2007 Cross Country
Girls Team Standings

 
Norwood-Norfolk
Malone
Massena
Ogdensburg
Potsdam
Salmon River
Tupper Lake
Gouverneur
Brushton-Moira
Canton
W-L
9-0
8-1
5-4
5-4
5-4
5-5
3-3
0-6
0-7
0-8
Fall 2007 Section X Girls Cross-Country Schedule
ALL GAME TIMES and latest SCHEDULE UPDATES directly from the league, go to View My Schedule.

(All Meets are slated for 4:30 p.m., unless noted.) 
THURSDAY, SEPTEMBER 6, 2007
Scrimmage at Norwood-Norfolk

TUESDAY, SEPTEMBER 11, 2007
Malone 15, Massena 46
Malone 15, Potsdam 46
Massena 27, Potsdam 28
Canton, Gouverneur, Tupper Lake, all incomplete
Norwood-Norfolk 18, Ogdensburg 41, Salmon & B-M inc.

TUESDAY, SEPTEMBER 18, 2007
League Competition at Malone
1. Ashley Lamica, Malone 20:42
2. Emily Cotey, Norwood-Norfolk 21:02
3. Colleen Cotey, Norwood-Norfolk 21:21
4. Sarah Marlowe, Malone 22:22

SATURDAY, SEPTEMBER 22, 2007
Section X Invitational at Norwood-Norfolk
Varsity I - Top 3 Runners; Top Runners Section X

1st - Greany, Shelby - Suffern 18:49.4
2nd - Solly, Amanda - West Seneca East 19:41.4
3rd - Goldmann, Christy - Suffern 19:56.3
39th - Sullivan, Emily - Massena 25:20.6
40th - #300 Sutter, Christine - Massena 25:45.2
Varsity II - Top 3 Runners; Top Runners Section X
1st - Wynn, Carly - Queensbury 18:55.2
2nd - Winslow, Danielle - Queensbury 19:19.1
3rd - Winslow, Brittany - Queensbury 19:38.1
9th - Lamica, Ashley - Franklin Academy 20:40.4
25th - Morrison, Megan - Ogdensburg 22:31.3
27th - Goobic, Sophie - Canton 22:40.9
28th - Coombe, Kaitlyn - Franklin Academy 22:41.7
34th - Ball, Madelyn - Potsdam 22:52.1
36th - Brown, Jenn - Gouverneur 22:57.0
Varsity III - Top 3 Runners; Top Runners Section X
1st - Champagne, Mary Ka - Seton Catholic 18:42.0
2nd - Hartung, Genna - Seton Catholic 20:26.4
3rd - Baumbach, Heidi - Lake Placid 20:42.9
4th - Cotey, Emily - Norwood-Norfolk 20:47.4
5th - Cotey, Colleen - Norwood-Norfolk 21:14.1
14th - Hall, Victoria - Norwood-Norfolk 22:44.8
22nd - Volz, Stephanie - Norwood-Norfolk 23:25.3
25th - Willer, Allie - Norwood-Norfolk 23:47.9
28th - Kriwox, Emily - Tupper Lake 24:10.0
36th - Walsh, Olivia - Tupper Lake 24:58.0
38th - Tahentahawi, Chubb - Salmon River 25:08.5

TUESDAY, SEPTEMBER 25, 2007
Norwood-Norfolk 18, Gouverneur 40
Norwood-Norfolk 18, Potsdam 40
Potsdam 25, Gouverneur 31
Ogdensburg 24, Massena 33
Ogdensburg 15, Canton 50
Massena 15, Canton 50
Malone 15, Salmon River 48
Malone 15, Brushton-Moira 50
Malone 15, Tupper Lake 50
Salmon River 15, Tupper Lake 50

TUESDAY, OCTOBER 2, 2007
Potsdam 19, Salmon River 39, Canton & Brushton-Moira inc.
Malone 19, Ogdensburg 39, Gouverneur incomplete
Norwood-Norfolk 1st, Tupper Lake 2nd and Massena 3rd

TUESDAY, OCTOBER 9, 2007
League Competition at Brushton-Moira
Norwood-Norfolk 29
Malone 38
Potsdam 87
Ogdensburg 88
Tupper Lake 99
(All other schools incomplete)

 

TUESDAY, OCTOBER 16, 2007
Norwood-Norfolk 25, Malone 30
Norwood-Norfolk 19, Canton 37
Malone 20, Canton 38
Tupper Lake 27, Potsdam 28
Tupper Lake 20, Ogdensburg 35
Potsdam 18, Ogdensburg 37
Massena 19, Salmon River 39
Massena 15, Brushton-Moira 50
Massena 15, Gouverneur 50
Salmon River 15, Gouverneur 50

TUESDAY, OCTOBER 23, 2007
Interdivisionals at Brushton-Moira
Norwood-Norfolk 37
Malone 49
Canton 72
Tupper Lake 104
Ogdensburg 113
Potsdam 116

Top Seven - First Team All Northerns
Emily Cotey, Norwood-Norfolk, 20:10
Colleen Cotey, Norwood-Norfolk, 20:11
Emily Kriwox, Tupper Lake, 20:18
Victoria Hall, Norwood-Norfolk, 20:30
Ashley Lamica, Malone, 20:49
Aimee Beaudette, Canton, 21:02
Madelyn Ball, Potsdam, 21:04
Second Seven - Second Team All Northerns
Sarah Marlowe, Malone 21:11
Sophie Goobic, Canton, 21:46
Jacqueline Whitman, Malone, 21:46
Megan Morrison, Ogdensburg, 21:51
Kaitlyn Coombs, Malone, 21:59
Jessica Martindale, Brushton-Moira, 22:01
Stephanie Volz, Norwood-Norfolk, 22:06

THURSDAY, NOVEMBER 1, 2007
Sectionals at Norwood-Norfolk
Class A

Team Champions: Massena
Top Runner: Emily Sullivan, Massena
Class B
Team Champions: Malone
Top Runner: Ashley Lamica, Malone
Class C
Team Champions: Norwood-Norfolk
Top Runner: Emily Cotey, Norwood-Norfolk
Class D
Team Champions: Tupper Lake
Top Runner: Jessica Martindale, Brushton-Moira

SATURDAY, NOVEMBER 10, 2007
New York State Finals at Norwood-Norfolk
Class B -
Malone finished 10th place
Best Section X finisher: Sarah Marlowe, Malone, 76th
Class C - Norwood-Norfolk finished 7th place
Best Section X finisher:  Aimee Beaudette, Canton, 30th
Class D - Tupper Lake finished 8th place
Best Section X finisher: Emily Kriwox, Tupper Lake, 13th
(Complete scores posted shortly)

Copyright 2007 CommunitySights.com. All rights reserved.  All logos, photographs, text and designs are copyright.
No portion of this web site may be copied, transferred or otherwise used without expressed written permission.