2019 Section X Boys Baseball Schedule

MONDAY, APRIL 22, 2019
Madrid-Waddington 3, Brushton-Moira 2
Salmon River 7, Gouverneur 0
Non League
Ogdensburg 4, Watertown 3 (1st game)
Watertown 11, Ogdensburg 1 (2nd game)


TUESDAY, APRIL 23, 2019
Chateaugay 3, Madrid-Waddington 2 (1st game)
Madrid-Waddington 5, Chateaugay 1 (2nd game)

Norwood-Norfolk 18, St. Regis Falls 3
St. Lawrence Central 10, Parishville-Hopkinton 1
Massena 1, Malone 0 (9 innings)
Ogdensburg 10, Gouverneur 0

Edwards-Knox 19, Hermon-DeKalb 6
Heuvelton 14, Lisbon 2

WEDNESDAY, APRIL 24, 2019
Chateaugay at Brushton-Moira (2), ppd.
St. Regis Falls at St. Lawrence Central, ppd. to 5/2

Morristown at Hermon-DeKalb, ppd. to 4/26
Heuvelton 13, Edwards-Knox 0
Non League
Lisbon 4, Gouverneur 3
Norwood-Norfolk at Potsdam, ppd. to 5/11

THURSDAY, APRIL 25, 2019
East Division
Norwood-Norfolk 16, Chateaugay 1
Madrid-Waddington 13, Tupper Lake 2
St. Regis Falls at Parishville-Hopkinton, ppd.
Central Division
Malone 2, Canton 1
West Division
Heuvelton 17, Morristown 5

FRIDAY, APRIL 26, 2019
St. Lawrence Central at Madrid-Waddington, ppd.
Chateaugay at Parishville-Hopkinton, ppd. to 5/8
Lisbon at Hermon-DeKalb, ppd.
Non League
Massena at Watertown, ppd.


SATURDAY, APRIL 27, 2019
Tupper Lake at Norwood-Norfolk, ppd.
Salmon River at Ogdensburg, ppd.
Canton at Potsdam, ppd. to 5/18
Gouverneur at Malone, ppd. to 5/21
Non League
Massena at Midlakes, canceled

Lisbon at Potsdam, ppd. to 5/11

SUNDAY, APRIL 28, 2019
Non League in Cooperstown
Heuvelton 15, St. Regis Falls 4 (1st game)
St. Regis Falls vs. Heuvelton (2nd game, rained out)


MONDAY, APRIL 29, 2019  
St. Lawrence Central 3, Chateaugay 2
Parishville-Hopkinton 17, Tupper Lake 7
Norwood-Norfolk 5, Madrid-Waddington 0
Massena 8, Salmon River 0
Ogdensburg 7, Potsdam 3
Canton 10, Gouverneur 8
Lisbon 6, Edwards-Knox 5 (8 innings)
Morristown 15, Clifton-Fine 4

TUESDAY, APRIL 30, 2019 
Brushton-Moira 4, St. Regis Falls 1 (1st game)
Brushton-Moira 6, St Regis Falls 2 (2nd game)
St. Lawrence Central 11, Tupper Lake 4
Gouverneur 2, Potsdam 1
Malone 6, Salmon River 5 (9 innings)
Heuvelton 15, Hermon-DeKalb 0

WEDNESDAY, MAY 1, 2019
East Division

Tupper Lake at St. Lawrence Central
Madrid-Waddington at Parishville-Hopkinton
Central Division
Salmon River at Malone
Potsdam at Massena
Canton at Ogdensburg
West Division
Clifton-Fine at Hermon-DeKalb
Non League
Norwood- Norfolk at Plattsburgh
Gouverneur at Heuvelton

THURSDAY, MAY 2, 2019
Norwood-Norfolk 13, Brushton-Moira 12 (8 innings)
St. Lawrence Central 2, St. Regis Falls 0
Massena 6, Potsdam 0
Salmon River at Gouverneur, ppd. to 5/20
Canton at Ogdensburg, ppd. to 5/12

Heuvelton 18, Clifton-Fine 0 (1st game)
Heuvelton 22, Clifton-Fine 0 (2nd game)

Morristown 11,  Edwards-Knox 3
Non League
Lisbon at Parishville-Hopkinton, ppd.

FRIDAY, MAY 3, 2019
East Division

Tupper Lake at St. Regis Falls
Madrid-Waddington at St. Lawrence Central
Norwood-Norfolk at Parishville-Hopkinton
Central Division
Potsdam at Malone
Ogdensburg at Massena
Non League
Indian River at Canton

SATURDAY, MAY 4, 2019
West Division

Morristown at Clifton-Fine, ppd.
Non League
Lisbon at Canton, ppd.

SUNDAY, MAY 5, 2019
Massena 7, Ogdensburg 0

MONDAY, MAY 6, 2019
Brushton-Moira 9, Parishville-Hopkinton 0 (1st)
Brushton-Moira 5, Parishville-Hopkinton 3 (2nd)

Madrid-Waddington 22, St. Lawrence Central 2
Potsdam 10, Salmon River 0 (1st game)
Potsdam 5, Salmon River 4 (2nd game)

Lisbon 7, Morristown 4 (1st game)
Lisbon 5, Morristown 2 (2nd game)

Heuvelton 8, Edwards-Knox 0
Non League
Massena 8, Norwood-Norfolk 2

TUESDAY, MAY 7, 2019
St. Lawrence Central 11, Norwood-Norfolk 7
Chateaugay 5, Tupper Lake 3 (1st game)
Chateaugay 7, Tupper Lake 2 (2nd game)
Madrid-Waddington 12, St. Regis Falls 1 (1st game)
Madrid-Waddington 19, St. Regis Falls 3 (2nd game)
Ogdensburg 5, Malone 0 (1st game)
Ogdensburg 2, Malone 1 (2nd game)
Massena 11, Canton 0
Potsdam 14, Gouverneur 8
Edwards-Knox 15, Clifton-Fine 4

WEDNESDAY, MAY 8, 2019
Chateaugay 7, Parishville-Hopkinton 1
Brushton-Moira 10, St. Lawrence Central 2
Massena 8, Malone 0
Canton 6, Salmon River 3 (1st game)
Salmon River 5, Canton 4 (2nd game)
Lisbon 17, Clifton-Fine 3
Heuvelton 18, Morristown 0

THURSDAY, MAY 9, 2019
Norwood-Norfolk 8, St. Regis Falls 1
St. Lawrence Central 11, Parishville-Hopkinton 4
Ogdensburg 11, Gouverneur 1
Edwards-Knox 10, Hermon-DeKalb 0

SATURDAY, MAY 11, 2019
Brushton-Moira 5, St. Lawrence Central 1
Malone 10, Canton 6
Jim Pinkerton Wooden Bat Tournament at O.F.A.
Ogdensburg 8, General Brown 4 (semifinal)
Northeast Clinton 15, Morristown 0 (semifinal)
General Brown 19, Morristown 6 (consolation)
Ogdensburg 2,. Northeastern Clinton 0 (championsp)
Non League
Norwood-Norfolk 3, Potsdam 2
Potsdam 5, Lisbon 2

SUNDAY, MAY 12, 2019
Ogdensburg 1, Canton 0

MONDAY, MAY 13, 2019
Chateaugay 16, Parishville-Hopkinton 10
Norwood-Norfolk 13, Tupper Lake 3
St. Regis Falls 9, St. Lawrence Central 7
Ogdensburg 7, Salmon River 2 (1st game)
Ogdensburg 10, Salmon River 2 (2nd game)

Potsdam 14, Canton 0
Malone at Gouverneur, ppd.

Heuvelton 11, Lisbon 1
Clifton-Fine at Morristown. ppd.


TUESDAY, MAY 14, 2019
Brushton-Moira 3, Madrid-Waddington 2
Massena 7, Gouverneur 0 (1st game)
Massena 12, Gouverneur 1 (2nd game)

Lisbon 12, Hermon-DeKalb 5

WEDNESDAY, MAY 15, 2019
St. Lawrence Central 17, Chateaugay 13
Parishville-Hopkinton 11, Tupper Lake 6
Massena 6, Salmon River 5
Ogdensburg 9, Potsdam 0
Gouverneur 4, Canton 3
Lisbon 4, Edwards-Knox 1
Morristown 17, Hermon-DeKalb 8

THURSDAY, MAY 16, 2019
Norwood-Norfolk 10, Madrid-Waddington 9
Massena 12, Canton 0
Malone 12, Potsdam 8
Heuvelton 16, Hermon-DeKalb 3
Edwards-Knox 7, Clifton-Fine 0 (F)

FRIDAY, MAY 17, 2019
Chateaugay 7, St. Regis Falls 4 (1st game)
St. Regis Falls 8, Chateaugay 4 (2nd game)

Norwood-Norfolk 12, Brushton-Moira 2
St. Lawrence Central 13, Tupper Lake 3
Madrid-Waddington 8, Parishville-Hopkinton 1
Malone 5, Salmon River 2
Ogdensburg 12, Canton 2
Massena 7, Potsdam 3
Morristown 11, Edwards-Knox 3
Hermon-DeKalb 7, Clifton-Fine 0 (F)

Non League
General Brown at Gouverneur, postponed

SATURDAY, MAY 18, 2019
Madrid-Waddington 8, St. Lawrence Central 4
Norwood-Norfolk 11, Tupper Lake 1
Potsdam 3, Canton 0

SUNDAY, MAY 19, 2019
Lisbon 12, Hermon-DeKalb 0
Malone at Gouverneur, ppd. to 5/21, rain


MONDAY, MAY 20, 2019
Norwood-Norfolk 14, St. Lawrence Central 10
Madrid-Waddington 19, Tupper Lake 4
Parishville-Hopkinton 14, St. Regis Falls 5 (1st)
Parishville-Hopkinton 16, St. Regis Falls 6 (2nd)

Brushton-Moira 3, Chateaugay 2 (1st game)
Chateaugay 2, Brushton-Moira 0 (2nd game)

Gouverneur 4, Salmon River 3
Ogdensburg 6, Massena 0
Morristown 13, Clifton-Fine 3
Non League
Heuvelton 14, Canton 9

TUESDAY, MAY 21, 2019
Norwood-Norfolk 21, Chateaugay 3
Brushton-Moira 3, Tupper Lake 1 (1st game)
Brushton-Moira 9, Tupper Lake 8 (2nd game)
Madrid-Waddington 11, Parishville-Hopkinton 7
Malone 14, Gouverneur 7 (1st game)
Malone 19, Gouverneur 6 (2nd game)
Hermon-DeKalb 7, Clifton-Fine 0 (F)
Non League
Massena 11, Heuvelton 1

WEDNESDAY, MAY 22, 2019
St. Regis Falls 4, Tupper Lake 3 (1st game)
Tupper Lake 4, St. Regis Falls 3 (2nd game)
Parishville-Hopkinton 5, Norwood-Norfolk 4 (1st)
Norwood-Norfolk 13, Parishville-Hopkinton 3 (2nd)
Malone 7, Potsdam 3
Morristown 4, Hermon-DeKalb 0


SECTION X BOYS BASEBALL PLAYOFFS

WEDNESDAY, MAY 22, 2019
Section X Class B Play-In Game - at Higher Seed
(#5) Salmon River 8, (#4) Canton 5 (11 innings)

FRIDAY, MAY 24, 2019
Section X Class C Play-In Game - at Higher Seed
(#5) Tupper Lake 4, (#4) St. Lawrence Central 2
Section X Class D Quarterfinals - at Higher Seed
(#1) Heuvelton 16, (#8) Hermon-DeKalb 0
(#2) Lisbon 9, (#7) St. Regis Falls 3
(#3) Chateaugay 7, (#6) Edwards-Knox 2
(#5) Parishville-Hopkinton 10, (#4) Morristown 3

WEDNESDAY, MAY 29, 2019
Section X Class D Semifinals - at Higher Seed
(#1) Heuvelton 19, (#5) Parishville-Hopkinton 1
(#2) Lisbon 7, (#3) Chateaugay 6 
Section X Class B Semifinals 
(#1) Ogdensburg 10,(#5) Salmon River 2
(#2) Potsdam 12., (#3) Gouverneur 2 
Section X Class C Semifinals 
(#1) Norwood-Norfolk 13, (#5) Tupper Lake 1
(#3) Madrid-Waddington 5,(#2) Brushton-Moira 3 

FRIDAY, MAY 31, 2019
Section X Class A Championship at Salmon River 
(#1) Massena 7, (#2) Malone 1
Section X Class B Championship at Clarkson 
(#1) Ogdensburg 6, (#2) Potsdam 0
Section X Class C Championship at Canton HS  
(#1) Norwood-Norfolk 8, (#3) Madrid-Waddington 3
Section X Class D Championship at St. Lawrence U. 
(#2) Lisbon 8, (#1) Heuvelton 2 


N.Y. STATE BOYS BASEBALL PLAYOFFS
THURSDAY, JUNE 6, 2019
NYSPHSAA Class A Opening Round - Salmon River
Burnt Hills-Ballston Spa (II) 10, Massena (X) 0
NYSPHSAA Class C Opening Round - at Canton HS
Fort Plain (II) 11, Norwood-Norfolk (X) 0

SATURDAY, JUNE 8, 2019
NYSPHSAA Class B Quarterfinal - Location TBD
Schuylerville 4 (II), Ogdensburg (X) 0
NYSPHSAA Class D Quarterfinal - at St. Lawrence U.
Lisbon (X) 5, Bolton-Schroon Lake (VII) 4

FRIDAY, JUNE 14, 2019
NYSPHSAA Class D Quarterfinal - at Vestal
Brocton (VI) 10, Lisbon (X) 0