2009 Section X Boys Baseball Schedule -- Playoffs Listed Below!
ALL GAME TIMES and latest SCHEDULE UPDATES directly from the league, go to View My Schedule.

  

2009 SECTION X BOYS
Baseball Standings

 EAST DIVISION        W-L GB
x-Brushton-Moira
Chateaugay
St. Lawrence Ctl.
Salmon River
Parishville-Hopkint.
Madrid-Waddington
St. Regis Falls
11-1   -
10-2   -
  6-6   5
  6-6   5
  5-7   6
  3-9   8
1-11 10
  DIV.         W-L GB
x-Ogdensburg
x-Norwood-Norfolk
Malone
Massena
Potsdam
Canton
Gouverneur
Tupper Lake
11-3   -
11-3   -
10-4   1
  9-5   2
  5-8   5
4-10   7
4-10   7
1-12   9
 WEST DIVISION       W-L GB
x-Harrisville
Clifton-Fine
Heuvelton
Hermon-DeKalb
Edwards-Knox
Morristown
Lisbon
Hammond
12-2   -
11-3   1
  9-5   3
  8-6   4
  6-8   6
  5-9   7
4-10   8
1-13 11
TUESDAY, APRIL 14, 2009
Non League
Harrisville 21, Parishville-Hopkinton 1

THURSDAY, APRIL 16, 2009
Non League - at Baseball Hall of Fame
Heuvelton 8, Richfield Springs 7 (8 inn.)
Harrisville 9, Worchester 5

SATURDAY, APRIL 18, 2009
Non League
Vernon-Verona-Sherill 15, Norwood-Norfolk 0 (1st game)
Vernon-Verona-Sherill 22, Norwood-Norfolk 6 (2nd game)

MONDAY, APRIL 20, 2009
Clifton-Fine 7, Heuvelton 3

TUESDAY, APRIL 21, 2009
Chateaugay 9, Salmon River 2
Ogdensburg 6, Tupper Lake 3

WEDNESDAY, APRIL 22, 2009
Massena 10, Malone 2
Clifton-Fine 17, Morristown 10
Harrisville 16, Hammond 2 (1st game)
Harrisville 8, Hammond 1 (2nd game)

THURSDAY, APRIL 23, 2009
Salmon River 8, Parishville-Hopkinton 2
Malone 19, Norwood-Norfolk 18
Tupper Lake 6, Massena 5
Lisbon at Heuvelton, ppd. weather
Non League
Chateaugay 5, Northern Adirondack 2
Hermon-DeKalb at Immaculate Heart

FRIDAY, APRIL 24, 2009
Chateaugay 16, St. Regis Falls 4
Brushton-Moira 18, St. Lawrence 1
Ogdensburg 18, Canton 4
Potsdam 20, Gouverneur 15
Lisbon 12, Morristown 8
Hermon-DeKalb 3, Harrisville 0
Heuvelton 41, Hammond 3

SATURDAY, APRIL 25, 2009
Potsdam 5, Tupper Lake 3
Malone 15, Gouverneur 5
Marasco Tournament at Norwood-Norfolk
Salmon River 6, Madrid-Waddington 5
Madrid-Waddington 7, St. Lawrence 4
Norwood-Norfolk 10, Salmon River 0
Norwood-Norfolk 19, St. Lawrence 3 (N-N wins tourney)
Watertown Tournament
Whitesboro 11, Massena 6 (1st game)
Monticello 7, Massena 6 (2nd game)

MONDAY, APRIL 27, 2009
Brushton-Moira 16, Parishville-Hopkinton 2
Chateaugay 14, St. Lawrence 2
Potsdam 5, Malone 3
Ogdensburg 16, Gouverneur 3
Canton 4, Tupper Lake 3
Edwards-Knox 17, Morristown 8

WEDNESDAY, APRIL 29, 2009
St. Lawrence 10, Madrid-Waddington 2
Parishville-Hopkinton 6, St. Regis Falls 3
Ogdensburg 8, Malone 2
Norwood-Norfolk 4, Potsdam 3
Canton 11, Massena 6
Gouverneur 15, Tupper Lake 2
Harrisville 7, Edwards-Knox 0
Heuvelton 6, Hermon-DeKalb 4
Clifton-Fine 7, Lisbon 4
Morristown 15, Hammond 5

THURSDAY, APRIL 30, 2009
Brushton-Moira 11, Madrid-Waddington 0
Gouverneur 6, Canton 2
Norwood-Norfolk 7, Massena 6
Ogdensburg 23, Tupper Lake 2
Clifton-Fine 14, Hammond 13 (1st game)
Clifton-Fine 16, Hammond 6 (2nd game)
Harrisville 9, Heuvelton 6
Lisbon 10, Edwards-Knox 5
Morristown 20, Hermon-DeKalb 2

FRIDAY, MAY 1, 2009
Brushton-Moira 29, St. Regis Falls 8
Ogdensburg 8, Norwood-Norfolk 0
Massena 9, Potsdam 7

SATURDAY, MAY 2, 2009
Hermon-DeKalb 1, Clifton-Fine 0 (1st game)
Clifton-Fine 5, Hermon-DeKalb 2 (2nd game)
Harrisville 11, Morristown 2 (1st game)
Harrisville 8, Morristown 6 (2nd game)
Heuvelton 14, Edwards-Knox 3
Non-League
Madrid-Waddington 6, Lisbon 4
Indian River 26, Canton 2

MONDAY, MAY 4, 2009
Brushton-Moira 9, St. Lawrence 6
Madrid-Waddington 11, St. Regis Falls 7 (1st game)
Madrid-Waddington 8, St. Regis Falls 5 (2nd game)
Ogdensburg 11, Potsdam 3
Harrisville 4, Clifton-Fine 1
Hermon-DeKalb 6, Lisbon 1
Morristown 9, Heuvelton 5
Edwards-Knox 15, Hammond 0 (1st game)
Edwards-Knox 9, Hammond 4 (2nd game)
Non League
Malone 16, Salmon River 2

TUESDAY, MAY 5, 2009
Brushton-Moira 4, Chateaugay 3 (1st game)
Chateaugay 7, Brushton-Moira 4 (2nd game)
Salmon River 23, St. Regis Falls 9
Malone 8, Canton 4
Norwood-Norfolk 17, Tupper Lake 3
Massena 17, Gouverneur 3

WEDNESDAY, MAY 6, 2009
Harrisville 5, Lisbon 1 (1st game)
Harrisville 11, Lisbon 5 (2nd game)
Hermon-DeKalb 4, Hammond 1 (1st game)
Hermon-DeKalb 8, Hammond 0 (2nd game)
Clifton-Fine 8, Heuvelton 7
Edwards-Knox 18, Morristown 16

FRIDAY, MAY 8, 2009
Madrid-Waddington 4, Parishville-Hopkinton 3
Salmon River 6, Chateaugay 4 (susp. 5th inning, lightning)
Potsdam 10, Canton 7
Heuvelton 6, Lisbon 4
Edwards-Knox 6, Hermon-DeKalb 1

MONDAY, MAY 11, 2009
Chateaugay 12, Madrid-Waddington 2 (1st game)
Chateaugay 8, Madrid-Waddington 2 (2nd game)
St. Lawrence 21, St. Regis Falls 3 (1st game)
St. Regis Falls 7, St. Lawrence 4 (2nd game)
Parishville-Hopkinton 6, Salmon River 5
Ogdensburg 17, Canton 0
Potsdam 14, Gouverneur 7
Norwood-Norfolk 3, Malone 1
Hermon-DeKalb 7, Edwards-Knox 4
Lisbon 11, Hammond 10

TUESDAY, MAY 12, 2009
Massena 14, Tupper Lake 2
Harrisville 5, Hermon-DeKalb 1
Clifton-Fine 5, Edwards-Knox 2 (1st game)
Clifton-Fine 3, Edwards-Knox 1 (2nd game)
Heuvelton 26, Hammond 1
Morristown 14, Lisbon 6

WEDNESDAY, MAY 13, 2009
Brushton-Moira 3, Parishville-Hopkinton 1
Salmon River 15, Madrid-Waddington 9
Chateaugay 16, St. Lawrence 4
Malone 6, Potsdam 3
Canton 11, Tupper Lake 0
Massena 9, Norwood-Norfolk 8
Ogdensburg 5, Gouverneur 4
Harrisville 7, Edwards-Knox 5

THURSDAY, MAY 14, 2009
Malone 5, Tupper Lake 3
Clifton-Fine at Lisbon, ppd. weather
Edwards-Knox at Harrisville, ppd. weather
Heuvelton at Hermon-DeKalb, ppd. weather

FRIDAY, MAY 15, 2009
Brushton-Moira 8, Salmon River 1 (1st game)
Brushton-Moira 15, Salmon River 5 (2nd game)
St. Lawrence 9, Madrid-Waddington 2
Parishville-Hopkinton at St. Regis Falls
Malone 11, Ogdensburg 4
Norwood-Norfolk 11, Potsdam 9
Massena 3, Canton 1
Gouverneur 8, Tupper Lake 5
Heuvelton 6, Lisbon 5
Hammond 12, Morristown 9

SATURDAY, MAY 16, 2009
Lisbon at Madrid-Waddington, ppd. rain

MONDAY, MAY 18, 2009
Chateaugay 16, St. Regis Falls 0
Malone 3, Massena 2
Norwood-Norfolk 2, Gouverneur 0 (1st game)
Norwood-Norfolk 6, Gouverneur 2 (2nd game)
Heuvelton 6, Harrisville 5
Edwards-Knox 7, Lisbon 2
Hermon-DeKalb 7, Morristown 4

TUESDAY, MAY 19, 2009
Chateaugay 2, Parishville-Hopkinton 1 (1st game)
Chateaugay 5, Parishville-Hopkinton 1 (2nd game)
St. Lawrence 9, Salmon River 6 (1st game)
St. Lawrence 7, Salmon River 0 (2nd game)
Norwood-Norfolk 10, Ogdensburg 6
Malone 10, Tupper Lake 6
Massena 5, Potsdam 4
Gouverneur 8, Canton 7
Heuvelton 5, Edwards-Knox 2
Lisbon 17, Hammond 3

WEDNESDAY, MAY 20, 2009  
Ogdensburg 10, Potsdam 3
Malone 11, Canton 0
Clifton-Fine 16, Morristown 7
Heuvelton 13, Hermon-DeKalb 12

THURSDAY, MAY 21, 2009
Salmon River 25, St. Regis Falls 11
Parishville-Hopkinton 6, Madrid-Waddington 5
Norwood-Norfolk 10, Tupper Lake 6
Morristown 16, Heuvelton 14

FRIDAY, MAY 22, 2009
Massena 7, Ogdensburg 3 (1st game)
Ogdensburg 3, Massena 2 (2nd game)
Harrisville 7, Clifton-Fine 6
Hermon-DeKalb 16, Lisbon 11

SATURDAY, MAY 23, 2009
Malone 9, Gouverneur 1

TUESDAY, MAY 26, 2009
Parishville-Hopkinton 5, St. Lawrence 2 (1st game)
St. Lawrence 3, Parishville-Hopkinton 2 (2nd game)
Canton 6, Potsdam 5
Massena 21, Gouverneur 6
Clifton-Fine 13, Lisbon 12

WEDNESDAY, MAY 27, 2009
Norwood-Norfolk 8, Canton 2 (1st game)
Norwood-Norfolk 10, Canton 8 (2nd game)
Tupper Lake at Potsdam, canceled rain


2009 SECTION X PLAYOFF SCHEDULE

FRIDAY, MAY 29, 2009
Class D - Quarterfinals - Home of Higher Seed

(#8) Morristown 12, (#1) Chateaugay 7
(#3) Clifton-Fine 6, (#6) Edwards-Knox 4

SATURDAY, MAY 30, 2009
Class B - Opening Round- Ogdensburg Free Academy
(#4) Gouverneur 4, (#5) Canton 0
Class D - Quarterfinals - Home of Higher Seed
(#5) Hermon-DeKalb 3, (#4) Heuvelton 0
(#2) Harrisville 8, (#7) Parishville-Hopkinton 3

MONDAY, JUNE 1, 2009
Class B - Semifinals - Home of Higher Seed

(#1) Ogdensburg 11, (#4) Gouverneur 2
(#2) Potsdam 7, (#3) Salmon River 0
Class C - Opening Round - Home of Higher Seed
(#5) Tupper Lake 8, (#4) Madrid-Waddington 4
Class D - Semifinals - Home of Higher Seed
(#3) Clifton-Fine 16, (#2) Harrisville 6
(#5) Hermon-DeKalb 7, (#8) Morristown 1

TUESDAY, JUNE 2, 2009
Class A Championship -- at Clarkson University
(#2) Massena 13, (#1) Malone 2
Class C - Semifinals - Home of Higher Seed

(#1) Norwood-Norfolk 15, (#5) Tupper Lake 1
(#2) Brushton-Moira 6, (#3) St. Lawrence 5

WEDNESDAY, JUNE 3, 2009
Class B Championship -- at SUNY Canton
(#2) Potsdam 7, (#1) Ogdensburg 3
Class D Championship -- at Clarkson University
(#3) Clifton-Fine 5, (#5) Hermon-DeKalb 3

THURSDAY, JUNE 4, 2009
Class C Championship -- at Clarkson University
(#1) Norwood-Norfolk 9, (#2) Brushton-Moira 0

2009 N.Y.S. SECTIONAL PLAYOFFS
State Brackets: Class A    Class B    Class C    Class D
MONDAY, JUNE 8, 2009
New York State Region II Semifinals
Class A -
Mexico (III) 5, Massena (X) 3
Class B - Saratoga Christian (II) 9, Potsdam (X) 3
Class C
- Ticonderoga (VII) 7, Norwood-Norfolk (X) 6
Class D
- Clifton-Fine (X) draws first round bye.

WEDNESDAY, JUNE 10, 2009
New York State Region II Finals

Class D - Schenectady Christian (II) 18, Clifton-Fine (X) 2

 

Copyright 2009 CommunitySights.com. All rights reserved.  All logos, photographs, text, designs and online broadcasts are copyright.
No portion of this web site may be copied, transferred, duplicated or otherwise used in any form without expressed written permission.