2011 Section X Boys Cross Country Schedule -- Playoffs Listed Below!
ALL GAME TIMES and latest SCHEDULE UPDATES directly from the league, go to View My Schedule.

2011 Boys Section X
Cross Country Team Standings

 
x-Malone
Potsdam
Gouverneur
Norwood-Norfolk
Tupper Lake
Brushton-Moira
Ogdensburg
Canton
Salmon River
 W-L   Pct.    GB
 8-0     1.000     -
 7-1       .875     1
 5-3       .625     3
 5-3       .625     3
 3-3       .500     4
 3-5       .375     5
 2-6       .250     6
 0-6       .000     7
 0-6       .000     7

TUESDAY, SEPTEMBER 13, 2011
Malone 15, Potsdam 50
Malone 15, Salmon River 50
Potsdam 16, Salmon River 45
Tupper Lake 24, Ogdensburg 31
Tupper Lake 29, Gouverneur 30
Gouverneur 27, Ogdensburg 28
Norwood-Norfolk 25, Brushton-Moira 30
Norwood-Norfolk 15, Canton incomplete
Brushton-Moira 15, Canton incomplete

TUESDAY, SEPTEMBER 20, 2011
Leagues at Gouverneur
Malone 17
Potsdam 80
Norwood-Norfolk 96
Gouverneur 109
Tupper Lake 112
Brushton-Moira 144
Ogdensburg 201
Salmon River 246
Canton incomplete

Top 5 Boys Runners
Connor Gordon, Malone 18:09
Morgan Marlow, Malone 18:15
Cory Lamere, Malone 18:21
Rourk Marlow, Malone 18:27
Josh Eng, Norwood-Norfolk 18:42

TUESDAY, SEPTEMBER 27, 2011
Potsdam 26, Gouverneur 29
Potsdam 23, Norwood-Norfolk 32
Gouverneur 27, Norwood-Norfolk 29
Malone 20, Brushton-Moira 35
Malone 15, Ogdensburg 20
Brushton-Moira 24, Ogdensburg 31

TUESDAY, OCTOBER 4, 2011
Potsdam 23, Ogdensburg 40
Potsdam 15, Canton incomplete
Ogdensburg 15, Canton incomplete
Gouverneur 20, Brushton-Moira 35
Gouverneur 15, Salmon River 50
Brushton-Moira 16, Salmon River 47
Malone 15, Norwood-Norfolk 38
Malone 15, Tupper Lake 52
Norwood-Norfolk 22, Tupper Lake 33

TUESDAY, OCTOBER 11, 2011
Leagues at Canton
Malone 17
Potsdam 104
Gouverneur 114
Tupper Lake 125
Brushton-Moira 141
Norwood-Norfolk 153
Ogdensburg 188
Canton & Salmon River incomplete

Top 5 Boys Runners
Connor Gordon, Malone 16:08
Morgan Marlow, Malone 16:09
Corey Lamere, Malone 16:25
Alex Wood, Ogdensburg 16:45
Rourk Marlow, Malone 16:56


 

TUESDAY, OCTOBER 18, 2011
Malone 17, Gouverneur 44
Malone 15, Canton incomplete
Gouverneur 15, Canton incomplete
Potsdam 22, Brushton-Moira 33
Tupper Lake 26, Brushton-Moira 30
Potsdam 25, Tupper Lake 31
Norwood-Norfolk 24, Ogdensburg 33
Norwood-Norfolk 16, Salmon River 45
Ogdensburg 18, Salmon River 45

TUESDAY, OCTOBER 25, 2011
Interdivisionals at Gouverneur
Malone 15
Brushton-Moira 85
Tupper Lake 92
Norwood-Norfolk 92
Gouverneur 93
Potsdam 104
Ogdensburg 174
Canton incomplete
Salmon River incomplete

Boys Top 5 Competitors
Connor Gordon, Malone 17:29
Corey Lamere, Malone 17:30
Morgan Marlow, Malone 17:35
Doug Fitzgerald, Malone 18:04
Rourk Marlow, Malone 18:12

TUESDAY, NOVEMBER 3, 2011
Section X Championships at Canton
Class B Championship
Malone 15, Ogdensburg 49
Class C Championship
Gouverneur 22, Potsdam 36, Salmon River 80
Class D Championship
Tupper 38, Norwood-Norfolk 41, Brushton-Moira 44
Top Boys Runner
Connor Gordon, Malone 15:58.5

NEW YORK STATE CHAMPIONSHIP
TUESDAY, NOVEMBER 12, 2011

New York State Championships at VVS High (III)
Class B
1. 52 East Aurora
2. 84 Honeoye Falls-Lima
3. 113 Malone - Franklin Academy
4. 118 Burnt Hills-Ballston Lake
5. 125 Marcellus
6. 131 Shoreham Wading River
7. 136 Maine-Endwell
8. 160 Pearl River
9. 194 New Paltz
10. 252 Garden City
11. 332 Beekmantown

Class C
1. 74 Holland Patent
2. 76 Pawling
3. 79 Fonda-Fultonville
4. 94 Rhinebeck
5. 116 Port Jefferson
6. 133 Alden
7. 170 Watkins Glen
8. 198 Friends Academy
9. 206 Wayland-Cohocton
10. 225 Saranac
11. 295 Gouverneur

Class D
1. 43 Barker
2. 60 Berne-Knox-Westerlo
3. 69 Beaver River
4. 91 Geneseo
5. 138 Seton Plattsburgh
6. 178 SS Seward
7. 193 Spencer Van Etten
8. 212 Tupper Lake
9. 224 Haldane
10. 261 Southold

 

Copyright 2001-2011 CommunitySights.com. All rights reserved.  All logos, photographs, text, designs and online broadcasts are copyright.
No portion of this web site may be copied, transferred, duplicated or otherwise used in any form without expressed written permission.