2013 Section X Girls Cross Country Schedule

TUESDAY, SEPTEMBER 10, 2013
Gouverneur 24, Ogdensburg 31
Gouverneur 15, Tupper Lake 50
Ogdensburg 15, Tupper Lake 50
Malone 15, Potsdam 50
Malone 15, Salmon River 50
Potsdam inc., Salmon River inc.
Norwood-Norfolk 27, Canton 28
Norwood-Norfolk 17, Brushton-Moira 45
Canton 19, Brushton-Moira 36

TUESDAY, SEPTEMBER 17, 2013
Section X Leagues Meet
Malone 24
Norwood-Norfolk 54
Gouverneur 95
Potsdam 103
Ogdensburg 117
Brushton-Moira 121
Top Five Finishers
Saucier, Kaycie - Norwood-Norfolk 19:23.00
Pierce, Laura - Canton 19:23.50
Bond, Bekkah - Malone 19:35.60
Pomainville, Carrie - Malone 19:57.50
Pomainville, Emily - Malone 20:31.00
Complete Section X Leagues Results

SATURDAY, SEPTEMBER 21, 2013
Queensbury Invitational
Division II
Laura Pierce of Canton placed 6th of 178 runners
Rebekka Bond of Malone placed 13th
Emily Pomainville of Malone was 16th
Carrie Pomainville of Malone finished 18th
Division III
Gouverneur placed 15th, Ogdensburg 18th


TUESDAY, SEPTEMBER 24, 2013
Norwood-Norfolk 23, Gouverneur 35
Norwood-Norfolk 23, Potsdam 36
Gouverneur 27, Potsdam 28
Malone 20, Ogdensburg 35
Malone 20, Brushton-Moira 35
Brushton-Moira 25, Ogdensburg 30
Canton 15, Tupper Lake 50
Canton 15, Salmon River 50
Tupper Lake inc., Salmon River inc.

SATURDAY, SEPTEMBER 28, 2013
Rochester Invitational
Malone placed 36th
Utica Invitational
Canton's Laura Pierce placed 1st out of 131

TUESDAY, OCTOBER 1, 2013

Gouverneur 25, Brushton-Moira 32
Gouverneur 15, Salmon River 50

Brushton-Moira 15, Salmon River 50
Ogdensburg 15, Potsdam 50
Ogdensburg 15, Canton 50
Canton inc., Potsdam inc.
Malone 15, Tupper Lake 50
Malone 23, Norwood-Norfolk 35
Norwood-Norfolk 15, Tupper Lake 50

SATURDAY, OCTOBER 4, 2013
Beaver River Invitational
Malone 32
Beaver River 69
Norwood-Norfolk 82
South Jefferson 100
Sandy Creek 159
Gouverneur 184
Carthage 187
Ogdensburg 203
Indian River 211
Watertown 214
Adirondack & Potsdam, incomplete
Individual Top 10 Finishers
Malone's Rebekka Bond finished first
N-N's Kaycie Saucier 2nd & Hanna Gray 4th
Malone's Carrie & Emily Pomainville 5th & 6th
Norwood-Norfolk's Leah Livernois placed 9th
Malone's Madeleine Champagne finished 10th.

TUESDAY, OCTOBER 8, 2013
Invitational at Salmon River
Malone 34
Canton 59
Norwood-Norfolk 60
Gouverneur 102
Ogdensburg 130
Potsdam 135
Brushton-Moira 152
Top Five Individuals
Laura Pierce, Canton 19:32
Bekka Bond, Malone 19:48
Kaycie Saucier, NN 19:53
Hannah Grey, NN 20:28
Carrie Pomainville, Malone 20:53
Complete Boys & Girls Invitational Results

TUESDAY, OCTOBER 15, 2013
Norwood-Norfolk 17, Ogdensburg 44
Norwood-Norfolk 15, Salmon River 50
Ogdensburg 15, Salmon River 50
Brushton-Moira 15, Tupper Lake 50
Brushton-Moira 28, Potsdam 30
Potsdam 15, Tupper Lake 50
Malone 20, Canton 40
Malone 17, Gouverneur 41
Canton 20, Gouverneur 35

TUESDAY, OCTOBER 22, 2013
NAC League Championship at SUNY Canton
Malone 36
Canton 44
Norwood-Norfolk 53
Potsdam 116
Ogdensburg 125
Brushton-Moira 138
Complete Sectional Qualifier Results

SATURDAY, OCTOBER 26, 2013
Adirondack Invitational at Adirondack HS
Division I
Gouverneur 8th, Carthage 11th, Ogdensburg 13th among 15 teams.
Gouverneur's Margeaux Simmons and Gabby Dunkelburg finished 10th and 11th, while O.F.A's Kurstyn Macaulay placed 25th among 176 runners.
Division II
Norwood-Norfolk finished 4th among eight teams.
N-N's Kaycie Saucier WON the race, teammate Hannah Gray was 5th among 99 runners.

 

 

SECTION X CROSS COUNTRY FINALS
TUESDAY, OCTOBER 29, 2013

Section X Cross Country Championships
Class B Championship

Malone 15
Class C Championship
Canton 15
Gouverneur 64
Ogdensburg 74
Potsdam 77
Class D Championship
Norwood-Norfolk 15
Complete Section X Girls Championship Results
 

 

N.Y. STATE CROSS COUNTRY FINALS

SATURDAY, NOVEMBER 9, 2013
Class B Finals

Malone finished 10th of 11 teams
Top Malone runners Carrie Pomainville finished 52nd, Emily Pomainville finished 60th of 121
Class C
Canton finished 2nd of 11 teams
Canton's Laura Pierce finished 4th of 130, Rebecca DelRossi finished 27th, Maria Ricalton finished 33rd, Gemma Delrossie finished 40th of 130
Class D
Norwood-Norfolk finished 6th of 10 teams
Top N-N runner Kaycie Saucier finished 10th, Hannah Gray finished 20th of 114.