2006 SECTION X GIRLS SPRING TRACK SCHEDULE -- Sectionals Below!

 
TUESDAY, APRIL 25, 2006
Malone 204, Salmon River 109
Malone 176, Massena 129
Massena 193, Salmon River 117

THURSDAY, APRIL 27, 2006
Ogdensburg 171, Gouverneur 145
Ogdensburg 174, Clifton-Fine 134
Gouverneur 174, Clifton-Fine 137
Potsdam 159, Tupper Lake 157
Potsdam 185, Norwood-Norfolk 130
Tupper Lake 187, Norwood-Norfolk 127

SATURDAY, APRIL 29, 2006
Madrid-Waddington Invitational

TUESDAY, MAY 2, 2006
Massena 193, Canton 104
Massena 159, Tupper Lake 157
Tupper Lake 152, Canton 114
Potsdam 193, Madrid-Waddington 120
Potsdam 166, Salmon River 141
Madrid-Waddington 166, Salmon River 114
Malone 187, Norwood-Norfolk 130
Malone 203, Gouverneur 115
Norwood-Norfolk 177, Gouverneur 150

THURSDAY, MAY 4, 2006
Potsdam 188, Massena 125
Potsdam 197, Ogdensburg 120
Massena 158, Ogdensburg 154
Tupper Lake 194, Salmon River 114
Tupper Lake 179, Clifton-Fine 133
Clifton-Fine 175, Salmon River 136
Malone 208, Canton 74
Malone 191, Madrid-Waddington 125
Madrid-Waddington 148, Canton 131

TUESDAY, MAY 9, 2006
Norwood-Norfolk 160, Canton 146
Norwood-Norfolk 169, Clifton-Fine 147
Canton 153, Clifton-Fine 147
Massena 164, Madrid-Waddington 149
Massena 180, Gouverneur 132
Madrid-Waddington 159, Gouverneur 155
Malone 159, Tupper Lake 158
Malone 196, Ogdensburg 124
Tupper Lake 189, Ogdensburg 128

SATURDAY, MAY 13, 2006
Salmon River Woodsmen of the World Invitational
Potsdam
Beaver River
South Jefferson
Malone
Tupper Lake
Massena
Ogdensburg
Saranac
Madrid-Waddington
Northeastern Clinton
Canton
Norwood-Norfolk
Salmon River
Gouverneur
76
58
55
54
46
40
36
30
26
23
18
16
14
  3

TUESDAY, MAY 16, 2006
Potsdam 184, Canton 123
Potsdam 209, Gouverneur 100
Canton 161, Gouverneur 124
Norwood-Norfolk 160, Ogdensburg 156
Norwood-Norfolk 217, Salmon River 77
Ogdensburg 206, Salmon River 77
Massena 206, Clifton-Fine 123
Malone 216, Clifton-Fine 92
Tupper Lake 185, Madrid-Waddington 116

TUESDAY, MAY 23, 2006
Ogdensburg 165, Canton 133
Canton 170, Salmon River 117
Potsdam 209, Clifton-Fine 106
Madrid-Waddington 156, Clifton-Fine 150
Massena 172, Norwood-Norfolk 145
Tupper Lake 201, Gouverneur 118

THURSDAY, MAY 25, 2006
Potsdam 167, Malone 152
Gouverneur 180, Salmon River 138
Ogdensburg 174, Madrid-Waddington 134
Norwood-Norfolk 182,  Madrid-Waddington 128



 


SATURDAY, MAY 20, 2006
VanDusen Track and Field Meet at Ogdensburg
Baldwinsville
Potsdam
Ogdensburg
Saranac Lake
Madrid-Waddington
Lowville
Canton
Massena
Tupper Lake
Northeastern Clinton
Beekmantown
Ausable Valley
Gouverneur
Malone
Clifton-Fine
Salmon River
155
  75
  60
  31
  30
  30
  29
  27
  24
  23
  17
    8
    7
    6
    3
    0

Girls Award Winners
Outstanding Female Runner: Kalia Maguire (Potsdam)
Outstanding Female Jumper: Kristin Shumway (Potsdam)
Outstanding Female Sprinter: Lareea Chisholm (Baldwinsville)
Outstanding Female Thrower: Michelle Reddinger (Baldwins.)
Girls Events Winners
100 Meter Hurdles: Heather Boyle (Baldwinsville)
400 Meter Hurdles: Corina Bedford (Ogdensburg)
100 Meters: Lareea Chisholm (Baldwinsville)
200 Meters: Larena Chisholm (Baldwinsville)
400 Meters: Kristin Shumway (Potsdam)
800 Meters: Emily Riley (Massena)
1500 Meters: Kaila McGuire (Potsdam)
3000m: Kaila McGuire (Potsdam)
Shot Put: Michelle Reddinger (Baldwinsville)
Discus: Michelle Reddinger (Baldwinsville)
Long Jump: Kathleen Green (Baldwinsville)
Triple Jump: Allison Levchak (Baldwinsville)
High Jump: Kristin Shumway (Potsdam)
400 Meter Relay: Baldwinsville
1500 Meter Relay: Ogdensburg
3000 Meter Relay: Canton
Pentathlon: Chelsea Berry (Lowville)

THURSDAY, JUNE 1, 2006
Sectional Championships at St. Lawrence University

Potsdam
Tupper Lake
Massena
Malone
Norwood-Norfolk
Canton
Ogdensburg
Madrid-Waddington
Salmon River
Gouverneur
Clifton-Fine
 
100
  93
  77
  57
  42
  41
  38
  28
  10
    7
    2
 
Individual Event Winners
100 meters: Jen Curley - Madrid-Waddington
200 meters: Jen Farmer - Malone
400 meters: Kristen Shumway - Potsdam
800 meters: Emily Riley - Massena
1500 meters: Kaila McGuire - Potsdam
3000 meters: Kaila McGuire - Potsdam
100 hurdles: Corina Bedford - Ogdensburg
400 hurdles: Corina Bedford - Ogdensburg
High Jump: Kristen Shumway - Potsdam
Long Jump: Kristen Desmarais - Tupper Lake
Triple Jump: Kristen Shumway - Potsdam
Discus: Cassy Casey - Norwood-Norfolk
Shot Put: Mary Davis - Canton
100 meter relay: Tupper Lake
400 meter relay: Tupper Lake
800 meter relay: Massena
 








 


2006 Spring Track
Final Girls Track Standings

 
Potsdam
Malone
Massena
Tupper Lake
Norwood-Norfolk
Ogdensburg
Madrid-Waddington
Canton
Gouverneur
Clifton-Fine
Salmon River
W-L  GB
10-0    -
  9-1    1
  8-2    2
  7-3    3
  6-4    4
  5-5    5
  4-6    6
  3-7    7
  2-8    8
  1-9    9
0-10  10
Copyright 2006 CommunitySights.com. All rights reserved.  All logos, photographs, text and designs are copyright.
No portion of this web site may be copied, transferred or otherwise used without expressed written permission.