2014 Section X Boys Cross Country Schedule

TUESDAY, SEPTEMBER 9, 2014
Malone 19, Potsdam 44
Malone 15, Salmon River 50
Salmon River 25, Potsdam 30
Gouverneur 23, Tupper Lake 32
Gouverneur 20, Ogdensburg 35
Tupper Lake 21, Ogdensburg 34
Norwood-Norfolk 15, Brushton-Moira 47
Norwood-Norfolk 16, Canton 47
Canton 27, Brushton-Moira 28

SATURDAY, SEPTEMBER 20, 2014
NYS Preliminary Meet at SUNY Canton
Division II - Malone won first place (95 runners)
4th - Mitch Marlow, Malone
6th - Chaz Agen, Potsdam
8th - Will Bonner, Malone
9th - Curtis Landry, Malone
19th - Ryan Tober
Division III - Norwood-Norfolk 7th (93 runners)
16th - Kyle Fulk, Norwood-Norfolk
21st - Adam Saucier, Norwood-Norfolk
Complete Boys Varsity & JV Results By Division


TUESDAY, SEPTEMBER 23, 2014
Norwood-Norfolk 18, Gouverneur 39
Norwood-Norfolk 18, Potsdam 43
Gouverneur 22, Potsdam 37

Malone 15, Ogdensburg 50
Malone 15, Brushton-Moira 50
Ogdensburg 18, Brushton-Moira 43
Salmon River 21, Canton 37
Salmon River 24, Tupper Lake 31
Tupper Lake 24, Canton 34

SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2014
Salmon River Invitational
Norwood-Norfolk 26
Salmon River 42
Saranac Lake 55
Brushton-Moira incomplete
Tupper Lake incomplete

TUESDAY, SEPTEMBER 30, 2014
Ogdensburg 20, Canton 36
Ogdensburg 22, Potsdam 37
Canton 27, Potsdam 30
Gouverneur 23, Salmon River 32
Gouverneur 16, Brushton-Moira 42
Salmon River 17, Brushton-Moira 43
Malone 28, Norwood-Norfolk 30
Malone 15, Tupper Lake 50
Norwood-Norfolk 16, Tupper Lake 42

TUESDAY, OCTOBER 7, 2014
Norwood-Norfolk Invitational

Malone 31
Norwood-Norfolk 38
Gouverneur 112
Tupper Lake 130
Ogdensburg 144
Potsdam 168
Salmon River 178
Canton 183
Brushton-Moira 198

SATURDAY, OCTOBER 11, 2014
Beaver River Invitational
Beaver River 41
Adirondack 42
Norwood-Norfolk 103
Phoenix 110
Indian River 131
Sandy Creek 187
Watertown 194
Ogdensburg 195
Potsdam 204
Canton incomplete
Individual Results
1st - Kyle Fulk, NN
3rd - Adam Saucier, NN
4th - Chaz Agen, Potsdam
(Beaver River runners finished 6th through 9th)
Burnt Hills Invitational
Malone with 28 points finished first in Division II, beating the rest of the field by 78 points.  Malone junior Mitch Marlow won the race by 4.2 seconds.  Malone's Will Bronner was 5th, Curtis Landry 9th, Dylan Lavoie 12th and Ryan Tober 13th.

TUESDAY, OCTOBER 14, 2014
Malone 15, Gouverneur 50
Malone 15, Canton 50
Gouverneur 17, Canton 43
Norwood-Norfolk 17, Ogdensburg 39
Norwood-Norfolk 15, Salmon River 42
Ogdensburg 23, Salmon River 32
Potsdam 15, Brushton-Moira 40
Potsdam 25, Tupper Lake 30
Brushton-Moira 26, Tupper Lake 29

TUESDAY, OCTOBER 21, 2014
Interdivisional Meet at Norwood-Norfolk
Malone 32
Norwood-Norfolk 39
Gouverneur 94
Ogdensburg 143
Salmon River 155
Tupper Lake 171
Potsdam 171
Canton 188
Brushton-Moira 198


SECTION X CROSS COUNTRY FINALS
TUESDAY, OCTOBER 21, 2014
Sectional Championship at SUNY Canton


N.Y. STATE CROSS COUNTRY FINALS
SATURDAY, NOVEMBER 8, 2014

State Championship at SUNY Canton