2019 Section X Girls Softball Schedule

FRIDAY, APRIL 5, 2019
Non League

Lisbon at Madrid-Waddington, ppd.

SATURDAY, APRIL 6, 2019
Mudville Tournament in Herkimer, NY
St. Lawrence Central 8, Tully 1 (1st game)
Holland Patent 2, St. Lawrence Ctl. 0 (2nd game)

Sandy Creek 9, Ogdensburg 1 (1st game)
Lancaster St. Mary's 15, Ogdensburg 0 (2nd game)
Non League

Edwards-Knox at Watertown, ppd.

MONDAY, APRIL 22, 2019
East Division
Madrid-Waddington 20, Brushton-Moira 16

TUESDAY, APRIL 23, 2019
Chateaugay 20, Madrid-Waddington 10 (1st game)
Chateaugay 8, Madrid-Wadd. 1 (2nd,, 3 inn. susp.)
St. Regis Falls at Norwood-Norfolk, postponed
Malone 10, Massena 7
Heuvelton 25, Lisbon 1

WEDNESDAY, APRIL 24, 2019
Colton-Pierrepont at Madrid-Waddington, ppd.
Malone at Canton, ppd. to 4/25
Massena at Gouverneur, ppd.
Ogdensburg at St. Lawrence Central, ppd. to 5/9
Harrisville at Edwards-Knox, ppd. to 4/25
Morristown at Hermon-DeKalb, ppd.
Hammond at Clifton-Fine, ppd.

THURSDAY, APRIL 25, 2019
Chateaugay 15, Norwood-Norfolk 10
Parishville-Hopkinton 22, St. Regis Falls 5
Madrid-Waddington 23, Tupper Lake 14
Ogdensburg 11, Gouverneur 1
St. Lawrence Central 14, Massena 0
Canton 9, Malone 3
Heuvelton 18, Morristown 6
Edwards-Knox 6, Harrisville 2
Hermon-DeKalb 18, Lisbon 8

FRIDAY, APRIL 26, 2019
Colton-Pierrepont at Norwood-Norfolk, ppd.
Chateaugay at Parishville-Hopkinton, ppd. to 5/8
Gouverneur at Malone, ppd. to 5/21
Canton at Potsdam, ppd.
Salmon River at Ogdensburg, ppd.
Clifton-Fine at Heuvelton, ppd. to 5/7
Morristown at Harrisville, ppd.


SATURDAY, APRIL 27, 2019
Tupper Lake at Norwood-Norfolk 1000
Madrid-Waddington at Colton-Pierrepont, ppd.
Wayne Willette Tournament at Canton HS
Beekmantown vs. Indian River, ppd.
Madrid-Waddington at Canton, ppd.
Non League
Massena at Saranac Central , ppd.
Hermon-DeKalb at Watertown (2), canceled

MONDAY, APRIL 29, 2019
Brushton-Moira 7, Chateaugay 5 (1st game)
Brushton-Moira 6, Chateaugay 2 (2nd game)
Parishville-Hopkinton 18, Tupper Lake 4
Norwood-Norfolk 20, Madrid-Waddington 9
Ogdensburg 22, Potsdam 6
St. Lawrence Central 3, Canton 2 (8 innings)
Gouverneur 14, Salmon River 0 (1st game)
Gouverneur 14, Salmon River 9 (2nd game)

Hammond 5, Hermon-DeKalb 2
Morristown 12, Clifton-Fine 7
Non League
Edwards-Knox 31, Watertown 2

TUESDAY, APRIL 30, 2019
Brushton-Moira 15, St. Regis Falls 2 (1st game)
Brushton-Moira 17, St. Regis Falls 12 (2nd game)
Colton-Pierrepont 25, Parishville-Hopkinton 3
St. Lawrence Central 19. Potsdam 0
Massena 15, Salmon River 9
Canton 6, Gouverneur 5
Harrisville 25, Lisbon 14 (1st game)
Harrisville 30, Lisbon 13 (2nd game)

Hammond 3, Morristown 0 (1st game)
Morristown 7, Hammond 3 (2nd game)

Heuvelton 8, Hermon-DeKalb 3
Edwards-Knox 24, Clifton-Fine 9

WEDNESDAY, MAY 1, 2019
East Division

Madrid-Waddington at Parishville-Hopkinton, ppd.
Central Division
Massena at Potsdam, ppd.
Ogdensburg at Malone, ppd.
West Division
Heuvelton at Hammond, ppd.
Non League
Bellville-Henderson at Harrisville, ppd.

THURSDAY, MAY 2, 2019
Colton-Pierrepont 23, Tupper Lake 17 (1st Game)
Colton-Pierrepont 23, Tupper Lake 17 (2nd Game)

Brushton-Moira at Norwood-Norfolk, ppd.
Potsdam 11, Massena 8
Canton at Ogdensburg, ppd.
St. Lawrence Central at Gouverneur, ppd.
Salmon River at Malone (2), ppd.

Heuvelton 20, Harrisville 5
Hammond 14, Lisbon 3
Hermon-DeKalb 16, Clifton-Fine 5

FRIDAY, MAY 3, 2019
Tupper Lake at St. Regis, ppd.
Potsdam at Malone, ppd.

SUNDAY, MAY 5, 2019
St. Lawrence Ctl. 15, Salmon River 0 (1st game)
St. Lawrence Ctl. 10, Salmon River 0 (2nd game)
West Division

Harrisville 13, Clifton-Fine 9 (1st game)
Harrisville 9, Clifton-Fine 7 (2nd game)

Hermon-DeKalb vs. Edwards-Knox, postponed
Hermon-DeKalb at Lisbon, ppd. to 5/14

MONDAY, MAY 6, 2019
Colton-Pierrepont 8, Chateaugay 7 (1st game)
Chateaugay 7, Colton-Pierrepont 0 (2nd game)
Norwood-Norfolk 16, St. Regis Falls 6 (1st game)
St. Regis Falls 11, Norwood-Norfolk 10 (2nd game)
Brushton-Moira 19, Parishville-Hopkinton 4 (1st)
Brushton-Moira 9, Parishville-Hopkinton 7 (2nd)
Canton 7, Massena 1 (1st game)
Canton 9, Massena 4 (2nd game)

Ogdensburg 10, Malone 7
Morristown 14, Lisbon 1 (1st game)
Morristown 6, Lisbon 4 (2nd game)

Hammond 6, Hermon-DeKalb 4
Heuvelton 13, Edwards-Knox 7

TUESDAY, MAY 7, 2019
Chateaugay 17, Tupper Lake 3 (1st game)
Chateaugay 26, Tupper Lake 5 (2nd game)

Madrid-Waddington 12, St. Regis Falls 6 (1st game)
St. Regis Falls 6, Madrid-Waddington 4 (2nd game)

Norwood-Norfolk 16, Colton-Pierrepont 1
Salmon River 6, Malone 0 (1st game)
Malone 15, Salmon River 12 (2nd game)
Potsdam 7, Gouverneur 6 (1st game)
Gouverneur 13, Potsdam 0 (2nd game)
Ogdensburg 15, Massena 4
Heuvelton 7, Clifton-Fine 3 (1st game)
Heuvelton 9, Clifton-Fine 3 (2nd game)

Non League
Parishville-Hopkinton 19, Lisbon 12

WEDNESDAY, MAY 8, 2019
Chateaugay 19, Parishville-Hopkinton 5
Canton 10, Salmon River 3 (1st game)
Canton 14, Salmon River 12 (2nd game)
St. Lawrence Central 14, Potsdam 3
Massena 20, Malone 3
Hammond 9, Harrisville 3 (1st game)
Harrisville 8, Hammond 6 (2nd game)
Edwards-Knox 10, Lisbon 7
Heuvelton 6, Morristown 2

THURSDAY, MAY 9, 2019
Colton-Pierrepont 13, Parishville-Hopkinton 11
St. Lawrence Central 4, Ogdensburg 0
Potsdam 12, Malone 10 (10 innings)
Edwards-Knox 6, Hermon-DeKalb 5
Lisbon 11, Clifton-Fine 10 (1st game)
Lisbon 12, Clifton-Fine 8 (2nd game)

SATURDAY, MAY 11, 2019
Non League

Carthage 8, Harrisville 5 (1st game)
Carthage 9, Harrisville 3 (2nd game)


MONDAY, MAY 13, 2019
Chateaugay 7, Parishville-Hopkinton 2
Norwood-Norfolk 19, Tupper Lake 0

Potsdam 12, Salmon River 11 (1st game)
Potsdam 14, Salmon River 6 (2nd game)

St. Lawrence Central 10, Malone 1

Heuvelton 4, Edwards-Knox 2

TUESDAY, MAY 14, 2019
Hermon-DeKalb 6, Lisbon 5
Heuvelton 7, Lisbon 0
Harrisville at Morristown (2), ppd.
Edwards-Knox at Hammond (2), ppd. to 5/19


WEDNESDAY, MAY 15, 2019
Parishville-Hopkinton 21, Tupper Lake 16
Colton-Pierrepont 21, Madrid-Waddington 20
Gouverneur 9, Massena 6 (1st game)
Gouverneur 9, Massena 5 (2nd game)
St. Lawrence Central 8, Malone 0
Ogdensburg 16, Potsdam 1
Hammond 19, Clifton-Fine 3 (1st game)
Hammond 13, Clifton-Fine 2 (2nd game)

Hermon-DeKalb 7, Edwards-Knox 6
Non League
Indian River 7, Harrisville 6
Gouverneur at Carthage, canceled

THURSDAY, MAY 16, 2019
Norwood-Norfolk 13, Madrid-Waddington 4
Brushton-Moira 8, Colton-Pierrepont 3 (1st game)
Brushton-Moira 11, Colton-Pierrepont 5 (2nd game)
Gouverneur 8, Canton 1
Massena 15, Salmon River 6
St. Lawrence Central 6, Ogdensburg 1
Edwards-Knox 13, Harrisville 0
Heuvelton 9, Hermon-DeKalb 1
Edwards-Knox 18, Clifton-Fine 0

FRIDAY, MAY 17, 2019
Norwood-Norfolk 6, Brushton-Moira 1 (1st game)
Norwood-Norfolk 5, Brushton-Moira 3 (2nd game)

Chateaugay 18, St. Regis Falls 5 (1st game)
Chateaugay 11, St. Regis Falls 9 (2nd game)

Madrid-Waddington 17, Parishville-Hopkinton 12
Massena 12, Potsdam 8
Ogdensburg 16, Salmon River 0 (1st game)
Ogdensburg 24, Salmon River 9 (2nd game)

St. Lawrence Central 5, Gouverneur 2
Malone 8, Canton 3

Heuvelton 10, Harrisville 2

Edwards-Knox 5, Morristown 1
Morristown 13, Clifton-Fine 4


SATURDAY, MAY 18, 2019
Norwood-Norfolk 20, Tupper Lake 0
Brushton-Moira 20, Madrid-Waddington 5
Ogdensburg 7, Canton 5
St. Lawrence Central 9, Massena 5
Harrisville 20, Morristown 4
Hermon-DeKalb 9, Clifton-Fine 3
Mudville Tournament
Heuvelton 5, Construction 1
Heuvelton 12, Copenhagen 2

SUNDAY, MAY 19, 2019
Potsdam 9, Canton 0 (1st game)
Potsdam 9, Canton 8 (2nd game)
St. Lawrence Central 6, Gouverneur 2
Hammond 1, Edwards-Knox 0 (1st game)
Hammond 3, Edwards-Knox 2 (2nd game)

MONDAY, MAY 20, 2019
Norwood-Norfolk 13, Colton-Pierrepont 1
Parishville-Hopkinton 17, St. Regis Falls 13
Tupper Lake 32, Madrid-Waddington 30
Ogdensburg 13, Malone 10 (8 innings)
St. Lawrence Central 6, Canton 0
Harrisville 8, Hermon-DeKalb 7 (1st game)
Hermon-DeKalb 5, Harrisville 4 (2nd game)
Heuvelton 13, Hammond 2
Edwards-Knox 12, Lisbon 1

TUESDAY, MAY 21, 2019
Norwood-Norfolk 2, Chateaugay 1 (11 innings)
Brushton-Moira 19, Tupper Lake 6 (1st game)
Brushton-Moira 25, Tupper Lake 2 (2nd game)
Madrid-Waddington 27, Parishville-Hopkinton 9
Ogdensburg 12, Massena 5
Malone 5, Gouverneur 4 (1st game)
Malone 9, Gouverneur 7 (2nd game)
Heuvelton 9, Hammond 0
Edwards-Knox 9, Morristown 0
Morristown 9, Harrisville 5

WEDNESDAY, MAY 22, 2019
Tupper Lake 11, St. Regis Falls 6 (1st game)
Tupper Lake 23, St. Regis Falls 10 (2nd game)
Madrid-Waddington 13, Colton-Pierrepont 12
Canton 1, Ogdensburg 0
Malone 16, Potsdam 8
Morristown 4, Hermon-DeKalb 2 (1st game)
Hermon-DeKalb 5, Morristown 2 (2nd game)
Hammond 13, Lisbon 8
Non League
Chateaugay 13, Salmon River 3

THURSDAY, MAY 23, 2019
East Division
St. Regis Falls at Colton-Pierrepont ppd.
Norwood-Norfolk 7, Parishville-Hopk. 0 (F-Game 1)
Norwood-Norfolk 7, Parishville-Hopk. 0 (F-Game 2)
Chateaugay 17, Madrid-Wadd. 7 (completion game)
Central Division
Ogdensburg 11, Gouverneur 0


SECTION X GIRLS SOFTBALL PLAYOFFS

WEDNESDAY, MAY 29, 2019
Section X Class B Play-In 
(#4) Gouverneur 4, (#5) Salmon River 3
Section X Class B Semifinals 
(#2) Canton 1, (#3) Potsdam 0
Section X Class C Play-In 
(#4) Madrid-Waddington 22, (#5) Tupper Lake 2
Section X Class C Semifinals 
(#2) Norwood-Norfolk 4, (#3) Brushton-Moira 1 
Section X Class D Quarterfinals 
(#1) Heuvelton 14, (#8) Harrisville 3
(#2) Chateaugay 7, (#7) Hermon-DeKalb 6
(#3) Hammond 5, (#6) Morristown 1
(#4) Edwards-Knox 6, (#5) Colton-Pierrepont 3

THURSDAY, MAY 30, 2019
Section X Class B Semifinals - at Higher Seed
(#1) Ogdensburg 2, (#4) Gouverneur 1 
Section X Class C Semifinals - at Higher Seed
(#1) St. Lawrence Central 17, (#4) Madrid-Wadd. 0
Section X Class D Semifinals - at Higher Seed

(#4) Edwards-Knox 3, (#1) Heuvelton 2
(#3) Hammond 9, (#2) Chateaugay 0

FRIDAY, MAY 31, 2019
Section X Class B Championship - SUNY Potsdam 
(#1) Ogdensburg 13, (#2) Canton 12 (11 innings)
Section X Class C Semifinals at Canton HS 
(#1) St. Lawrence Central 3, (#2) Norwood-Norfolk 1

SATURDAY, JUNE 1, 2019
Section X Class A Championship- SUNY Potsdam 
(#1) Malone 10, (#2) Massena 4
Section X Class D Championship- SUNY Potsdam 
(#4) Edwards-Knox 6, (#3) Hammond 2

 
NEW YORK STATE SOFTBALL PLAYOFFS
THURSDAY, JUNE 6, 2019
NYSPHSAA Class A Opening Round - at Canton HS
Jamesville-Dewitt (III) 18, Malone (X) 2
NYSPHSAA Class B Opening Round - at O.F.A.
Ichabod Crane (II) 14, Ogdensburg (X) 2

FRIDAY, JUNE 7, 2019
NYSPHSAA Class C Quarterfinal - at Carrier Park
LaFargeville (III) 12, Edwards-Knox (X) 0

SATURDAY, JUNE 8, 2019
NYSPHSAA Class C Quarterfinal - SUNY Potsdam
St. Lawrence Central (X) 3, Chatham (II) 2

SATURDAY, JUNE 15, 2019
NYSPHSAA Class C Semifinal - Moreau Park
St. Lawrence Central (X) vs. Edison (IV) 1:30
NYSPHSAA Class C Championship - Moreau Park
Semifinal winners 5:30