2018-2019 Section X Boys Wrestling Schedule

WEDNESDAY, NOVEMBER 28, 2018
Gouverneur at Ogdensburg
Massena at Malone

SATURDAY, DECEMBER 1, 2018
Horseheads Tournament
Gouverneur 5-2 (second place)
Wins: Middletown, Waverly, Johnson City, Wayne, Chenango Valley
Losses: Horseheads & Fulton (tourney champion)
APW Rebel Tournament
Canton 61, Moravia 15
Canton 57, APW-Pulaski 16
Canton 57, Oswego 30
Jordan Eldridge 42, Canton 40
Camden 52, Canton 27
Saranac Central Tournament
Saranac Central 365
Warrensburg 361
Noble 286
Malone 243
Ogdensburg 187
Massena 183

MONDAY, DECEMBER 3, 2018
Malone 36, Massena 27

TUESDAY, DECEMBER 4, 2018
Canton 42, Ogdensburg 36


WEDNESDAY, DECEMBER 5, 2018
Gouverneur 73, Massena 12

SATURDAY, DECEMBER 8, 2018
Non League

Ogdensburg 45, Hannibal 24
Mexico 60, Ogdensburg 30
General Brown 63, Ogdensburg 15
South Lewis 47, Ogdensburg 27
Baldwinsville 48, Ogdensburg 30

WEDNESDAY, DECEMBER 12, 2018
Ogdensburg 45, Malone 36
Gouverneur 73, Canton 6


FRI-SAT., DECEMBER 14-15, 2018
North Country Duals at Indian River
Indian River 228½
Gouverneur 204½
Beaver River 189½
Olean 179½
Saranac Central 168
Camden 167
Jamesville-CBA 147½
South Jeff-Sandy Creek 117
General Brown 116
Mexico 108½
Malone 90½
Mount Markham 87½
Ogdensburg 59
Canton 43
Massena 30½
Watertown 20

SATURDAY, DECEMBER 15, 2018
North Country Duals at Indian River

Gouverneur, Canton, Ogdensburg participating

TUESDAY, DECEMBER 18, 2018
Canton 46, Malone 36

WEDNESDAY, DECEMBER 19, 2018
Massena 54, Ogdensburg 34

SATURDAY, DECEMBER 22, 2018
Canton Holiday Duals
Gouverneur 5-0
Beaver River 4-1
Malone 4-1
Warsaw 2-3
Canton 3-2
Beekmantown 2-3
Watertown 0-5
Cortland 0-5
---------------------------
Gouverneur Results
Gouverneur 46, Beaver River 33
Gouverneur 65, Watertown 15
Gouverneur 72, Beekmantown 11
Gouverneur 72, Cortland 6
Gouverneur 52, Warsaw 28
Malone Results
Malone 59, Cortland 3
Malone 42, Watertown 33
Malone 47, Warsaw 41
Malone 58, Beekmantown 18
Beaver River 60, Malone 18
Canton Results
Canton 63, Beekmantown 18
Canton 72, Cortland 6
Canton 57, Watertown 21
Warsaw 65, Canton 18
Beaver River 64, Canton 24

FRIDAY, DECEMBER 28, 2018
Oswego Invitational

Gouverneur participating

SATURDAY, DECEMBER 29, 2018
Oswego Invitational

Gouverneur participating

FRI.-SAT., JANUARY 4-5, 2019
50th Annual Peru New Years Classic

Gouverneur 220½
Peru 188½
Shenendehowa 180
Saranac 17½
Dolgeville 157
John Jay Cross River 152½
South Lewis 120
Petrides 114½
Malone 93½
Ogdensburg 80
Batavia 77
AuSable Valley 69
Mount Abraham Union, VT 59
Canton 56
Shenendehowa 39
Massena 37
Colchester, VT 34
John Jay Cross River 33
Petrides 24
Saranac 21
Vergennes, VT 20
Canton 11½
South Lewis 8
Dolgeville 7

SATURDAY, JANUARY 12, 2019

Victor Red Devil Tournament
Gouverneur 4th of 23 teams
Cazenovia Duals Tournament
Ogdensburg 11th of 19 teams
Phoenix Midwinter Tournament
Canton 10th of 12 teams

MONDAY, JANUARY 14, 2019
Ogdensburg 39, Malone 33

TUESDAY, JANUARY 15, 2019
Ogdensburg 42, Massena 24


WEDNESDAY, JANUARY 16, 2019
Gouverneur 51, Malone 23
Canton 48, Massena 19


SATURDAY, JANUARY 19, 2019
Essex Invitational

Ogdensburg 11th of 26 teams

WEDNESDAY, JANUARY 23, 2019
Canton at Gouverneur, ppd.

SATURDAY, JANUARY 26, 2019
Vergennes Invitational

Ogdensburg, Canton participating

WEDNESDAY, JANUARY 30, 2019
Canton 42, Malone 29
Gouverneur at Ogdensburg, ppd.

THURSDAY, JANUARY 31, 2019
Canton 54, Massena 21

FRIDAY, FEBRUARY 1, 2019
Canton 45, Ogdensburg 27
Gouverneur 51, Malone 24



SECTION X WRESTLING CHAMPIONSHIPS
FRIDAY, FEBRUARY 8, 2019
Section X Division I Championship at Malone
Massena (uncontested)
Section X Division II Championship at Malone
Gouverneur 186
Malone 131
Canton 119
Ogdensburg 101½


N.Y. STATE WRESTLING CHAMPIONSHIPS

FRI.-SAT., FEBRUARY 22-23, 2019
Times Union Center in Albany, NY