2019-2020 Section X Boys Basketball Schedule

MONDAY, NOVEMBER 25, 2019
John Dinneen Tournament at Madrid-Waddington
Madrid-Waddington 70, Colton-Pierrepont 37 (semi)
Heuvelton 74, Edwards-Knox 38
(semifinal)
Non League
Lisbon 64, Salmon River 48


WEDNESDAY, NOVEMBER 27,2019
John Dinneen Tournament at Madrid-Waddington
Edwards-Knox 58, Colton-Pierrepont 42 (consolatn.)
Madrid-Waddington 78, Heuvelton 59 (championsp.)

Non League
Hermon-DeKalb 81, Potsdam 49

FRIDAY, NOVEMBER 29, 2019
Brady Frasier Tournament at St. Regis Falls
Heuvelton 54, Northern Adirondack 49  (semifinal)
St. Regis Falls 31, Colton-Pierrepont 30 (semifinal)
Saranac Central Tournament
Massena 69, Willsboro 39 (semifinal)
Lake George Tournament
Hoosick Falls 52, St. Lawrence Central 44

SATURDAY, NOVEMBER 30, 2019
Brady Frasier Tournament in St. Regis Falls
N. Adirondack 48, Colton-Pierrepont 38 (consolatn.)
Heuvelton 65, St. Regis Falls 27 (championship)
Saranac Central Tournament
Saranac Central 49, Massena 46 (championship)
Lake George Tournament
St. Lawrence Central 56, Stillwater 44
Non League
Old Forge 69, Tupper Lake 51
Thousand Islands 59, Morristown 34

MONDAY, DECEMBER 2, 2019
Non League
Salmon River 61, St. Regis Falls 39

TUESDAY, DECEMBER 3, 2019
Ogdensburg 105, Potsdam 37
Non League
Hermon-DeKalb 70, Parishville-Hopkinton 30

WEDNESDAY, DECEMBER 4, 2019
Malone 71, Salmon River 33
Lisbon 71, Morristown 30
Non League
Norwood-Norfolk 41, Thousand Islands 24

THURSDAY, DECEMBER 5, 2019
Madrid-Waddington 67, Brushton-Moira 49
Tupper Lake 59, St. Regis Falls 40

Canton 63, Massena 45

FRIDAY, DECEMBER 6, 2019
Lisbon Tournament
Brushton-Moira 72, Gouverneur 69 (semifinal)
Lisbon 53, Hammond 35 (semifinal)

Harrisville Tournament
Beaver River 79, Morristown 16 (semifinal)
Harrisville 69, Edwards-Knox 43 (semifinal)
North Country Challenge at Paul Smiths
Saranac Lake 49, Tupper Lake 45
Non League
Heuvelton 61, Parishville-Hopkinton 43
Clean Tech 68, Ogdensburg 54
Whitesboro 57, Malone 29

SATURDAY, DECEMBER 7, 2019
North Country Challenge at Paul Smiths
Tupper Lake 50, Lake Placid 48 (consolation)
Harrisville Tournament
Edwards-Knox 68, Morristown 32 (consolation)
Harrisville 64, Beaver River 49 (championship)
Lisbon Tournament
Gouverneur 62, Hammond 39 (consolation)
Lisbon 62, Brushton-Moira 43 (championship)
Non League
Fonda-Fultonville 65, Madrid-Waddington 41
Malone 76, Lyme 71
Mekeel Christian Academy 70, Ogdensburg 63

SUNDAY, DECEMBER 8, 2019
Non League

Madrid-Waddington 56, Galway 53

MONDAY, DECEMBER 9, 2019
Parishville-Hopkinton 61, Tupper Lake 49
Chateaugay 77, Norwood-Norfolk 32
Brushton-Moira 66, St. Regis Falls 42
Canton 48, St. Lawrence Central 46
Ogdensburg 73, Salmon River 47
Massena 92, Potsdam 52
Heuvelton 56, Morristown 35
Hermon-DeKalb 77, Hammond 43

TUESDAY, DECEMBER 10, 2019
Non League
Salmon River 54, Colton-Pierrepont 31

WEDNESDAY, DECEMBER 11, 2019
Chateaugay 90, Parishville-Hopkinton 55
Canton at Malone, postponed
Hammond at Harrisville, ppd. to 12/18

THURSDAY, DECEMBER 12, 2019
Norwood-Norfolk 67, Tupper Lake 59
Ogdensburg 66, Massena 35
St. Lawrence Central 66, Potsdam 31
Hermon-DeKalb 88, Morristown 36
Non League
Brushton-Moira 55, Heuvelton 49

FRIDAY, DECEMBER 13, 2019
Salmon River 43, Gouverneur 34
Malone 59, Canton 57

SATURDAY, DECEMBER 14, 2019
Chateaugay 70, Madrid-Waddington 61
Hermon-DeKalb 62, Edwards-Knox 53
Non League
Norwood-Norfolk 61, Potsdam 51
Lisbon 67, Saranac Lake 49
Massena 73, Carthage 36

MONDAY, DECEMBER 17, 2019
Madrid-Waddington 73, Tupper Lake 41
Chateaugay 63, Colton-Pierrepont 25
Brushton-Moira 70, Parishville-Hopkinton 42
Norwood-Norfolk 58, St. Regis Falls 40
Ogdensburg 98, St. Lawrence Central 40
Massena 53, Salmon River 33
Canton 75, Gouverneur 29
Malone 86, Potsdam 45
Harrisville 72, Morristown 50
Edwards-Knox 64, Hammond 61
Hermon-DeKalb at Lisbon, postponed

WEDNESDAY, DECEMBER 18, 2019
Potsdam at Gouverneur, postponed
Morristown at Edwards-Knox, ppd. to 1/29
Hammond at Harrisville, postponed


THURSDAY, DECEMBER 19, 2019
Tupper Lake 60, Colton-Pierrepont 44
Norwood-Norfolk 81, Parishville-Hopkinton 41
Chateaugay 69, Brushton-Moira 57
St. Regis Falls at Madrid-Waddington, ppd. to 1/22
St. Lawrence Central 45, Massena 42
Canton 65, Salmon River 50
Ogdensburg 64, Malone 55
Harrisville 49, Lisbon 42
Hermon-DeKalb 58, Heuvelton 48 

FRIDAY, DECEMBER 20, 2019
Non League

Indian River 81, Potsdam 54
Gouverneur 53, Edwards-Knox 49
Morristown Tournament
Hermon-DeKalb 65, Hammond 55 (semifinal)
Parishville-Hopkinton 50, Morristown 45 (semifinal)

SATURDAY, DECEMBER 21, 2019
North Country Classic at NCCC
St. Lawrence Central 62, Saranac Lake 48
Chateaugay 57, Saranac Central 50
Morristown Tournament
Morristown 72, Hammond 61 (consolation)
Hermon-DeKalb 70, Parishville-Hopk. 44 (champ.)
Non League
Thousand Islands 61, Gouverneur 58
Norwood-Norfolk 49, Colton-Pierrepont 37
Lisbon 75, Alexandria Bay 20

MONDAY, DECEMBER 23, 2019
St. Regis Falls 59, Parishville-Hopkinton 57
Non League
Canton 78, Heuvelton 41
General Brown 45, Massena 41

FRIDAY, DECEMBER 27, 2019
LaFargeville Tournament
Norwood-Norfolk 56, Edwards-Knox 49
Burkman Classic Tournament at Canton
Newark 52, Harrisville 41 (semifinal)
Canton 68, Madrid-Waddington 45 (semifinal)
Sackets Harbor Tournament
Hermon-DeKalb 77, Immaculate Heart 28
Non League
Malone 80, Beekmantown 66
St. Lawrence Central 59, St. Regis Falls 43

SATURDAY, DECEMBER 28, 2019
LaFargeville Tournament
Edwards-Knox 60, Belleville-Henderson 54 (consol)
Norwood-Norfolk 58, LaFargeville 34 (championsp)

Burkman Classic at Canton
Madrid-Waddington 71, Harrisville 67 (consolation)
Newark 59, Canton 56 (championship)

Non League
Chateaugay 63, Northern Adirondack 46
Hermon-DeKalb 50, Copenhagen 49


MONDAY, DECEMBER 30, 2019
Non League

Morristown at Alexandria Bay

THURSDAY, JANUARY 2, 2020
Central Division
St. Lawrence Central 73, Gouverneur 34

FRIDAY, JANUARY 3, 2020
Al Gutterson Tournament at Heuvelton
 
Salmon River 45, Hammond 42 (semifinal)
Lisbon 57, Heuvelton 55 (semifinal)
Non League 
Gouverneur at Edwards-Knox ppd.

SATURDAY, JANUARY 4, 2020
Al Gutterson Tournament at Heuvelton 
Heuvelton 67, Hammond 58 (consolation)
Lisbon 64, Salmon River 40 (championship)
Non League 
Moriah 67, Malone 50
Lowville 69, Ogdensburg 55
Brushton-Moira 63, St. Lawrence Central 55

MONDAY, JANUARY 6, 2019
Non League 
Beaver River 68, Hermon-DeKalb 66

TUESDAY, JANUARY 7, 2020

Chateaugay 75, Tupper Lake 43
Madrid-Waddington at Parishville-Hopkinton, ppd.
Canton 66, Potsdam 51
Malone 65, Massena 50
Ogdensburg 88, Gouverneur 50
Hammond 79, Morristown 52
Edwards-Knox 76, Lisbon 70 (OT)
Harrisville 59, Heuvelton 54

WEDNESDAY, JANUARY 8, 2020
Brushton-Moira 67, Norwood-Norfolk 60
St. Lawrence Central 54, Salmon River 40
Non League
Carthage 56, Canton 52

FRIDAY, JANUARY 10, 2020
Brushton-Moira 60, Tupper Lake 48
Madrid-Waddington 69, Norwood-Norfolk 54
Chateaugay 80, St. Regis Falls 41
Colton-Pierrepont 60, Parishville-Hopkinton 54
Salmon River 62, Potsdam 51
Malone 74, St. Lawrence Central 50
Massena 52, Gouverneur 32
Harrisville 56, Hermon-DeKalb 46
Heuvelton 64, Edwards-Knox 38

SATURDAY, JANUARY 11, 2020
Freddie Tournament at Ogdensburg
Indian River 50, Massena 30
Ogdensburg 82, Canton 40
Lisbon 48, Old Forge 45
Non League

General Brown 57, Gouverneur 45
Moriah 54, Harrisville 50

MONDAY, JANUARY 13, 2020
Malone 68, Gouverneur 49
Non League
Chateaugay 54, Northeastern Clinton 38

TUESDAY, JANUARY 14, 2020
Chateaugay 67, Parishville-Hopkinton 29
Norwood-Norfolk 61, Colton-Pierrepont 42
Madrid-Waddington at Brushton-Moira, ppd. to 1/20
Canton 45, Massena 42
Ogdensburg 93, Potsdam 39
Malone 64, Salmon River 55
Hermon-DeKalb 59, Edwards-Knox 50
Heuvelton 84, Hammond 71
Lisbon 64, Morristown 46

WEDNESDAY, JANUARY 15, 2020
 
Gouverneur 65, Potsdam 55

FRIDAY, JANUARY 17, 2020
Parishville-Hopkinton 76, Tupper Lake 64
Brushton-Moira 75, St. Regis Falls 43
Madrid-Waddington 62, Colton-Pierrepont 27
Chateaugay 72, Norwood-Norfolk 60
Canton 48, St. Lawrence Central 44
Massena 58, Potsdam 47
Malone 77, Gouverneur 58
Ogdensburg 93, Salmon River 50
Hermon-DeKalb 64, Hammond 51
Heuvelton 76, Morristown 39

SATURDAY, JANUARY 18, 2020
St. Regis Falls at Tupper Lake, ppd. to 2/8
Non League

Harrisville 74,Plattsburgh 57
Madrid-Waddington 65, Edwards Knox 35
Lisbon at AuSable Valley, ppd.

MONDAY, JANUARY 20, 2020
Madrid-Waddington 77, Brushton-Moira 70
Harrisville 86, Hammond 54
Non League
AuSable Valley 73, Lisbon 45
Alexandria at Parishville-Hopkinton, ppd.

TUESDAY, JANUARY 21, 2020

Hammond 62, Heuvelton 54
Non League
Salmon River 42, Colton-Pierrepont 36
LaFargeville 62, Morristown 24

WEDNESDAY, JANUARY 22, 2020
Madrid-Waddington 81, St. Regis Falls 35
Harrisville 68, Edwards-Knox 43
Non League
Brushton-Moira 63, Saranac Lake 50
Chateaugay 59, Beekmantown 31

THURSDAY, JANUARY 23, 2020
Non League
Morristown 59, Colton-Pierrepont 43
Carthage 68, Canton 58
Hermon-DeKalb 63, Parishville-Hopkinton 46
Heuvelton 66, Potsdam 48 

FRIDAY, JANUARY 24, 2020
Non League
Tupper Lake 98, Long Lake 16
Harrisville 61, Old Forge 47
Saranac Lake 87, Canton 47
St. Lawrence Central 59, Norwood-Norfolk 54
Chateaugay 66, Malone 61

SATURDAY, JANUARY 25 ,2020
Hermon-DeKalb at Lisbon, ppd. to 2/13
Non League
Harrisville 64, Copenhagen 42
Tupper Lake 49, Willsboro 39
Lowville 61, Ogdensburg 57
Norwood-Norfolk 65, Potsdam 55

MONDAY, JANUARY 27, 2020
Gouverneur 58, Salmon River 48

TUESDAY, JANAURY 28, 2020
Brushton-Moira 81, Colton-Pierrepont 39 
Chateaugay 79, Madrid-Waddington 44
Parishville-Hopkinton 65,St. Regis Falls 46
Norwood-Norfolk 75, Tupper Lake 49 
Ogdensburg 75, Massena 35 
Malone 65, Canton 56
St. Lawrence Central 64, Potsdam 45
Lisbon 59, Heuvelton 52
Hermon-DeKalb 50, Morristown 48
Harrisville 97, Hammond 51

WEDNESDAY, JANUARY 29, 2020
Edwards-Knox 58, Morristown 47
Non League
Ogdensburg 76, Watertown 50

FRIDAY, JANUARY 31, 2020  
Madrid-Waddington 69, Tupper Lake 59
Brushton-Moira 67, Parishville-Hopkinton 43
Chateaugay 67, Colton-Pierrepont 48
St. Regis Falls at Norwood-Norfolk ppd. to 2/14
Canton 62, Gouverneur 47
Malone 81, Potsdam 36
Massena 55, Salmon River 26
Ogdensburg 80, St. Lawrence Central 36
Hermon-DeKalb 53, Lisbon 27
Hammond 68, Edwards-Knox 59
Harrisville 73, Morristown 39

SATURDAY, FEBRUARY 1, 2020
Madrid-Waddington 74, Parishville-Hopkinton 40
Non League
Chateaugay 70, Seton Catholic 56
Massena 63, Carthage 61
Indian River 67, Potsdam 46

MONDAY, FEBRUARY 3, 2020
Central Division
Gouverneur 63, Potsdam 50
Non League
LaFargeville 60, Hammond 56

TUESDAY, FEBRUARY 4, 2020  
Colton-Pierrepont 69, Tupper Lake 59
Madrid-Waddington 72, St. Regis Falls 34
Parishville-Hopkinton 65, Norwood-Norfolk 50
Canton 63, Salmon River 40
Massena 57, St. Lawrence Central 24
Ogdensburg 77, Malone 42
Edwards-Knox 59, Morristown 52
Harrisville 71, Lisbon 57
Hermon-DeKalb 53, Heuvelton 52


WEDNESDAY, FEBRUARY 5, 2020
Chateaugay 71, Brushton-Moira 57
Non League
Parishville-Hopkinton 53, St. Regis Falls 45

SATURDAY, FEBRUARY 8, 2020
Norwood-Norfolk 70, Brushton-Moira 51
Tupper Lake 56, St. Regis Falls 43
Malone 65, Massena 64 (OT)
Non League
AuSable Valley 72, Lisbon 54

MONDAY, FEBRUARY 10, 202
0
Brushton-Moira 51, Colton-Pierrepont 49
St. Lawrence Central 62, Gouverneur 57
Morristown 77, Hammond 72
Non League
Beekmantown 67, Malone 61

TUESDAY, FEBRUARY 11, 2020
Madrid-Waddington 65, Norwood-Norfolk 64
Brushton-Moira 64, Tupper Lake 45
Chateaugay 69, St. Regis Falls 47
Parishville-Hopkinton 53, Colton-Pierrepont 31
Ogdensburg 76, Canton 56
Massena 54, Gouverneur 43
Potsdam 56, Salmon River 52
Harrisville 64, Hermon-DeKalb 47
Lisbon 80, Hammond 53

WEDNESDAY, FEBRUARY 12, 2020
Chateaugay 77, Tupper Lake 41
Malone 57, St. Lawrence Central 50
Ogdensburg 87, Gouverneur 40
Non League
Gouverneur at Edwards-Knox, postponed

THRUSDAY, FEBRUARY 13, 2020
Colton-Pierrepont 65, St. Regis Falls 43
Canton 62, Potsdam 34
St. Lawrence Central 37, Salmon River 32
Hermon-DeKalb 57, Lisbon 51
Harrisville 70, Heuvelton 48
Non League
Edwards-Knox 73, Tupper Lake 59
Belleville-Henderson 56, Morristown 43

FRIDAY, FEBRUARY 14, 2020
East Division
Madrid-Waddington 80, Parishville-Hopkinton 35
Norwood-Norfolk 75, St. Regis Falls 52

SATURDAY, FEBRUARY 15, 2020

Lisbon 75, Edwards-Knox 56

MONDAY, FEBRUARY 17, 2020
Non League
Ogdensburg 89, Harrisville 74

TUESDAY, FEBRUARY 18, 2020
Non League
Indian River 60, Gouverneur 48
 

SECTION X BOYS BASKETBALL PLAYOFFS
TUESDAY, FEBRUARY 18, 2020
Section X Class B Play-In Game - at Higher Seed
(#4) Salmon River 47, (#5) Potsdam 46
Section X Class D Opening Round - at Higher Seed
(#5) Heuvelton 80, (#12) Morristown 46
(#6) Edwards-Knox 81, (#11) St. Regis Falls 62
(#10) Hammond 70, (#7) Parishville-Hopk. 67 (OT)
(#9) Colton-Pierrepont 49, (#8) Tupper Lake 35

THURSDAY, FEBRUARY 20, 2020
Section X Class B Semifinals - Home Higher Seed
(#1) Ogdensburg 99, (#4) Salmon River 45
(#2) Canton 65, (#3) Gouverneur 30
Section X Class C Semifinals - Home Higher Seed
 (#1) Madrid-Waddington 60, (#4) Norwood-Norf. 40
(#2) St. Lawrence Ctl. 54,(#3) Brushton-Moira 51

SATURDAY, FEBRUARY 22, 2020
Section X Class D Opening Rd. - at SUNY Canton
(#3) Hermon-DeKalb 71, (#6) Edwards-Knox 28
(#2) Harrisville 81, (#10) Hammond 49

Section X Class D Opening Rd. - at SUNY Potsdam
(#5) Heuvelton 89, (#4) Lisbon 55
(#1) Chateaugay 66, (#9) Colton-Pierrepont 34


MONDAY, FEBRUARY 24, 2020
Section X Class A Championship - SUNY Potsdam
(#1) Malone 55, (#2) Massena 48

TUESDAY, FEBRUARY 25, 2020
Section X Class D Semifinals - at SUNY Potsdam
(#2) Harrisville 58, (#3) Hermon-DeKalb 41
(#1) Chateaugay 66, (#5) Heuvelton 43

FRIDAY, FEBRUARY 28, 2020
Section X Class C Championship - SUNY Potsdam
(#1) Madrid-Waddington 51, (#2) St. Lawrence 41

SATURDAY, FEBRUARY 29, 2020
Section X Class B Championship - SUNY Potsdam
(#1) Ogdensburg 77, (#2) Canton 50
Section X Class D Championship - SUNY Potsdam
(#1) Chateaugay 63, (#2) Harrisville 58


TUESDAY, MARCH 3, 2020
Section X Overall Semifinals - SUNY Potsdam
Malone (A) 68, Chateaugay (D) 49
Ogdensburg (B) 82, Madrid-Waddington (C) 31

FRIDAY, MARCH 6, 2020
Section X Overall Semifinals - SUNY Potsdam
Ogdensburg (B) 66, Malone (A) 50


N.Y. STATE BOYS BASKETBALL PLAYOFFS
TUESDAY, MARCH 10, 2020
NYSPHSAA Class B Tournament at Saratoga HS
Schalmont (II) 75, Ogdensburg (X) 63

WEDNESDAY, MARCH 11, 2020
NYSPHSAA Class A Tournament at Cicero-NSyr
Christian Brothers Academy (III) 68, Malone (X) 40
NYSPHSAA Class C Tournament at SUNY Potsdam
Madrid-Waddington (X) 68, Moriah (VII) 52

SATURDAY, MARCH 14, 2020
NYSPHSAA Class D Tournament at SRC Arena
Chateaugay (X) vs. DeRuyter (III) 1200