. 25, 2017, 4:00 p.m.

 # 4- Canton                  1
 # 1- Ogdensburg           2

  

  

at Home of Higher Seed

Thu., Oct. 26, 2017, 3:00 p.m.

 # 3- Salmon River         0
 # 2- Potsdam               3
   






>
 
 
>



 

Class B Championship

  
  
  
  
   

at SUNY Canton

 Sat., October 28, 2017, 1:00p.m.

 # 1- Ogdensburg         0
 # 2- Potsdam   (OT)      0

OFA wins shootout 5-4

  
  
  












 

 

 
 
   
   
 

  2017 Class B Co-Champs:
  Ogdensburg Blue Devils
  Potsdam Sandstoners
 
 
 
 
 
   
  CLASS C PLAYOFFS  -- Three-Team Bracket

Class C Semifinals

               
 
  

at Home of Higher Seed

Monday, October 23, 2017, 3:00 p.m.

         # 3- Norwood-Norfolk                 1
         # 2- St. Lawrence Central          2





>

Class C Championship

  2017 Class C Champions:
  St. Lawrence Ctl. Larries
 
  

at Potsdam High School

Wednesday, October 25, 2017, 7:00 p.m.

     # 1- Brushton-Moira                        0  
     # 2- St. Lawrence Central                3
  
  
   
  
  
  CLASS D PLAYOFFS  --  12-Team Bracket

Class D Opening Round

  

at Home of Higher Seed

Sat., Oct. 21, 2017, 11:00 a.m.

 #10- Hermon-DeKalb        0
 # 7- Colton-Pierrepont      4
   
  

at Home of Higher Seed

Sat., Oct. 21, 2017, 11:00 a.m.

 #11- St. Regis Falls        0
 # 6- Lisbon                     7
  
  

at Home of Higher Seed

Sat., Oct. 21, 2017, 11:00 a.m.

 #12- Morristown             2
 # 5- Chateaugay            5
  
  

at Home of Higher Seed

Sat., Oct. 21, 2017, 11:00 a.m.

 # 9- Edwards-Knox          2
 # 8- Parishville-Hopkinton 0




>




 
 
>




 

>





>





Class D Quarterfinals

  
  

at Ogdensburg Free Acad.

Tue., October 24, 2017, 7:45pm

 #7- Colton-Pierrepont     1
 #2- Harrisville                0
  
  

at Ogdensburg Free Acad.

Tue., October 24, 2017, 6:00pm

  #6- Lisbon                2
 #3- Hammond           1 (OT)
 
   

at Potsdam High School

Tue., October 24, 2017, 5:00pm

# 5- Chateaugay         2
 #4- Heuvelton            1 (OT)

 

   

at Potsdam High School

Tue., October 24, 2017, 6:45pm

 #9- Edwards-Knox          0
 #1- Madrid-Waddington   8

 







>
 
 
>






 
>
 
>

Class D Semifinals

  
  
  
  
   

at Ogdensburg Free Acad.

Thu., Oct., 26, 2017, 6:00pm

 #7- Colton-Pierrepont     1
 #6- Lisbon                     0
  
  
  
  
  
  
  

at Ogdensburg Free Acad.

Thu., Oct., 26, 2017, 7:45pm

 #5- Chateaugay             1
 #1- Madrid-Waddington  2
   
  
  
  
  








>







 
 
>

Class D Championship

 
 
   
   
 
   
  
 
   
   

at Potsdam High School

Sat., October 28, 2017, 11:00am

 #7- Colton-Pierrepont     0
 #1- Madrid-Waddington  3
       
 2017 Class D Champions:
 M-W Yellow Jackets

 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
2016 Bracket     2015 Bracket     2014 Bracket     2013 Bracket     2012 Bracket     2011 Bracket     2010 Bracket    
2009 Bracket     2008 Bracket     2007 Bracket
     2006 Bracket     2005 Bracket
 
Copyright 2017 CommunitySights.com. All rights reserved.  All logos, photographs, text and designs are copyright.
No portion of this web site may be copied, transferred or otherwise used without expressed written permission.