2016 Section X Boys Soccer Schedule

FRIDAY, AUGUST 26, 2016
Watertown To
urnament
Ogdensburg 1, Indian River 0 (first round)
Watertown 8, Massena 0 (first round)

SATURDAY, AUGUST 27, 2016
Watertown Tournament
Indian River 7, Massena 2 (consolation)
Ogdensburg 1, Watertown 0 (championship)

TUESDAY, AUGUST 30, 2016
Non League
Lisbon 2, Brushton-Moira 1 (OT)
Malone 1, Northern Adirondack 1 (OT/Tie)

THURSDAY, SEPTEMBER 1, 2016
Chazy Tournament
Beekmantown 2, Canton 0 (semifinal)

FRIDAY, SEPTEMBER 2, 2016
Jeffers Tournament in Potsdam
Malone 1, Potsdam 0 (2OT/league)
Madrid-Waddington 5, Norwood-Norfolk 0 (league)
Ogdensburg Tournament
Lisbon 4, Hammond 0 (semifinal/non-league)
Ogdensburg 6, Gouverneur 0
Colton Tournament
Edwards-Knox 3, Brushton-Moira 2
Colton-Pierrepont 2, St. Regis Falls 1
Saranac Central Tournament
Saranac Central 5, St. Lawrence Ctl. 1 (semifinal)
Saranac Lake 3, Salmon River 0 (semifinal)

SATURDAY, SEPTEMBER 3, 2016
Chazy Tournament
Plattsburgh 2, Canton 1 (consolation)
Saranac Central Tournament
Salmon River 2, St. Lawrence Central 1 (consolatn)
Jeffers Tournament
Potsdam 6, Norwood-Norfolk 0 (consolation)
Malone 2, Madrid-Waddington 1 (2OT/champs)
Colton-Pierrepont Tournament
St. Regis Falls 2, Brushton-Moira 0 (consolation)
Colton-Pierrepont 1, Edwards-Knox 0 (OT/champs)
Ogdensburg Tournament
Hammond 6, Gouverneur 2 (consolation)
Ogdensburg 3, Lisbon 0 (championship)

TUESDAY, SEPTEMBER 6, 2016
Parishville-Hopkinton 1, St. Lawrence Central 0
Chateaugay 2, Madrid-Waddington 1 (OT)
Colton-Pierrepont 3, Brushton-Moira 1
Massena 1, Salmon River 0
Canton 1, Malone 0
Ogdensburg 4, Potsdam 1
Heuvelton 2, Hermon-DeKalb 1
Lisbon 1, Harrisville 0
Non League
Hammond 5, Gouverneur 2

WEDNESDAY, SEPTEMBER 7, 2016
Norwood-Norfolk 7, St. Regis Falls 2

THURSDAY, SEPTEMBER 8, 2016
St. Lawrence Central 2, Brushton-Moira 1
Madrid-Waddington 3, Colton-Pierrepont 1
Chateaugay 3, Norwood-Norfolk1
Malone 4, Gouverneur 1
Ogdensburg 1, Salmon River 1 (OT/Tie)
Canton 4, Massena 0
Heuvelton 6, Clifton-Fine 1
Edwards-Knox 2, Hammond 1 (OT)

FRIDAY, SEPTEMBER 9, 2016
Harrisville Tournament

Harrisville 2, Edwards-Knox 0 (semifinal/league)
Massena Tournament
Massena 4, Hermon-DeKalb 0 (semifinal)
Parishville-Hopkinton 4, Salmon River 1 (semifinal)

SATURDAY, SEPTEMBER 10, 2016
Massena Tournament
Salmon River 3, Hermon-DeKalb 0 (consolation)
Parishville-Hopkinton 2, Massena 1 (championsh.)
Harrisville Tournament
Edwards-Knox 5, General Brown 2 (consolation)
Harrisville 2, Immaculate Heart 0 (championship)
Non League
Chateaugay 5, Heuvelton 0

MONDAY, SEPTEMBER 12, 2016

Norwood-Norfolk 1, Colton-Pierrepont 1 (OT/Tie)

TUESDAY, SEPTEMBER 13, 2016

Madrid-Waddington 3, Brushton-Moira 0
Parishville-Hopkinton 3, Chateaugay 1
Ogdensburg 2, Canton 1 (OT)
Massena 3, Gouverneur 0
Potsdam 2, Salmon River 1
Hammond 2, Clifton-Fine 1
Lisbon 3, Heuvelton 0

WEDNESDAY, SEPTEMBER 14, 2016
St. Lawrence Central 4, St. Regis Falls 3 (OT)
Non League
Gouverneur 3, Hermon-DeKalb 1

THURSDAY, SEPTEMBER 15, 2016
Lisbon 2, Hermon-DeKalb 0
Madrid-Waddington Tournament
Madrid-Waddington 6, Norwood-Norfolk 1
Edwards-Knox 4, Heuvelton 0

FRIDAY, SEPTEMBER 16, 2016
Chateaugay 1, St. Lawrence Central 0
Parishville-Hopkinton 2, Colton-Pierrepont 0
Massena 0, Malone 0 (OT/Tie)
Ogdensburg 7, Gouverneur 0
Lisbon 6, Clifton-Fine 1
Harrisville 1, Hammond 0
Non League
Mayfield 6, Potsdam 0 (semifinal)

SATURDAY, SEPTEMBER 17, 2016

Dan Rose Tournament at Madrid-Waddington
Norwood-Norfolk 2, Heuvelton 0 (consolation)
Madrid-Waddington 2, Edwards-Knox 0 (championship)
Mayfield Tournament
Greenville 2, Potsdam 0 (consolation)
Non League
Chazy 5, Ogdensburg 0

MONDAY, SEPTEMBER 19, 2016
Edwards-Knox 4, Clifton-Fine 0

TUESDAY, SEPTEMBER 20, 2016
Parishville-Hopkinton 2, Madrid-Waddington 1
Chateaugay 3, St. Regis Falls 1
Canton 6, Salmon River 1
Potsdam 4, Gouverneur 3
Harrisville 7, Clifton-Fine 2
Hammond 3, Hermon-DeKalb 0
Non League
Malone 2, Indian River 0

WEDNESDAY, SEPTEMBER 21, 2016
Norwood-Norfolk 1, Brushton-Moira 0
Ogdensburg 2, Massena 0
Non League
Chateaugay 0, Malone 0 (OT/Tie)
Heuvelton 1, St. Regis Falls 0


FRIDAY, SEPTEMBER 23, 2016
Chateaugay 1, Brushton-Moira 1 (OT/Tie)
Parishville-Hopkinton 1, Norwood-Norfolk 0
Madrid-Waddington 3, St. Lawrence Central 0
Salmon River 3, Gouverneur 2 (OT)
Canton 5, Potsdam 0
Harrisville 3, Hermon-DeKalb 0
Hammond 3, Heuvelton 2
Edwards-Knox 0, Lisbon 0 (OT/Tie)

SATURDAY, SEPTEMBER 24, 2016
Parishville-Hopkinton 2, St. Regis Falls 0
St. Lawrence Central 3, Colton-Pierrepont 1

MONDAY, SEPTEMBER 26, 2016
St. Lawrence Central 2, Norwood-Norfolk 1 (OT)

TUESDAY, SEPTEMBER 27, 2016
Madrid-Waddington 2, St. Regis Falls 0
Chateaugay 2, Colton-Pierrepont 0
Brushton-Moira 1, Parishville-Hopkinton 0
Canton 6, Gouverneur 0
Malone 2, Salmon River 1
Potsdam 3, Massena 1
Harrisville 2, Heuvelton 0
Clifton-Fine 1, Hermon-DeKalb 0


WEDNESDAY, SEPTEMBER 28, 2016
Ogdensburg 6, Malone 2

THURSDAY, SEPTEMBER 29, 2016
Chateaugay 1, Madrid-Waddington 0

FRIDAY, SEPTEMBER 30, 2016
Parishville-Hopkinton 4, St. Lawrence Central 2
Brushton-Moira 2, Colton-Pierrepont 0
Norwood-Norfolk 2, St. Regis Falls 0
Ogdensburg 2, Potsdam 1
Malone 1, Canton 0
Massena 2, Salmon River 0
Harrisville 1, Lisbon 0 (2OT)
Heuvelton 2, Hermon-DeKalb 1
Edwards-Knox 2, Clifton-Fine 0


MONDAY, OCTOBER 3, 2016
Parishville-Hopkinton 6, St. Regis Falls 1
Madrid-Waddington 3, Colton-Pierrepont 1
Brushton-Moira 2, St. Lawrence Central 1
Chateaugay 3, Norwood-Norfolk 1
Malone 3, Gouverneur 2
Ogdensburg 5, Salmon River 0
Canton 2, Massena 1
Edwards-Knox 3, Hammond 0 
Lisbon 4, Hermon-DeKalb 0
Heuvelton 4, Clifton-Fine 0

TUESDAY, OCTOBER 4, 2016
Non League
Harrisville 3, Carthage 1
Immaculate Heart 2, Potsdam 1

WEDNESDAY, OCTOBER 5, 2016
Edwards-Knox 3, Hermon-DeKalb 0
Lisbon 2, Hammond 1 (OT)


THURSDAY, OCTOBER 6, 2016
Norwood-Norfolk 3, Colton-Pierrepont 2
Brushton-Moira 2, Madrid-Waddington 1
St. Lawrence Central 5, St. Regis Falls 1
Parishville-Hopkinton 1, Chateaugay 1 (OT/Tie)
Gouverneur 1, Massena 0 (OT)
Ogdensburg 2, Canton 1
Potsdam 2, Salmon River 1
Hammond 4, Clifton-Fine 0
Edwards-Knox 2, Harrisville 1
Lisbon 1, Heuvelton 0

SATURDAY, OCTOBER 8, 2016
Non League
Colton-Pierrepont 1, Hermon-DeKalb 0
Harrisville 2, Hammond 1

MONDAY, OCTOBER 10, 2016
Non League
Harrisville 2, Gouverneur 1

TUESDAY, OCTOBER 11, 2016
Brushton-Moira 2, St. Regis Falls 1
Chateaugay 3, St. Lawrence Central 1
Parishville-Hopkinton 2, Colton-Pierrepont 0
Malone 7, Massena 0
Potsdam 3, Canton 1
Edwards-Knox 5, Hermon-DeKalb 0
Lisbon 6, Clifton-Fine 0
Harrisville 2, Hammond 2 (OT/Tie)

THURSDAY, OCTOBER 13, 2016
Chateaugay 4, St. Regis Falls 0
St. Lawrence Ctl. 1, Colton-Pierrepont 1 (OT/Tie)
Canton 5, Salmon River 1
Ogdensburg 1, Malone 1 (OT/Tie)
Potsdam 6, Gouverneur 1
Harrisville 4, Clifton-Fine 2
Hammond 3, Hermon-DeKalb 0
Heuvelton 0, Edwards-Knox 0 (OT/Tie)

FRIDAY, OCTOBER 14, 2016
Madrid-Waddington 2, Parishville-Hopkinton 1

MONDAY, OCTOBER 17, 2016
Brushton-Moira 3, Norwood-Norfolk 2

TUESDAY, OCTOBER 18, 2016
Parishville-Hopkinton 3, Norwood-Norfolk 0
Colton-Pierrepont 1, St. Regis Falls 0
Chateaugay 2, Brushton-Moira 0
Madrid-Waddington 2, St. Lawrence Central 0
Ogdensburg 4, Massena 0
Malone 3, Potsdam 2
Salmon River 4, Gouverneur 2
Lisbon 0, Edwards-Knox 0 (OT/Tie)
Harrisville 3, Hermon-DeKalb 1
Hammond 2, Heuvelton 1

WEDNESDAY, OCTOBER 19, 2016
Non League
Heuvelton 2, St. Regis Falls 1

THURSDAY, OCTOBER 20, 2016
Madrid-Waddington 5, St. Regis Falls 0
Colton-Pierrepont 1, Chateaugay 0 (OT)
St. Lawrence Central 3, Norwood-Norfolk 2
Parishville-Hopkinton 2, Brushton-Moira 0
Malone 2, Salmon River 0
Potsdam 4, Massena 2
Gouverneur 7, Canton 1
Lisbon 3, Hammond 1
Harrisville 1, Heuvelton 0
Hermon-DeKalb 4, Clifton-Fine 2


SECTION X PLAYOFF SCHEDULE
SATURDAY, OCTOBER 22, 2016
Section X Class B Semifinals - at Higher Seed
(#3) Salmon River at (#2) Canton, ppd. to 10/25
(#1) Ogdensburg 3 (#4) Gouverneur 0
Section X Class D Opening Round - Higher Seed
(#9) Colton-Pierrepont 1, (#8) Brushton-Moira 0
(#7) Hammond 2, (#10) Heuvelton 1
(#6) Madrid-Waddington 6, (#11) Clifton-Fine 1
(#5) Edwards-Knox 4, (#12) St. Regis Falls 0
(#4) Chateaugay 6, (#13) Hermon-DeKalb 0

TUESDAY, OCTOBER 25, 2016
Section X Class B Semifinal
(#2) Canton 1, (#3) Salmon River 0
Section X Class D Quarterfinals - Ogdensburg
(#6) Madrid-Waddington 2, (#3) Harrisville 0
(#2) Lisbon 1, (#7) Hammond 0
Section X Class D Quarterfinals - Potsdam CS
(#4) Chateaugay 2 (#5) Edwards-Knox 0
(#1) Parishville-Hopk. 1, (#9) Colton-Pier. 0 (OT)

WEDNESDAY, OCTOBER 26, 2016
Section X Class A Championship - Potsdam CS
(#2) Massena 1, (#1) Malone 0
Section X Class C Semifinal - at Higher Seed
(#3) Norwood-Norfolk 2, (#2) St. Lawrence Central 0

THURSDAY, OCTOBER 27, 2016
Section X Class D Semifinals - Potsdam CS
(#6) Madrid-Waddington 2, (#2) Lisbon 0
(#1) Parishville-Hopk, 3, (#4) Chateaugay 2 (OT)

SATURDAY, OCTOBER 29, 2016
Section X Class B Championship - SUNY Canton
(#1) Ogdensburg 2, (#2) Canton 1
Section X Class C Championship - SUNY Canton
(#1) Potsdam 2, (#3) Norwood-Norfolk 1 (OT)
Section X Class D Championship - Potsdam CS
(#6) Madrid-Waddington 1, (#1) Parishville-Hopk. 0



NEW YORK STATE PLAYOFFS

WEDNESDAY, NOVEMBER 2, 2016
NYSPHSAA Class A Tournament - Opening Round
Queensbury (II) 5, Massena (X) 0

SATURDAY, NOVEMBER 5, 2016
New York State Class B Quarterfinal - Colonie HS

Ichabod Crane 3, Ogdensburg 0
New York State Class C Quarterfinal - Colonie HS
Potsdam 2, Maple Hill 1 (OT)
New York State Class D Quarterfinal - Potsdam CS
Chazy 1, Madrid-Waddington 0 (OT)

SATURDAY, NOVEMBER 12, 2016
N.Y.S. Boys Class C Semifinal - at Middletown NY
North Salem (I) 7, Potsdam (X) 0