2019 Section X Softball Playoff Brackets

  CLASS A PLAYOFFS  --  Two-Team Bracket

Class A Championship

   
at SUNY Potsdam
Saturday, June 1, 2019, 11:00 a.m.
               # 1- Malone                   
               # 2- Massena                 
  

 
  2019 Class A Champion:
 
  
  
  CLASS B PLAYOFFS  --  Four-Team Bracket

Class B Opening Round

  

Home of Higher Seed

Tues., May 28, 2019, 5:00p.m.
 # 5- Salmon River         3 
 # 4- Gouverneur            4 
  
  
 
  
  
 
  
  
 




>




 
 
>




Class B Semifinals

  
  

Home of Higher Seed

Thu., May 30, 2019, 5:00p.m.
 # 4- Gouverneur            1
 # 1- Ogdensburg           2
  
  

Home of Higher Seed

Wed., May 29, 2019, 5:00p.m.
 # 3- Potsdam               0
 # 2- Canton                  1
  
 
  






>
 
 
>



 

Class B Championship

  
  
  
  
   
at SUNY Potsdam
Fri., May 31, 2019, 5:00pm
 # 1- Ogdensburg          13
 # 2- Canton   (11 inns)     12
  
  
  
   
  












 

 

 
 
   
   
 
   
  2019 Class B Champions:
  Ogdensburg Blue Devils
 
 
 
 
 
 
  CLASS C PLAYOFFS  --  Four-Team Bracket

Class C Opening Round

  

Home of Higher Seed

Tues., May 28, 2019, 5:00p.m.
 # 5- Tupper Lake             2
 # 4- Madrid-Waddington 22
  
  
 
  
  
 
  
  
 




>




 
 
>




Class C Semifinals

  
  

Home of Higher Seed

Thu., May 29, 2019, 5:00p.m.
 # 4- Madrid-Waddington   0
 # 1- St. Lawrence Ctl.    17 
  
  

Home of Higher Seed

Wed., May 29, 2019, 5:00p.m.
 # 3- Brushton-Moira       1
 # 2- Norwood-Norfolk      4
  
 
  






>
 
 
>



 

Class C Championship

  
  
  
  
   
at Canton High School
Fri., May 31, 2019, 5:00pm
 # 1- St. Lawrence Ctl.    3
 # 2- Norwood-Norfolk     1
  
  
  
   
  












 

 

 
 
   
   
 
   
  2019 Class B Champions:
  St. Lawrence Ctl. Larries
 
 
 
 
 
 
  CLASS D PLAYOFFS  --  Eight-Team Bracket

Class D Quarterfinals

  

at Home of Higher Seed

Wed., May 29, 2019, 4:00p.m.
 # 6- Morristown              1
 # 3- Hammond               5
  
  

at Home of Higher Seed

Wed., May 29, 2019, 3:30p.m.
 # 7- Hermon-DeKalb       6
 # 2- Chateaugay             7
  
  

at Home of Higher Seed

Wed., May 29, 2019, 4:30p.m.
 # 5- Colton-Pierrepont     3
 # 4- Edwards-Knox         6
  
  

at Home of Higher Seed

Wed., May 29, 2019, 5:00p.m.
 # 8- Harrisville               3
 # 1- Heuvelton             14
   
 





>




>









>


 
>

Class D Semifinals

  
   
   
    

at Home of Higher Seed

Thu., May 30, 2019, 5:00p.m.
 # 3- Hammond               9
 # 2- Chateaugay            0 
  
  
  
  
  
  
  

at Home of Higher Seed

Thu., May 30, 2019, 5:00p.m.
 # 4- Edwards-Knox        3
 # 1- Heuvelton               2
   
  
  
  









>





>

Class D Championship

     2019 Class D Champions:
   
 
 
   
  
 
   
  
  
   

at SUNY Potsdam

Saturday, June 1, 2019, 1:00p.m.
 # 3- Hammond               
 # 4- Edwards-Knox
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2018 Playoff Brackets    2017 Playoff Brackets    2016 Playoff Brackets    2015 Playoff Brackets   
2014 Playoff Brackets    2013 Playoff Brackets    2012 Playoff Brackets    2011 Playoff Brackets    2010 Playoff Brackets

2009 Playoff Brackets    2008 Playoff Brackets    2007 Playoff Brackets    2006 Playoff Brackets    2005 Playoff Brackets
 
Copyright 2019 CommunitySights.com. All rights reserved.  All logos, photographs, text, designs and online broadcasts are copyright.
No portion of this web site may be copied, transferred, duplicated or otherwise used in any form without expressed written permission.