2022 Section X Girls Soccer Playoff Brackets

  
  CLASS A PLAYOFFS  --  Two-Team Bracket

Class A Championship

   

at Potsdam High School

Wednesday, October 26, 2022, 7:00 p.m.

               # 1- Massena                3
               # 2- Malone                   0
 

 
2022 Class A Champions:
Massena Red Raiders
  
  CLASS B PLAYOFFS  --  Four-Team Bracket

Class B Opening Round

  
 
  
  
 
  
  
 
  
  
 





>




 
 





Class B Semifinals

  
  

at Home of Higher Seed

Mon., Oct. 24, 2022, 3:00 p.m.

 #4- Salmon River          0
 #1- Potsdam    (2OT)      0
Shamrocks advance in SO 5-3
  

at Home of Higher Seed

Mon., Oct. 24, 2022, 3:00 p.m.

 #3- Ogdensburg            0
 #2- Gouverneur              2
  
  






>
 
 
>



 

Class B Championship

  
  
  
   

at SUNY Potsdam

Sat., Oct. 29, 2022, 11:00 a.m.

 #4- Salmon River         0
 #2- Gouverneur            2
 
  
  
   
  












 

 

 
 
   
   
 
   
  2022 Class B Champions
  Gouverneur Wildcats
 
 
 
 
 
 
  
  CLASS C PLAYOFFS  --  Six-Team Bracket

Class C Opening Round

  

at Home of Higher Seed

Sat., Oct. 22, 2022, 11:00 a.m.

 #6- Tupper Lake             2
 #3- Madrid-Waddington   3
    
  
 
  
  

at Home of Higher Seed

Sat., Oct. 22, 2022, 11:00 a.m.

 #5- Brushton-Moira         0
 #4- Norwood-Norfolk       3
  









 
 





Class C Semifinals

  
 

at Home of Higher Seed

Tues., Oct. 25, 2022, 4:00 p.m.

 #3- Madrid-Waddington    0
 #2- St. Lawrence Central  2
 

at Home of Higher Seed

Tues., Oct. 25, 2022, 3:00 p.m.

 #4- Norwood-Norfolk        0
 #1- Canton     (OT)           1
 
  
 
  






>
 
 
>



 

Class C Championship

  
  
  
  
   

at Potsdam High

Sat., October 29, 2022, 2:00pm

 #2- St. Lawrence Ctl.    1
 #1- Canton      (OT)          2

 

  
  
   
  












 

 

 
 
   
   
 
   
  2022 Class C Champions:
  Canton Golden Bears
 
 
 
 
 
 
  CLASS D PLAYOFFS  --  10-Team Bracket

Class D Opening Round

  

at Home of Higher Seed

Sat., Oct. 22, 2022, 11:00 a.m.

 #10- Harrisville          1
 # 7- St. Regis Falls   0 (OT)
  
 
   
  
  
  
 
   
  
  
  
 
  

at Home of Higher Seed

Sat., Oct. 22, 2022, 11:00 a.m.

 #9- Edwards-Knox  1
 #8- Heuvelton         1 (OT/TIe)
EK wins shootout 2-1
  
 
  
 




>




 
 
>


>








>


>






>


Class D Quarterfinals

  
  

at Home of Higher Seed

Tues., Oct. 25, 2022, 3:00 p.m.

 #10- Harrisville  (OT/Tie)   0
 # 2- Colton-Pierrepont    0
Colts advance in PK's 4-3
  

at Home of Higher Seed

Tues., Oct. 25, 2022, 3:00 p.m.

 #6- Hermon-DeKalb       1
 #3- Hammond    (OT)      2
 
   
   
   
   
   
  

at Home of Higher Seed

Tues., Oct. 25, 2022, 3:00 p.m.

 #9- Edwards-Knox          1
 #1- Chateaugay              3

 

   
  

at Home of Higher Seed

Tues., Oct. 25, 2022, 3:00 p.m.

 #5- Parishville-Hopkinton 0
 #4- Lisbon                      2
   
 





>
 
 
>






 
   








>
 



>

Class D Semifinals

  
  
  
  
   

at Potsdam High

Fri., Oct., 28, 2022, 7:00pm

 #2- Colton-Pierrepont    0
 #3- Hammond              1
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  

at Potsdam High

Fri., Oct., 28, 2022, 5:00pm

 #1- Chateaugay   (OT)    1
 #4- Lisbon                    0
   
  
  
  
  








>







 
 




>

Class D Championship

 
 
   
   
 
   
  
 
   
   
   
   
   

at Potsdam High

Tue., November 1, 2022, 5:00p

 #3- Hammond               1
 #1- Chateaugay             5
 2022 Class D Champions:
 Chateaugay Bulldogs
 
 
 
 
 
 
 
 

2016 Bracket     2015 Bracket     2014 Bracket     2013 Bracket      2012 Bracket      2011 Bracket      2010 Bracket     
2009 Bracket     2008 Bracket     2007 Bracket
     2006 Bracket      2005 Bracket
 
Copyright 2017 CommunitySights.com. All rights reserved.  All logos, photographs, text and designs are copyright.
No portion of this web site may be copied, transferred or otherwise used without expressed written permission.