2018-2019 Section X Boys Hockey Schedule

FRIDAY, NOVEMBER 30, 2018
Bill Corbett Tournament at Potsdam
Canton 5, Liverpool 4 (OT/first round)
Potsdam 3, Adirondack 3 (OT/first round)
Non League
Fayetteville-Manlius 3, Malone 0
Clinton 7, Ogdensburg 1


SATURDAY, DECEMBER 1, 2018
Norwood-Norfolk 5, Salmon River 1
Bill Corbett Tournament at Potsdam
Liverpool 4, Potsdam 2 (second round)
Canton 5, Adirondack 3 (second round)
     - Canton Wins tourney
Non League
Ogdensburg 4, Whitesboro 1
Christian Brothers-Albany 3, Malone 0


WEDNESDAY, DECEMBER 5, 2018
Salmon River 3, Ogdensburg 1
Massena 6, Thousand Islands 1
Norwood-Norfolk 4, Malone 0

FRIDAY, DECEMBER 7, 2018
Salmon River 3, Thousand Islands 1
Canton Tournament
Canton 7, Saranac Central 2
Non League
Grand Island 3, Ogdensburg 3 (OT/Tie)
Massena 4, Ithaca 3 (OT)
Kenmore East 3, Malone 2

SATURDAY, DECEMBER 8, 2018
Canton Tournament
Potsdam 3, Saranac Central 0
Non League
Ithaca 3, Salmon River 2

WEDNESDAY, DECEMBER 12, 2018
Ogdensburg 4, Malone 0
Non League

Saranac Central 4, St. Lawrence Central 2


FRIDAY, DECEMBER 14, 2018
Norwood-Norfolk 3, Thousand Islands 1
Salmon River Tournament

Queensbury 3, Ogdensburg 1 (opening round)
Williamsville East 3, Salmon River 1 (open. round)
Non League

Potsdam 3, Frontier Senior 3 (OT/Tie)
McQuaid 7, Massena 1
Saranac Central 5, Malone 3

SATURDAY, DECEMBER 15, 2018
Salmon River Tournament

Ogdensburg 3, Williamsville East 1 (second round)
Queensbury 3, Salmon River 2 (second round)
Non League

Massena 3, Pittsford 2
Potsdam 7, Geneva-Waterloo 0
Norwood-Norfolk 6, Saranac Lake 4

WEDNESDAY, DECEMBER 19, 2018
Ogdensburg 4, Potsdam 0
Massena 9, St. Lawrence Central 2
Salmon River 4, Malone 1

FRIDAY, DECEMBER 21, 2018
St. Lawrence Central Tournament
Islanders 4, St. Lawrence 4 (OT/Tie-first round)
Norwood-Norfolk 5, Saranac Central 3 (first round)
Don Tulip Memorial Tournament in Vermont
Canton 4, Bellows Free Academy 1 (first round)

SATURDAY, DECEMBER 22, 2018
St. Lawrence Central Tournament
Norwood-Norfolk 3, St. Lawrence Central 2 (2nd rd.)
Saranac Central 2, Thousand Islands 1 (2nd round)
Non League
Canton 2, Essex 2 (OT/Tie-2nd round)

THURSDAY, DECEMBER 27, 2018
Thousand Islands Tournament
Thousand Islands 3, St. Lawrence 2 (semifinal)

FRIDAY, DECEMBER 28, 2018
Norwood-Norfolk 4, Ogdensburg 3
Thousand Islands Tournament
St. Lawrence Central 5, Batavia 3 (consolation)
Plattsburgh 3, Thousand Islands 2 (championship)
Non League
Massena 4, North Rockland 0

SATURDAY, DECEMBER 29, 2018
Canton 3, Potsdam 1
Brothers Cup at RPI
Canisius 3, Massena 2 (championship)
Non League
Northeastern Clinton 5, Malone 4

FRIDAY, JANUARY 4, 2019

Ogdensburg 2, Salmon River 0
Thousand Islands 3, Potsdam 1
Malone Huskies Tournament

St. Lawrence Central 2, Malone 2 (OT/Tie-semifinal)
     (Malone advances winning shootout)

Massena Tournament
Massena 5, Lancaster 2
Canton 4, West Genesee 3

SATURDAY, JANUARY 5, 2019
Salmon River 2, Norwood-Norfolk 0
Mark Tyo Tournament at Massena
Lancaster 6, Canton 5 (OT)
West Genesee 7, Massena 2 (WGen wins tourney)
Malone Tournament
St. Lawrence 5, Saranac Lk. 5 (OT/Tie-consolation)
St. Mary's 9, Malone 0 (championship)

WEDNESDAY, JANUARY 9, 2019
Salmon River 6, St. Lawrence Central 0
Potsdam 5, Massena 2
Thousand Islands at Canton, ppd.
Malone at Ogdensburg, ppd. to 1/30

FRIDAY, JANUARY 11, 2019
Massena 3, Ogdensburg 2
Non League
Potsdam 5, Essex Junction 4 (OT)
Victor 6, Salmon River 2
Rush-Henrietta 4, Islanders 3 (OT)

SATURDAY, JANUARY 12, 2019
Canton 6, Malone 0
Norwood-Norfolk Tournament
Norwood-Norfolk 6, Saranac Central 4 (first round)
Webster Schroeder 9, St. Lawrence Ctl. 1 (first rd.)
Non League
Massena 3, Victor 2
Essex 6, Potsdam 1

SUNDAY, JANUARY 13, 2019
Norwood-Norfolk Tournament
St. Lawrence Central 7, Norwood-Norfolk 4

TUESDAY, JANUARY 15, 2019
Massena 8, Malone 0


WEDNESDAY, JANUARY 16, 2019
Thousand Islands 4, Ogdensburg 2

FRIDAY, JANUARY 18, 2019
Brian Wade Tournament in Ogdensburg

Ogdensburg 1, Canandaigua 0 (first round)
Canton 5, Thousand Islands 1 (first round)
Non League
Oswego 5, Potsdam 2
Beekmantown 6, Malone 4

SATURDAY, JANUARY 19, 2019
Brian Wade Tournament in Ogdensburg
Islanders vs. Canandaigua, canc. (consolation)
Canton 3, Ogdensburg 2 (championship)
Non League
Potsdam 4, Fulton 2
Norwood-Norfolk 3, Northeastern Clinton 3 (OT/Tie)

MONDAY, JANUARY 21, 2019
Non League

Malone 2, Thousand Islands 2 (OT/Tie)
St. Lawrence Central at Saranac Lake, postponed
Beekmantown at Salmon River, ppd. to 1/22

TUESDAY, JANUARY 22, 2019
Non League

Salmon River 8, Beekmantown 2


WEDNESDAY, JANUARY 23, 2019
St. Lawrence Central at Potsdam, ppd.

FRIDAY, JANUARY 25, 2019
Norwood-Norfolk 3, Ogdensburg 1
Canton 6, St. Lawrence Central 4
Potsdam 5, Malone 3
Salmon River at Thousand Islands, ppd. to 2/11

SATURDAY, JANUARY 26, 2019

Massena 5, Canton 1

MONDAY, JANUARY 28, 2019
Salmon River 4, Massena 3 (OT)
Ogdensburg 6, St. Lawrence Central 5

WEDNESDAY, JANUARY 30, 2019
Salmon River 4, St. Lawrence Central 2
Thousand Islands at Canton, ppd.

THURSDAY, JANUARY 31, 2019
Ogdensburg 8, Malone 2

FRIDAY, FEBRUARY 1, 2019
Canton 6, Massena 4
Salmon River 4, Potsdam 3 (OT)
Malone 2, Norwood-Norfolk 1
Non League
Saranac Central 4, St. Lawrence Central 3
Thousand Islands 6, Immaculate Heart 2

SATURDAY, FEBRUARY 2, 2019
Non League
Plattsburgh 4, Norwood-Norfolk 2
Bishop Timons 3, Thousand Islands 2

MONDAY, FEBRUARY 4, 2019
Norwood-Norfolk 7, Canton 4

TUESDAY, FEBRUARY 5, 2019
Malone 6, Salmon River 4
Non League
St. Lawrence Central 4, Saranac Lake 4 (OT/Tie)

WEDNESDAY, FEBRUARY 6, 2019
Thousand Islands at Ogdensburg
Norwood-Norfolk at Massena
Potsdam at Canton

FRIDAY, FEBRUARY 8, 2019
Ogdensburg 5, Canton 2
St. Lawrence Central 4, Potsdam 2
Non League
Salmon River 3, Plattsburgh 2
Massena 5, Pelham Memorial 4
Clarence 4, Norwood-Norfolk 1

SATURDAY, FEBRUARY 9, 2019
Thousand Islands 3, Malone 0
Salmon River Tournament
Plattsburgh 6, Norwood-Norfolk 5
Salmon River 2, Clarence 1 (SR wins tourney)
Non League
Potsdam 1, Pelham Memorial 1 (OT/Tie)

MONDAY, FEBRUARY 11, 2019
Salmon River 6, Thousand Islands 1
Malone 4, St. Lawrence Central 4 (OT/Tie)
Canton 5, Potsdam 0
Norwood-Norfolk 5, Massena 0 

THURSDAY, FEBRUARY 14, 2019
Canton 4, Thousand Islands 0
Ogdensburg 4, St. Lawrence Central 2
Massena 10, Potsdam 2

FRIDAY, FEBRUARY 15, 2019
Canton 4, Salmon River 3
Ogdensburg 3, Thousand Islands 1
Potsdam 4, Norwood-Norfolk 2

SATURDAY, FEBRUARY 16, 2019
Norwood-Norfolk 4, Thousand Islands 2


2018-2019 SECTION X HOCKEY PLAYOFFS
TUESDAY, FEBRUARY 19, 2019
Section X Division II Quarterfinals - at Higher Seed
(#4) Thousand Islands 6, (#5) Malone 2
(#3) Ogdensburg 4, (#6) St. Lawrence Ctl. 3 (OT)

WEDNESDAY, FEBRUARY 20, 2019
Section X Division I Semifinal - at Higher Seed
(#2) Massena 4, (#3) Potsdam 1

THURSDAY, FEBRUARY 21, 2019
Section X Division II Semifinals - at Higher Seed
(#1) Norwood-Norfolk 2, (#4) Islanders 1 (OT)
(#2) Salmon River 3, (#3) Ogdensburg 2 (OT)

MONDAY, FEBRUARY 25, 2019
Section X Division I Championship at Cheel Arena
(#1) Canton 7, (#2) Massena 3
Section X Division II Championship at Cheel Arena
(#1) Norwood-Norfolk 6, (#2) Salmon River 1


2018-2019 N.Y. STATE HOCKEY PLAYOFFS
SATURDAY, MARCH 2, 2019
NYS Division I Quarterfinal
Canton (X) 7, Monroe-Woodbury (IX) 2
NYS Division II Quarterfinal
Webster Thomas (V) 4, Norwood-Norfolk (X) 1

SATURDAY, MARCH 9, 2019
NYS Division I Final Four - at HarborCenter, Buffalo
Suffern (I) 8, Canton (X) 3