2008 Cross Country
Girls Team Standings

 
Canton
Norwood-Norfolk
Malone
Ogdensburg
Salmon River
Potsdam
Gouverneur
Tupper Lake
Massena
Brushton-Moira
W-L
12-0
  7-1
  7-2
  6-3
  4-4
  4-5
  0-6
  0-6
  0-7
  0-9
Fall 2008 Section X Girls Cross-Country Schedule - Championships Below!
(All Meets are slated for 4:30 p.m., unless noted.) 

TUESDAY, SEPTEMBER 9, 2008
Canton 15, Potsdam 50
Canton 21, Norwood-Norfolk 36
Canton 15, Brushton-Moira incomplete
Norwood-Norfolk 15, Potsdam 50
Norwood-Norfolk 15, Brushton-Moira incomplete
Potsdam 15, Brushton-Moira incomplete
Ogdensburg 15, Salmon River 50
Ogdensburg 15, Tupper Lake 50
Salmon River vs. Tupper Lake, both incomplete
Gouverneur 50, Malone incomplete
Massena 50, Malone incomplete

TUESDAY, SEPTEMBER 16, 2008
N.A.C. Invitational at Franklin Academy in Malone
Canton                 40
Norwood-Norfolk 48
Malone                 55
Ogdensburg        77
Salmon River     134
Potsdam            167
Top Ten Runners: Cotey (N-N) 21:43, Goobic (Can) 21:46, McCormick (Gouv) 21:51, Brown (Gouv) 22:04, Morrison (OFA) 22:21, Lapinski (Can) 22:24, Hall (N-N) 23:07, Lamica (Malone) 23: 25, Fulk (N-N) 23:32, Studlack (Mal) 23:34.

TUESDAY, SEPTEMBER 23, 2008
Malone 15, Potsdam 50
Malone 16, Salmon River 45
Salmon River 29, Potsdam 30
Norwood-Norfolk 15, Tupper Lake inc., Gouverneur inc.
Canton 18, Ogdensburg 39, Massena inc., Brushton inc.

TUESDAY, SEPTEMBER 30, 2008
N.A.C. Invitational at Canton
Canton 22
Norwood-Norfolk 55
Malone 80
Ogdensburg 100
Salmon River 134
Potsdam 154

SATURDAY, OCTOBER 4, 2008
Girls North Country Invitational at Salmon River
Canton 48
South Lewis 72,
Norwood-Norfolk 85
Malone 87
South Jefferson 96
Plattsburgh 114
Saranac 178
Salmon River 210
Potsdam 243

 

TUESDAY, OCTOBER 7, 2008
Ogdensburg 17, Potsdam 41
Ogdensburg 17, Gouverneur inc.
Potsdam 41, Gouverneur inc.
Canton 21, Tupper Lake inc.
Canton 21, Malone 34
Canton 21, Brushton-Moira inc.
Malone 34, Tupper Lake inc.
Malone 34, Brushton-Moira inc.
Norwood-Norfolk 17, Salmon River 44
Norwood-Norfolk 15, Massena 50
Salmon River 15, Massena 50

TUESDAY, OCTOBER 14, 2008
Norwood-Norfolk 23, Malone 35
Norwood-Norfolk 20, Ogdensburg 40
Malone 25, Ogdensburg 40
Canton 15, Salmon River 50
Salmon River 15, Gouverneur inc, Brushton-Moira inc.
Potsdam 15, Tupper Lake inc., Massena inc.

TUESDAY, OCTOBER 21, 2008
Northern Athletic Conference Interdivisional
Canton 32
Norwood-Norfolk 48
Malone 63
Ogdensburg 83
Potsdam 142
Salmon River 143


SECTION X CHAMPIONSHIPS
THURSDAY, OCTOBER 30, 2008
Section X Championship Teams and Top Runners
Class A
- Massena, Renee Durouchia (Massena)
Only one Class A competing team.
Class B - Canton, Aimee Beaudette (Canton)
Canton 21, Ogdensburg 56, Malone 57
Class C - Potsdam, Megan Marlow (Gouverneur)
Salmon River 27, Potsdam 29, Gouverneur incomplete.
Class D - Norwood-Norfolk, Victoria Hall (N-N)
Norwood-Norfolk 22, Tupper Lake & Brushton-Moira inc.


NEW YORK STATE CHAMPIONSHIP
SATURDAY, NOVEMBER 8, 2008
N.Y.S. Public High School Assn. Championships
Sunken Meadow State Park, Kings Park

SATURDAY, NOVEMBER 15, 2008
New York State Federation Championships
Bowdoin Park in Wappingers Falls
  

Copyright 2008 CommunitySights.com. All rights reserved.  All logos, photographs, text, designs and online broadcasts are copyright.
No portion of this web site may be copied, transferred, duplicated or otherwise used in any form without expressed written permission.