2016 Section X Girls Soccer Playoff Brackets

  
  CLASS A PLAYOFFS  --  Two-Team Bracket

Class A Championship

   

at Potsdam HS

Wednesday, October 26, 2016, 7:00 p.m.

               # 1- Massena                 1
               # 2- Malone    (4OT/Tie)     1
*Massena wins shootout 5-4 to advance to states

 
2016 Class A Co-Champions:
Massena Red Raiders*
Malone Huskies
  
  CLASS B PLAYOFFS  --  Four-Team Bracket

Class B Opening Round

  
 
  
  
 
  
  
 
  
  
 









 
 





Class B Semifinals

  
  

at Canton High School

Fri., Oct. 21, 2016, 3:00 p.m.

 #4- Ogdensburg            0
 #1- Canton  (2OT)         0    
  OFA wins on PKs 2-1  
  

at Gouverneur High School

Fri., Oct. 21, 2016, 3:00 p.m.

 #3- Salmon River         0
 #2- Gouverneur            2
  
 
  






>
 
 
>



 

Class B Championship

  
  
  
  
   

at SUNY Canton

Sat., Oct. 29, 2016, 10:00 a.m.

 #4- Ogdensburg             0
 #2- Gouverneur              2
 
  
  
   
  












 

 

 
 
   
   
 
   
  2016 Class B Champions
  Gouverneur Wildcats
 
 
 
 
 
 
  
  CLASS C PLAYOFFS  --  Five-Team Bracket

Class C Opening Round

  
 
    
  
 
  
  
 
  
  
 




>




 
 
>




Class C Semifinals

  
  

at Potsdam High School

Wed., Oct. 26, 2016, 3:00 p.m.

 #4- Tupper Lake           0
 #1- Potsdam                1
  
  

at Norwood-Norfolk

Wed., Oct. 26, 2016, 3:00 p.m.

 #3- St. Lawrence Ctl.    0
 #2- Norwood-Norfolk      2
  
 
  






>
 
 
>



 

Class C Championship

  
  
  
  
   

at SUNY Canton

Sat., Oct. 29, 2016, 12:00N

 #1- Potsdam                2
 #2- Norwood-Norfolk      0

 

  
  
   
  












 

 

 
 
   
   
 
   
  2016 Class C Champions:
  Potsdam Sandstoners
 
 
 
 
 
 
  CLASS D PLAYOFFS  --  12-Team Bracket

Class D Opening Round

  

at Edwards-Knox HS

Fri., Oct. 21, 2016, 3:00 p.m.

 #10- Hermon-DeKalb      0
 # 7- Edwards-Knox        3
  
  

at Madrid-Waddington HS

Fri., Oct. 21, 2016, 3:00 p.m.

 #11- Lisbon                   0
 # 6- Colton-Pierrepont    1
  
  
  

at SUNY Potsdam

Fri., Oct. 21, 2016, 7:00 p.m.

 #13- Harrisville                0
 # 4- Parishville-Hopkinton 5
  

at Colton-Pierrepont

Fri., Oct. 21, 2016, 3:00 p.m.

 #12- St. Regis Falls        0
 # 5- Madrid-Waddington  5
  

at Harrisville High School

Fri., Oct. 21, 2016, 3:00 p.m.

 #9- Morristown              1
 #8- Brushton-Moira        4




>




 
 
>




 


>


>





>




Class D Quarterfinals

  
  

at Ogdensburg Free Acad.

Mon., October, 24, 2016, 6:45pm

 #7- Edwards-Knox         0
 #2- Heuvelton                1
  
  

at Ogdensburg Free Acad.

Mon., October, 24, 2016, 5:00pm

 #6- Colton-Pierrepont     0
 #3- Hammond               2
 
   
  

at Potsdam Central

Mon., October, 24, 2016, 5:00pm

 # 4- Parishville-Hopkinton 1
 # 5- Madrid-Waddington   0

 

   
  

at Potsdam Central

Mon., October, 24, 2016, 6:45pm

 #8- Brushton-Moira        0
 #1- Chateaugay             3
   
 






>
 
 
>






 
   

>
 

>

Class D Semifinals

  
  
  
  
   

at SUNY Canton

Wed., Oct., 26, 2016, Time TBA

 #2- Heuvelton                0
 #3- Hammond               2
  
  
  
  
  
  
  
  

at SUNY Canton

Wed., Oct., 26, 2016, Time TBA

 #4- Parishville-Hopkinton 1
 #1- Chateaugay              0
   
  
  
  
  








>







 
 
>

Class D Championship

 
 
   
   
 
   
  
 
   
   

at Potsdam CS

Sat., October 29, 2016, 1:00pm

 #3- Hammond                3
 #4- Parishville-Hopkinton 1
   
 2016 Class D Champions:
 Hammond Red Devils
 
 
 
 
 
 
 
 

2015 Bracket     2014 Bracket     2013 Bracket      2012 Bracket      2011 Bracket      2010 Bracket      2009 Bracket     
2008 Bracket     2007 Bracket
     2006 Bracket      2005 Bracket
 
Copyright 2016 CommunitySights.com. All rights reserved.  All logos, photographs, text and designs are copyright.
No portion of this web site may be copied, transferred or otherwise used without expressed written permission.