2016-2017 Section X Girls Basketball Schedule

FRIDAY, NOVEMBER 25, 2016
Saranac Central Chiefs Tournament

Heuvelton 56, Northeastern Clinton 38 (semifinal)

S
ATURDAY, NOV 26, 2016
Saranac Central Chiefs Tournament

Heuvelton 61, Saranac Central 37 (championship)

MONDAY, NOVEMBER 28, 2016
Non League

Brushton-Moira 35, Potsdam 7

TUESDAY, NOVEMBER 29, 2016
Hammond 74, Harrisville 20
Madrid-Waddington Tournament
Madrid-Waddington 60, Tupper Lake 20
Brushton-Moira 67, Clifton-Fine 29
Non League
Hermon-DeKalb 60, Parishville-Hopkinton 21
Indian River 59, Canton 48

WEDNESDAY, NOVEMBER 30, 2016
Non League
Colton-Pierrepont 39, Lisbon 32
Norwood-Norfolk 46, Massena 45

THURSDAY, DECEMBER 1, 2016
Madrid-Waddington Tournament
Tupper Lake 27, Clifton-Fine 19 (consolation)
Madrid-Wadding. 52, Brushton-Moira 34 (champ.)
Non League
Gouverneur 61, Alexandria Bay 14

FRIDAY, DECEMBER 2, 2016
Non League
Ogdensburg 48, Plattsburgh 23

SATURDAY, DECEMBER 3, 2016
Non League
Glens Falls 45, Canton 38
Hammond 65, Malone 16
Potsdam 30, Lisbon 20
Whitesboro 65, Ogdensburg 35

MONDAY, DECEMBER 5, 2016
Brushton-Moira 32, Norwood-Norfolk 26

TUESDAY, DECEMBER 6, 2016
Chateaugay 43, Parishville-Hopkinton 20
St. Regis Falls 23, Tupper Lake 19
Madrid-Waddington 67, Colton-Pierrepont 35
Massena 40, Salmon River 33
Malone 58, St. Lawrence Central 44
Ogdensburg 63, Potsdam 33
Canton 56, Gouverneur 31
Heuvelton 87, Lisbon 25
Edwards-Knox 69, Harrisville 13
Hermon-DeKalb 53, Clifton-Fine 51

THURSDAY, DECEMBER 8, 2016
Chateaugay at Tupper Lake 7:15PM
Brushton-Moira at Parishville-Hopkinton 7:15PM
Canton at Potsdam 7:15PM

FRIDAY, DECEMBER 9, 2016
Madrid-Waddington at Norwood-Norfolk at 7:15PM
Colton-Pierrepont at St. Regis Falls 7:15PM
Gouverneur at Malone 7:15PM
Salmon River at Ogdensburg 7:15PM
St. Lawrence Central at Massena 7:15PM
Heuvelton at Clifton-Fine 5:30PM
Edwards-Knox at Hermon-DeKalb 7:15PM
Harrisville Tournament
LaFargeville at Harrisville 8PM
(also including Lowville, Immaculate Heart)

SATURDAY, DECEMBER 10, 2016
Harrisville Tournament

Consolation 6:00, Championship 8:00

MONDAY, DECEMBER 12, 2016
Madrid-Waddington at Parishville-Hopkinton 5:15
Non League
Copenhagen at Harrisville 7:15PM
Chateaugay at St. Lawrence Central 7:15PM

TUESDAY, DECEMBER 13, 2016
Tupper Lake at Brushton-Moira 7:15PM
Norwood-Norfolk at Colton-Pierrepont 7:15PM
Massena at Gouverneur 7:15PM
Potsdam at Salmon River 7:15PM
Malone at Canton 7:15PM
Lisbon at Clifton-Fine 5PM
Hermon-DeKalb at Hammond 7:15PM
Heuvelton at Edwards-Knox 7:15PM

THURSDAY, DECEMBER 15, 2016
Parishville-Hopkinton at Norwood-Norfolk

FRIDAY, DECEMBER 16, 2016
Madrid-Waddington at Tupper Lake 7:15PM
Brushton-Moira at St. Regis Falls 7:15PM
Colton-Pierrepont at Chateaugay 7:15PM
Gouverneur at Ogdensburg 7:15PM
Canton at Salmon River 7:15PM
Malone at Massena 7:15PM
St. Lawrence Central at Potsdam 7:15PM
Harrisville at Hermon-DeKalb 7:15PM
Edwards-Knox at Lisbon 7:15PM
Heuvelton at Hammond 7:15PM

TUESDAY, DECEMBER 20, 2016
St. Regis Falls at Madrid-Waddington 7:15PM
Tupper Lake at Norwood-Norfolk 7:15PM
Chateaugay at Brushton-Moira 7:15PM
Potsdam at Gouverneur 7:15PM
Ogdensburg at Malone 7:15PM
Salmon River at St. Lawrence Central 7:15PM
Massena at Canton 7:15PM
Lisbon at Hammond 7:15PM
Heuvelton at Harrisville 7:15PM
Clifton-Fine at Edwards-Knox 7:15PM

THURSDAY, DECEMBER 22, 2016
Ogdensburg Tournament

Hammond at Madrid-Waddington 6:30PM
St. Lawrence Central at Ogdensburg 8PM
Non League
Norwood-Norfolk at Potsdam 7PM
Hermon-DeKalb at Watertown 7:15PM

FRIDAY, DECEMBER 23, 2016
Ogdensburg Tournament

Consolation 1:30, Championship 3:00

MONDAY, DECEMBER 26, 2016
Jefferson Community College Invitational

Immaculate Heart Central, Madrid-Waddington, Sackets Harbor and Thousand Islands

TUESDAY, DECEMBER 27, 2016
Jefferson Community College Invitational
Immaculate Heart Central, Madrid-Waddington, Sackets Harbor and Thousand Islands
Gouverneur Tournament
Beaver River vs. Edwards-Knox 5PM
Harrisville at Gouverneur 8PM
Non League
Saranac Lake at Tupper Lake 12:30PM
Plattsburgh vs. Massena (at NE Clinton) 5:30PM

WEDNESDAY, DECEMBER 28, 2016
Gouverneur Tournament

Consolation, Championship
Heather Provost Tournament at St. Regis Falls
Parishville-Hopkinton, Norwood-Norfolk, Brushton-Moira at St. Regis Falls
Non League
Hermon-DeKalb at Parishville-Hopkinton 11AM
Massena at Northeastern Clinton 12PM

THURSDAY, DECEMBER 29, 2016
Cindy Brady Tournament at Heuvelton
Alexandria vs. Colton-Pierrepont
Lisbon at Heuvelton 6:30PM
Heather Provost Tournament at St. Regis Falls

Consolation, Championship
Don Petty Tournament at Canton
Hammond vs. AuSable Valley 3:30
St. Lawrence Central at Canton 7PM
Non League
Tupper Lake at Lake Placid 3:30PM

FRIDAY, DECEMBER 30, 2016
Don Petty Tournament at Canton
Consolation, Championship
Cindy Brady Tournament at Heuvelton
Consolation, Championship
Non League
Harrisville at South Lewis 5:30PM
Chateaugay at TBA 6:45PM
Tupper Lake at Lake Placid 2PM

TUESDAY, JANUARY 3, 2017
Non League

Potsdam at Watertown 7PM
TBD at Hammond 7:15PM
Gouverneur at Lisbon 7:15PM
Norwood-Norfolk at Massena 7:15PM
Chateaugay at TBA 7:15PM

WEDNESDAY, JANUARY 4, 2017
Non League

Clifton-Fine at TBA 6PM
South Jefferson at Canton 7:15PM
Hermon-DeKalb at St. Regis Falls 7:15PM
Salmon-River at Tupper Lake 7:15PM
Colton-Pierrepont at Madrid Waddington 7:15PM
Sackets Harbor at Harrisville 7:30PM

FRIDAY, JANUARY 6, 2017
Madrid-Waddington at Chateaugay 7:15PM
Norwood-Norfolk at St. Regis Falls 7:15PM
Parishville-Hopkinton at Tupper Lake 7:15PM
Colton-Pierrepont at Brushton-Moira 7:15PM
Gouverneur at Salmon River 7:15PM
Malone at Potsdam 7:15PM
Massena at Ogdensburg 7:15PM
Canton at St. Lawrence Central 7:15PM
Hammond at Clifton-Fine
Harrisville at Lisbon 7:15PM
Hermon-DeKalb at Heuvelton 7:15PM
Non League
Edwards-Knox at LaFargeville 7:15PM

SATURDAY, JANUARY 7, 2017
Non League

Ogdensburg at General Brown 12:30PM

TUESDAY, JANUARY 10, 2017
Chateaugay at Norwood-Norfolk 7:15PM
St. Regis at Parishville-Hopkinton 7:15PM
Tupper Lake at Colton-Pierrepont 7:15PM
Salmon River at Malone 7:15PM
Ogdensburg at Canton 7:15PM
Potsdam at Massena 7:15PM
St. Lawrence Central at Gouverneur 7:15PM
Clifton-Fine at Harrisville 5:30PM
Edwards-Knox at Hammond 7:15PM
Lisbon at Hermon-DeKalb 7:15PM
Non League
Thousand Island at Heuvelton 7:30P

THURSDAY, JANUARY 12, 2017
Parishville-Hopkinton at Chateaugay 5PM
Hermon-DeKalb at Clifton-Fine 5:30PM

FRIDAY, JANUARY 13, 2017
Brushton-Moira at Norwood-Norfolk 7:15PM
St. Regis Falls at Tupper Lake 7:15PM
Potsdam at Ogdensburg 7:15PM
Canton at Gouverneur 7:15PM
Salmon River at Massena 7:15PM
St. Lawrence Central at Malone 7:15PM
Edwards-Knox at Harrisville 7:15PM
Non League
Madrid-Waddington at Moravia 7PM

SATURDAY, JANUARY 14, 2017
Hermon-DeKalb Tournament
Morristown, Potsdam, Watertown, Hermon-DeKalb
Non League
Carthage at Ogdensburg 1PM
Madrid-Waddington at Dryden 1:30P
Chateaugay at Heuvelton 6:30P

MONDAY, JANUARY 16, 2017
Hermon-DeKalb Tournament
Consolation, Championship
Non League
Chateaugay at TBA
Salmon River at Colton-Pierrepont 12PM
St. Lawrence Central at Hammond

TUESDAY, JANUARY 17, 2017
St. Regis Falls at Chateaugay 7:15PM
Non League
Gouverneur at General Brown 7:15PM

WEDNESDAY, JANUARY 18, 2017
Non League

Lisbon at Colton-Pierrepont 7:15PM

THURSDAY, JANUARY 19, 2017
Parishville-Hopkinton at Brushton-Moira 5:30PM
Tupper Lake at Chateaugay 7:15PM
St. Regis Falls at Colton-Pierrepont 7:15PM
Norwood-Norfolk at Madrid-Waddington 7:15PM
Massena at St. Lawrence Central 7:15PM
Ogdensburg at Salmon River 7:15PM
Potsdam at Canton 7:15PM
Clifton-Fine at Heuvelton 5:30PM
Harrisville at Hammond 7:15PM
Hermon-DeKalb at Edwards-Knox 7:15PM

FRIDAY, JANUARY 20, 2017
Malone at Gouverneur 7:15PM
Non League
Lisbon at Alexandria 7:15PM

SATURDAY, JANUARY 21, 2017
Non League

Heuvelton at Immaculate Heart 1:45PM
Brushton-Moira at St. Lawrence Central 4PM

MONDAY, JANUARY 23, 2017
Non League

Colton-Pierrepont at Salmon River 7:15PM
TBA at Chateaugay 7:15PM
LaFargeville at Edwards-Knox 7:30PM
Sackets Harbor at Hermon-DeKalb 7:45PM

TUESDAY, JANUARY 24, 2017
Non League

Watertown at Gouverneur 7PM
St. Lawrence Central at Norwood-Norfolk 7:15PM
Harrisville at Immaculate Heart 7:30PM

WEDNESDAY, JANUARY 25, 2017
Colton-Pierrepont at Norwood-Norfolk 7:15PM

THURSDAY, JANUARY 26, 2017
Chateaugay at St. Regis Falls 7:15PM
Salmon River at Potsdam 7:15PM
Ogdensburg at St. Lawrence Central 7:15PM
Gouverneur at Massena 7:15PM
Clifton-Fine at Lisbon 5PM
Hammond at Hermon-DeKalb 7:15PM
Edwards-Knox at Heuvelton 7:15PM

FRIDAY, JANUARY 27, 2017
Parishville-Hopkinton at Madrid-Waddington 7PM
Brushton-Moira at Tupper Lake 7:15PM
Canton at Malone 7:15PM

SATURDAY, JANUARY 28, 2017
Non League

Indian River at Massena 1:45PM

MONDAY, JANUARY 30, 2017
Norwood-Norfolk at Parishville 5:15PM
St. Regis at Brushton-Moira 7:15PM
Chateaugay at Colton-Pierrepont 7:15PM
Ogdensburg at Gouverneur 7:15PM
Massena at Malone 7:15PM
Potsdam at St. Lawrence Central 7:15PM
Salmon River at Canton 7:15PM
Hermon-DeKalb at Harrisville 7:15PM
Lisbon at Edwards-Knox 7:15PM
Hammond at Heuvelton 7:15PM
Non League
Tupper Lake at Saranac Lake 7:15PM

TUESDAY, JANUARY 31, 2017
Non League

Alexandria at Hammond 7PM

WEDNESDAY, FEBRUARY 1, 2017
Non League

St. Regis Falls at Hermon-DeKalb 7:15PM

THURSDAY, FEBRUARY 2, 2017
Norwood-Norfolk at Tupper Lake 7:15PM
Brushton-Moira at Chateaugay 7:15PM
Madrid-Waddington at St. Regis Falls 7:15PM
Colton-Pierrepont at Parishville-Hopkinton 7:15PM
Gouverneur at Potsdam 7:15PM
Malone at Ogdensburg 7:15PM
St. Lawrence Central at Salmon River 7:15PM
Canton at Massena 7:15PM
Edwards-Knox at Clifton-Fine 5:30PM
Hammond at Lisbon 7:15PM
Harrisville at Heuvelton 7:15PM

SATURDAY, FEBRUARY 4, 2017
Non League

Carthage at Heuvelton 1PM
Indian River at Canton 7P

MONDAY, FEBRUARY 6, 2017
Chateaugay at Madrid-Waddington 7:15PM
St. Regis Falls at Norwood-Norfolk 7:15PM
Tupper Lake at Parishville-Hopkinton 7:15PM
Brushton-Moira at Colton-Pierrepont 7:15PM
Salmon River at Gouverneur 7:15PM
Potsdam at Malone 7:15PM
Ogdensburg at Massena 7:15PM
Clifton-Fine at Hammond 5:30PM
Lisbon at Harrisville 7:15PM
Heuvelton at Hermon-DeKalb 7:15PM

THURSDAY, FEBRUARY 9, 2017
Madrid-Waddington at Brushton-Moira 7:15PM
Norwood-Norfolk at Chateaugay 7:15PM
Parishville-Hopkinton at St. Regis Falls 7:15PM
Colton-Pierrepont at Tupper Lake 7:15PM
Massena at Potsdam 7:15PM
Gouverneur at St. Lawrence Central 7:15PM
Malone at Salmon River 7:15PM
Canton at Ogdensburg
Harrisville at Clifton-Fine 5:30PM
Hammond at Edwards-Knox 7:15PM
Hermon-DeKalb at Lisbon 7:15PM

SATURDAY, FEBRUARY 11, 2017
Non League

Heuvelton vs. Ogdensburg (SUNY Potsdam)

MONDAY, FEBRUARY 13, 2017
Non League

Northern Adirondack at Canton 7:30P



SECTION X GIRLS BASKETBALL PLAYOFFS
Class D Play-In Game - Home of Higher Seed



N.Y. STATE GIRLS BASKETBALL PLAYOFFS
NYS Class C Opening Round at SUNY Potsdam