2018 Section X Boys Lacrosse Schedule

TUESDAY, MARCH 27, 2018
Non League
Indian River 7, Ogdensburg 6

THURSDAY, MARCH 29, 2018
Ogdensburg 11, Potsdam 5
St. Lawrence Central 10, Massena 3

FRIDAY, MARCH 30, 2018
Non League
Salmon River 20, Rome Free Academy 9
St. Lawrence Central at Plattsburgh, canceled

SATURDAY, MARCH 31, 2018
Non League
Salmon River 12, Whitesboro 4
Ogdensburg 9, Thousand Islands 5

MONDAY, APRIL 2, 2018
Salmon River 16, Ogdensburg 3
Canton 17, Potsdam 4

TUESDAY, APRIL 3, 2018
Non League
Indian River 10, Potsdam 8

WEDNESDAY, APRIL 4, 2018
Salmon River at Canton, postponed

THURSDAY, APRIL 5, 2018
St. Lawrence Central 13, Potsdam 3

FRIDAY, APRIL 6, 2018
South Burlington at Massena, canceled
Glens Falls at Canton, ppd.

SATURDAY, APRIL 7, 2018
Non League
Glens Falls at Massena, postponed to 5/5
Greenwich at Canton, postponed


MONDAY, APRIL 9, 2018
Massena 10, Potsdam 5
Canton 11, Ogdensburg 5

TUESDAY, APRIL 10, 2018
Salmon River 15, Potsdam 8
Ogdensburg 12, Saranac Lake 3

WEDNESDAY, APRIL 11, 2018
Massena 11, Saranac Lake 4

THURSDAY, APRIL 12, 2018
St. Lawrence Central 13, Ogdensburg 6
Canton 15, Massena 6

FRIDAY, APRIL 13, 2018
Non League
General Brown 17, Canton 4

SATURDAY, APRIL 14, 2018
St. Lawrence Central at Brushton-Moira, ppd.
Tupper Lake at Norwood-Norfolk, ppd.
Ogdensburg at Malone (2), ppd.
Salmon River at Canton, ppd.
Harrisville at Beaver River, ppd.
Massena at Midlakes, ppd.

SATURDAY, APRIL 14, 2018
St. Lawrence Central vs. Saranac Lake, ppd.
Non League
Ogdensburg at Indian River, ppd.

MONDAY, APRIL 16, 2018
Salmon River 14, Saranac Lake 7
Massena at Ogdensburg, ppd.
Non League
Plattsburgh at Potsdam, ppd.

TUESDAY, APRIL 17, 2018
St. Lawrence Central at Canton, ppd.

WEDNESDAY, APRIL 18, 2018
Saranac Lake 7, Potsdam 4
Massena at Canton ppd.  

THURSDAY, APRIL 19, 2018
St. Lawrence Central 9, Saranac Lake 3
Potsdam at Salmon River ppd.
Non League
Northwood at St. Lawrence Central cancelled

MONDAY, APRIL 30, 2018
St. Lawrence Central 15, Salmon River 9


TUESDAY, MAY 1, 2018
Ogdensburg 12, Potsdam 9
Non League
Plattsburgh at Saranac Lake, canceled

WEDNESDAY, MAY 2, 2018
St. Lawrence Central 9, Massena 6
Non League
Salmon River 15, Plattsburgh 8
Northwood 11, Potsdam 8



THURSDAY, MAY 3, 2018
St. Lawrence Central 10, Saranac Lake 5

FRIDAY, MAY 4, 2018
Salmon River at Ogdensburg, ppd.
Potsdam at Canton, ppd.
Non League
Northwood at Massena, ppd.

SATURDAY, MAY 5, 2018
Canton 8, Saranac Lake 7
Non League
Watertown 14, St. Lawrence Central 7
Massena 10, Glens Falls 7

SUNDAY, MAY 6, 2018
Non League
Canton 12, Glens Falls 6

MONDAY, MAY 7, 2018
St. Lawrence Central 14, Potsdam 3
Non League
Ogdensburg 7, Thousand Islands 6

TUESDAY, MAY 8, 2018
Saranac Lake 10, Massena 9
Canton 10, Salmon River 9

WEDNESDAY, MAY 9, 2018
Salmon River 14, Potsdam 4
Non League
Northwood Prep 7, Massena 3
St. Lawrence Central 17, Plattsburgh 3

THURSDAY, MAY 10, 2018
Canton 7, Saranac Lake 1

FRIDAY,. MAY 11, 2018
Ogdensburg 8, Canton 7
St. Lawrence Central 12, Salmon River 10
Massena 12, Potsdam 4
Non League
Thousand Islands 6, Saranac Lake 4

SATURDAY, MAY 12, 2018
Massena 12, Salmon River 11 (OT)
Canton 12, St. Lawrence Central 9
Non League
Potsdam 11, Immaculate Heart 6

MONDAY, MAY 14, 2018
St. Lawrence Central 12, Ogdensburg 6
Salmon River 14, Canton 4

TUESDAY, MAY 15, 2018
Salmon River 18, Massena 6
Saranac Lake 11, Potsdam 5

WEDNESDAY, MAY 16, 2018
Ogdensburg 16, Salmon River 13
Canton 9, Potsdam 4

THURSDAY, MAY 17, 2018
Ogdensburg 8, Massena 7
St. Lawrence Central 6, Canton 4
Non League
Potsdam 16, Plattsburgh 7

FRIDAY, MAY 18, 2018
Saranac Lake 6, Salmon River 3

SATURDAY, MAY 19, 2018
Ogdensburg 11, Saranac Lake 5
Massena 11, Canton 7

SUNDAY, MAY 20, 2018
Ogdensburg 15, Massena 6


 
SECTION X BOYS LACROSSE PLAYOFFS
MONDAY, MAY 21, 2018
Section X Class C-D Quarterfinals- at Higher Seed
(#4) Salmon River 18, (#5) Massena 4
(#3) Ogdensburg 6, (#6) Saranac Lake 2

TUESDAY, MAY 22, 2018
Section X Class C-D Semifinals - Massena HS
(#1) St. Lawrence Central 17, (#4) Salmon River 9
(#2) Canton 12, (#3) Ogdensburg 8

THURSDAY, MAY 24, 2018
Section X Class C-D Championship - Potsdam HS
(#2) Canton 11, (#1) St. Lawrence Central 6


N.Y. STATE BOYS LACROSSE PLAYOFFS
WEDNESDAY, MAY 30, 2018
NYSPHSAA Class C Quarterfinal - Potsdam HS
Johnson City (IV) 20, St. Lawrence Central (X) 14
NYSPHSAA Class D Quarterfinal - Potsdam HS
Chenango Forks (IV) 16, Canton (X) 2