2016 Section X Girls Soccer Schedule

FRIDAY, AUGUST 26, 2016
Watertown Tournament
Canton 1, Watertown 0 (semifinal)
Ogdensburg Tournament
Heuvelton 4, Lisbon 0 (semifinal)
Ogdensburg 1, Norwood-Norfolk 0 (semifinal)

SATURDAY, AUGUST 27, 2016
Watertown Tournament
Canton 2, Rome Free Academy 2 (2OT/championship; Canton wins shootout 4-3)
Ogdensburg Tournament
Norwood-Norfolk 2, Lisbon 1 (OT/consolation)
Heuvelton 3, Ogdensburg 2 (championship)

TUESDAY, AUGUST 30, 2016
Immaculate Heart Tournament
Holland Patent 3, Heuvelton 0 (semifinal)
Non League
Peru 3, Massena 0
Copenhagen 6, Harrisville 0

WEDNESDAY, AUGUST 31, 2016
Immaculate Heart Tournament

Heuvelton 5, Carthage 3 (consolation)

THURSDAY, SEPTEMBER 1, 2016
Jeffers Tournament Semifinals at Potsdam
St. Lawrence Central 1, Tupper Lake 0 (OT)
Gouverneur 0, Potsdam 0 (2OT)
       (Wildcats win shootout 3-2)
West Division
Lisbon 2, Morristown 0
Henessey-Thomas Tournament at South Colton
Colton-Pierrepont 5, St. Regis Falls 0
Brushton-Moira 2, Edwards-Knox 2
Non League
Chateaugay 7, Salmon River 0

SATURDAY, SEPTEMBER 3, 2016

Jeffers Tournament at Potsdam
Potsdam 3, Tupper Lake 0 (consolation)
Gouverneur 5, St. Lawrence Central 0 (champions)
Henessey-Thomas Tournament at South Colton
Brushton-Moira 5, St. Regis Falls 0 (second round)
Colton-Pierrepont 2, Edwards-Knox 1 (2OT/champ.)

TUESDAY, SEPTEMBER 6, 2016
East Division
Chateaugay 1, Madrid-Waddington 0
Norwood-Norfolk 3, St. Regis Falls 2

WEDNESDAY, SEPTEMBER 7, 2016

Parishville-Hopkinton 7, St. Lawrence Central 1
Colton-Pierrepont 6, Tupper Lake 0
Malone 3, Salmon River 0
Potsdam 2, Ogdensburg 0
Gouverneur 5, Brushton-Moira 3
Canton 0, Massena 0 (OT/Tie)
Heuvelton 4, Hermon-DeKalb 0
Harrisville 2, Lisbon 0
Hammond 6, Morristown 0

FRIDAY, SEPTEMBER 9, 2016
Chateaugay 6, Norwood-Norfolk 0
St. Lawrence Central 2, Tupper Lake 1
Madrid-Waddington 2, Colton-Pierrepont 1
Canton 3, Malone 2
Gouverneur 1, Massena 0
Salmon River 1, Ogdensburg 0
Hermon-DeKalb 3, Lisbon 1
Non League
Potsdam 1, Brushton-Moira 0
Harrisville Tournament
Hammond 4, Parishville-Hopkinton 2 (semifinal)
Harrisville 3, Morristown 1 (semifinal)

SATURDAY, SEPTEMBER 10, 2016
Harrisville Tournament
Parishville-Hopkinton 6, Morristown 0 (consolation)
Hammond 1, Harrisville 0 (championship)
Non League
Chateaugay 4, Edwards-Knox 2


MONDAY, SEPTEMBER 12, 2016

St. Lawrence Central 3, St. Regis Falls 2
Colton-Pierrepont 3, Norwood-Norfolk 1
Parishville-Hopkinton 3, Chateaugay 2
Malone 1, Gouverneur 0 (2OT)
Salmon River 1, Potsdam 0
Brushton-Moira 2, Massena 1 (OT)
Edwards-Knox 3, Harrisville 0
Morristown 2, Hermon-DeKalb 1

TUESDAY, SEPTEMBER 13, 2016
Canton 2, Ogdensburg 0

WEDNESDAY, SEPTEMBER 14, 2016

Madrid-Waddington 3, Norwood-Norfolk 0
Massena 3, Malone 1
Hammond 4, Harrisville 0
Non League
Alexandria Bay 1, Hermon-DeKalb 0

THURSDAY, SEPTEMBER 15, 2016

East Division
Parishville-Hopkinton 2, Colton-Pierrepont 0
Chateaugay 9, St. Lawrence Central 0
Central Division
Canton 5, Potsdam 3
Gouverneur 1, Ogdensburg 0
Salmon River 1, Brushton-Moira 0
West Division
Edwards-Knox 5, Hermon-DeKalb 0
Heuvelton 5, Morristown 0
Dan Rose Tournament at Madrid-Waddington
Hammond 3, Lisbon 0 (semifinal)
Madrid-Waddington 3, Tupper Lake 0 (semifinal)

SATURDAY, SEPTEMBER 17, 2016

Dan Rose Tournament at Madrid-Waddington
Tupper Lake 1, Lisbon 0 (consolation)
Hammond 1, Madrid-Waddington 0 (championship)

MONDAY, SEPTEMBER 19, 2016

Colton-Pierrepont 3, St. Lawrence Central 0
Chateaugay 7, St. Regis Falls 0
Parishville-Hopkinton 2, Madrid-Waddington 0
Tupper Lake 2, Norwood-Norfolk 1
Brushton-Moira 0, Malone 0 (2OT)
Massena 1, Ogdensburg 0
Canton 2, Salmon River 0
Morristown 1, Lisbon 0
Hammond 4, Hermon-DeKalb 0
Heuvelton 3, Edwards-Knox 2

WEDNESDAY, SEPTEMBER 21, 2016

Colton-Pierrepont 7, Tupper Lake 1
Non League
Belleville-Henderson 5, Harrisville 0

THURSDAY, SEPTEMBER 22,2016

Chateaugay 7, Tupper Lake 0
Colton-Pierrepont 5, St. Regis Falls 1
Madrid-Waddington 7, St. Lawrence Central 0
Canton 4, Brushton-Moira 0
Massena 5, Potsdam 2
Gouverneur 2, Salmon River 0
Ogdensburg 0, Malone 0 (OT/Tie)
Hermon-DeKalb 1, Harrisville 0
Edwards-Knox 4, Lisbon 0
Heuvelton 3, Hammond 1

SATURDAY, SEPTEMBER 24, 2016

Parishville-Hopkinton 2, St. Regis Falls 0
Madrid-Waddington 5, Norwood-Norfolk 0
Non League
Sackets Harbor 6, Hermon-DeKalb 0

MONDAY, SEPTEMBER 26, 2016
Chateaugay 5, Colton-Pierrepont 0
Parishville-Hopkinton 6, Tupper Lake 0
Madrid-Waddington 3, St. Regis Falls 2
Canton 3, Gouverneur 0
Massena 4, Salmon River 4 (OT/Tie)
Brushton-Moira 1, Ogdensburg 1 (OT/Tie)
Malone 0, Potsdam 0 (OT/Tie)
Heuvelton 1, Harrisville 0 (OT)
Edwards-Knox 3, Morristown 1

TUESDAY, SEPTEMBER 27, 2016
Norwood-Norfolk 3, St. Lawrence Central 2
Tupper Lake 3, St. Regis Falls 0

WEDNESDAY, SEPTEMBER 28, 2016

Chateaugay 2, Madrid-Waddington 0
Edwards-Knox 3, Hammond 1
Non League
Copenhagen 4, Morristown 0

THURSDAY, SEPTEMBER 29, 2016
Parishville-Hopkinton 2, St. Lawrence Central 0
Norwood-Norfolk 2, St. Regis Falls 1
Brushton-Moira 2, Gouverneur 1
Malone 2, Salmon River 0
Ogdensburg 0, Potsdam 0 (OT/Tie)
Canton 0, Massena 0 (OT/Tie)
Heuvelton 3, Hermon-DeKalb 0
Lisbon 1, Harrisville 0 (2OT)

FRIDAY, SEPTEMBER 30, 2016

Norwood-Norfolk 2, Parishville-Hopkinton 1
Hammond 6, Morristown 0
Non League
LaFargeville 2, Madrid-Waddington 1

SATURDAY, OCTOBER 1, 2016

Non League
Plattsburgh at Massena

MONDAY, OCTOBER 3, 2016

Malone 1, Gouverneur 0 (OT)
Non League
Alexandria Bay 0, Hermon-DeKalb 0 (OT/Tie)

TUESDAY, OCTOBER 4, 2016

Colton-Pierrepont 2, Madrid-Waddington 1
Chateaugay 4, Norwood-Norfolk 1
Parishville-Hopkinton 9, St. Regis Falls 2
Canton 1, Malone 0
Ogdensburg 1, Salmon River 0
Potsdam 2, Brushton-Moira 1
Gouverneur 1, Massena 0
Lisbon 0, Hermon-DeKalb 0 (OT/Tie)
Hammond 5, Edwards-Knox 4
Morristown 2, Harrisville 1
Non League
Heuvelton 6, St. Lawrence Central 0

WEDNESDAY, OCTOBER 5, 2016
Potsdam 4, Salmon River 0

THURSDAY, OCTOBER 6, 2016

Colton-Pierrepont 4, Norwood-Norfolk 0
Ogdensburg 1, Canton 0

FRIDAY, OCTOBER 7, 2016

Chateaugay 2, Parishville-Hopkinton 0
Madrid-Waddington 4, Tupper Lake 1
St. Regis Falls 3, St. Lawrence Central 2

Massena 3, Brushton-Moira 1
Edwards-Knox 4, Harrisville 0
Hermon-DeKalb 2, Morristown 2 (OT/Tie
)
Heuvelton 5, Lisbon 0

SATURDAY, OCTOBER 8, 2016

Non League
Colton-Pierrepont 1, Hermon-DeKalb 0

MONDAY, OCTOBER 10, 2016

Central Division
Potsdam 1, Massena 1 (OT/Tie)

TUESDAY, OCTOBER 11, 2016
Hammond 4, Lisbon 1

WEDNESDAY, OCTOBER, 12, 2016

Parishville-Hopkinton 2, Colton-Pierrepont 1
Chateaugay 10, St. Lawrence Central 0
St. Regis Falls 4, Tupper Lake 1
Massena 3, Malone 1
Potsdam 1, Canton 0
Salmon River 2, Brushton-Moira 1
Gouverneur 1, Ogdensburg 1 (OT/Tie)
Heuvelton 7, Morristown 0
Hammond 1, Harrisville 0
Edwards-Knox 6, Hermon-DeKalb 0

FRIDAY, OCTOBER 14, 2016

Madrid-Waddington 1, Parishville-Hopkinton 0
Norwood-Norfolk 2, Tupper Lake 0
Chateaugay 8, St. Regis Falls 1
Colton-Pierrepont 2, St. Lawrence Central 0
Gouverneur 4, Potsdam 0
Canton 2, Salmon River 0
Malone 0, Brushton-Moira 0 (OT/Tie)
Morristown 2, Lisbon 1
Edwards-Knox 1, Heuvelton 0
Hammond 4, Hermon-DeKalb 0

SATURDAY, OCTOBER 15, 2016
Massena 3, Ogdensburg 0

MONDAY, OCTOBER 17, 2016

Madrid-Waddington 1, St. Lawrence Central 0
Parishville-Hopkinton 4, Norwood-Norfolk 1
Chateaugay 8, Tupper Lake 0
Gouverneur 2, Salmon River 0
Malone 2, Ogdensburg 0
Canton 6, Brushton-Moira 0
Edwards-Knox 1, Lisbon 1 (OT/Tie)
Hammond 3, Heuvelton 1
Hermon-DeKalb 1, Harrisville 0

WEDNESDAY, OCTOBER 19, 2016

Parishville-Hopkinton 3, Tupper Lake 0
Chateaugay 1, Colton-Pierrepont 0
Madrid-Waddington 5, St. Regis Falls 1
Norwood-Norfolk 2, St. Lawrence Central 1
Malone 2, Potsdam 0
Canton 1, Gouverneur 0
Massena 2, Salmon River 0 (OT)
Brushton-Moira 1, Ogdensburg 0
Heuvelton 2, Harrisville 0
Hammond 6, Lisbon 0
Edwards-Knox 5, Morristown 0


SECTION X PLAYOFF SCHEDULE
FRIDAY, OCTOBER 21, 2016
Section X Class B Semifinals
(#4) O.F.A. 0, (#1) Canton 0 (OFA Wins PKs 1-0)
(#2) Gouverneur 2, (#3) Salmon River 0
Section X Class D First Round
(#4) Parishville-Hopkinton 5, (#13) Harrisville 0
(#5) Madrid-Waddington 5, (#12) St. Regis Falls 0
(#6) Colton-Pierrepont 1, (#11) Lisbon 0
(#7) Edwards-Knox 3, (#10) Hermon-DeKalb 0
(#8) Brushton-Moira 4, (#9) Morristown 1


MONDAY, OCTOBER 24, 2016
Section X Class D Quarterfinals - Potsdam CS
(#4) Parishville-Hopkinton 1, (#5) Madrid-Wadd. 0
(#1) Chateaugay 3, (#8) Brushton-Moira 0
Section X Class D Quarterfinals - Ogdensburg
(#3) Hammond 2, (#6) Colton-Pierrepont 0
(#2) Heuvelton 1, (#7) Edwards-Knox 0


WEDNESDAY, OCTOBER 26, 2016
Section X Class A Championship
(#1) Massena 1, (#2) Malone 1 (OT/Co-Champs)
   (Massena wins shootout 5-4 to advance to states)

Section X Class C Semifinals
(#1) Potsdam 1, (#4) Tupper Lake 0
(#2) Norwood-Norfolk 2, (#3) St. Lawrence Ctl. 0
Section X Class D Semifinals - at SUNY Canton
(#3) Hammond 2, (#2) Heuvelton 1
(#4) Parishville-Hopkinton 1, (#1) Chateaugay 0


SATURDAY, OCTOBER 29, 2016
Section X Class B Championship at SUNY Canton
(#2) Gouverneur 2, (#4) Ogdensburg 0
Section X Class C Championship at SUNY Canton
(#1) Potsdam 2, (#2) Norwood-Norfolk 0
Section X Class D Championship at Potsdam HS
(#3) Hammond 3, (#4) Parishville-Hopkinton 1



NEW YORK STATE PLAYOFFS
TUESDAY, NOVEMBER 1, 2016
New York State Class B Regional - Chazy HS
Beekmantown (VII) 6, Gouverneur (X) 0
New York State Class C Regional - Plattsburgh HS

Northern Adirondack (VII) 5, Potsdam (X) 1

SATURDAY, NOVEMBER 5, 2016
New York State Class A Quarterfinal - at OFA
Jamesville-Dewitt 4, Massena 0
New York State Class D Quarterfinal- Potsdam CS
Hammond (X) 2, Chazy (VII) 0

SATURDAY, NOVEMBER 12, 2016
N.Y.S. Girls Class D Semifinal - at Homer HS

Wheatland-Chili 3, Hammond (X) 0