2022-2023 Section X Girls Basketball Schedule

FRIDAY, NOVEMBER 25, 2022
Saranac Central Tournament
Heuvelton 45, Beekmantown 24 (semifinal)


SATURDAY, NOVEMBER 26. 2022
Saranac Central Tournament
Saranac Central 47, Heuvelton 34 (championship)


MONDAY, NOVEMBER 28, 2022
Non League
Salmon River 49, Tupper Lake 19


TUESDAY, NOVEMBER 29, 2022
Non League
Lisbon 67, St. Regis Falls 31


WEDNESDAY, NOVEMBER 30, 2022
Jessie Chamberlain Tournament

Colton-Pierrepont at Madrid-Waddington (semi)
St. Lawrence Central at Heuvelton (semifinal)
Non League
Saranac Lake at Salmon River

THURSDAY, DECEMBER 1, 2022
Non League

St. Regis Falls at Saranac Lake
LaFargeville at Hermon-DeKalb

FRIDAY, DECEMBER 2, 2022
East Division

Parishville-Hopkinton at Brushton-Moira
Central Division
Potsdam at Norwood-Norfolk
Ogdensburg at Gouverneur
Salmon River at Malone
Jesse Chamberlain Tournament
Consolation
Championship
Non League
Alexandria at Hammond
Chateaugay at Seton Catholic
Massena at Burnt Hills-Ballston Lake

SATURDAY, DECEMBER 3, 2022
West Division

Lisbon at Hammond
Norwood-Norfolk Tournament
Consolation
Championship
Non League
Alexandria at Tupper Lake
Peru at Hermon-DeKalb
Heuvelton at AuSable Valley

MONDAY, DECEMBER 5, 2022
East Division

Madrid-Waddington at Parishville-Hopkinton

TUESDAY, DECEMBER 6, 2022
East Division

Colton-Pierrepont at St. Regis Falls
Madrid-Waddington at Chateaugay
Central Division
Gouverneur at Canton
Ogdensburg at Salmon River
Malone at Potsdam
West Division
Hermon-DeKalb at Lisbon

WEDNESDAY, DECEMBER 7, 2022
West Division

Hammond at Heuvelton

THURSDAY, DECEMBER 8, 2022
East Division

Colton-Pierrepont at Parishville-Hopkinton
Non League
Malone at Northern Adirondack
Lisbon at Ogdensburg

FRIDAY, DECEMBER 9, 2022
Central Division

Canton at Ogdensburg
Potsdam at Massena
Norwood-Norfolk at Gouverneur
Heather Provost Tournament
Salmon River vs. Parishville-Hopkinton (semifinal)
Tupper Lake at St. Regis Falls (semifinal)
Harrisville Tournament
Sackets Harbor at Harrisville (semifinal)

SATURDAY, DECEMBER 10, 2022
Heather Provost Tournament

Consolation
Championship
Non League
Colton-Pierrepont at Belleville-Henderson

MONDAY, DECEMBER 12, 2022
Central Division

Malone at Canton

TUESDAY, DECEMBER 13, 2022
East Division

Brushton-Moira at St. Regis Falls
Colton-Pierrepont at Chateaugay
Central Division
Massena at Salmon River
West Division
Hammond at Edwards-Knox

WEDNESDAY, DECEMBER 14, 2022
East Division

St. Lawrence Central at Parishville-Hopkinton
Non League
Potsdam at Watertown
Heuvelton at Canton
Harrisville at Thousand Islands

THURSDAY, DECEMBER 15, 2022
West Division

Edwards-Knox at Lisbon
Ben Cordwell Tournament
Madrid-Waddington at Hammond
Norwood-Norfolk at Ogdensburg

FRIDAY, DECEMBER 16, 2022
East Divisi
on
Chateaugay at St. Lawrence Central
Parishville-Hopkinton at Brushton-Moria
Central Division
Salmon River at Potsdam
Canton Massena
Gouverneur at St. Lawrence Central
Ben Cordwell Memorial
Consolation
Championship

MONDAY, DECEMBER 19, 2022
East Division

St. Lawrence Central at Madrid-Waddington
Non League
Hermon-DeKalb at Gouverneur

TUESDAY, DECEMBER 20, 2022
East Division

Brushton-Moira at Chateaugay
Chateaugay at Brushton-Moira
Central Division
Potsdam at Canton
Malone at Ogdensburg
Norwood-Norfolk at Salmon River
West Division
Harrisville at Hermon-DeKalb
Heuvelton at Edwards-Knox

WEDNESDAY, DECEMBER 21, 2022
East Division

Parishville-Hopkinton at St. Regis Falls
Central Division
Massena at Gouverneur

THURSDAY, DECEMBER 22, 2022
Don Petty Memorial Tournament

Edwards-Knox vs. St. Lawrence Central
Norwood-Norfolk at Canton
Non League
Long Lake at Tupper Lake
Parishville-Hopkinton at Potsdam
Belleville Henderson at Harrisville
Norwood-Norfolk at Canton

FRIDAY, DECEMBER 23. 2022
Don Petty Tournament

Consolation
Championship
Brady Tournament
Lisbon at Heuvelton
Hermon-DeKalb vs. Colton-Pierrepont
Non League
Tupper Lake at Saranac Lake

MONDAY DECEMBER 26, 2022
Brady Tournament

Consolation
Championship

WEDNESDAY, DECEMBER 28. 2022
Non League

Heuvelton at Copenhagen
Belleville-Henderson at Ogdensburg
St. Lawrence Central vs. Harrisville
Edwards-Knox at Gouverneur
Plattsburgh at Malone

THURSDAY, DECEMBER 29, 2022
Non League
Lyme at Harrisville

FRIDAY, DECEMBER 30, 2022
Non League

Chateaugay at Northern Adirondack
Massena at Plattsburgh
Watertown at Hermon-DeKalb
Gouverneur at Madrid-Waddington
Potsdam at Lisbon
Brushton-Moira at Peru

TUESDAY, JANUARY 3, 2023
Non League

Hammond at St. Lawrence Central

WEDNESDAY, JANUARY 4, 2023
Central Division

Massena at Norwood-Norfolk
West Division
Harrisville at Lisbon
Non League
Canton at Indian River
Edwards-Knox at Colton-Pierrepont
Parishville-Hopkinton at Tupper Lake
Boquet Valley at Chateaugay

THURSDAY, JANUARY 5, 2023
East Division

Madrid-Waddington at Brushton-Moira

FRIDAY, JANUARY 6, 2023

East Division

Colton-Pierrepont at St. Lawrence Central
Chateaugay at St. Regis Falls
Central Division
Malone at Norwood-Norfolk
Ogdensburg at Massena
Potsdam at Gouverneur
West Division
Heuvelton at Hermon-DeKalb
Harrisville at Edwards-Knox

TUESDAY, JANUARY 10, 2023
East Division

Chateaugay at Parishville-Hopkinton
Non League
Edwards-Knox at Madrid-Waddington
Ogdensburg at Lisbon

WEDNESDAY, JANUARY 11, 2023
East Division

St. Regis Falls at Colton-Pierrepont
Non League
Tupper Lake at Long Lake

THURSDAY, JANUARY 12, 2023
East Division

Brushton-Moira at St. Lawrence Central
Central Division
Norwood-Norfolk at Massena
Potsdam at Malone
Canton at Gouverneur
Salmon River at Ogdensburg
West Division
Heuvelton at Hammond
Non League
Chateaugay at Edwards-Knox

FRIDAY, JANUARY 13, 2023
East Division

Parishville-Hopkinton at Madrid-Waddington
Hermon-DeKalb Tournament
Lyme at Colton-Pierrepont (semifinal)
Lisbon at Hermon-DeKalb (semifinal)

SATURDAY, JANUARY 14, 2023
Hermon-DeKalb Tournament

Consolation
Championship
Non League
Harrisville at Argyle

MONDAY, JANUARY 16, 2023
Non Leagu
e
Tupper Lake at Parishville-Hopkinton
Lisbon at Potsdam
Gouverneur at Heuvelton

TUESDAY, JANUARY 17, 2023
East Division

St. Regis Falls at St. Lawrence Central
West Division
Hermon-DeKalb at Hammond
Non League
Massena at Chateaugay
Brushton-Moira at Norwood-Norfolk
Madrid-Waddington at Edwards-Knox

WEDNESDAY, JANUARY 18, 2023
West Division

Lisbon at Harrisville

THURSDAY, JANUARY 19, 2023
East Division

Parishville-Hopkinton at Colton-Pierrepont
St. Lawrence Central at St. Regis Falls
Central Division
Malone at Salmon River
Ogdensburg at Canton
Massena at Potsdam
Gouverneur at Norwood-Norfolk
West Division
Edwards-Knox at Heuvelton

FRIDAY, JANUARY 20, 2023
East Division

Chateaugay at Madrid-Waddington

SATURDAY, JANUARY 21, 2023
Non League

Salmon River at Tupper Lake
Lowville at Heuvelton
LaFargeville at Hermon-DeKalb
Saranac Central at Canton

MONDAY, JANUARY 23, 2023
East Division

Madrid-Waddington at Colton-Pierrepont
Non League
Norwood-Norfolk at Parishville-Hopkinton
Malone at Chateaugay
Hammond at Copenhagen
Salmon River at Saranac Lake
Edwards-Knox at LaFargeville
Harrisville at Sackets Harbor

TUESDAY, JANUARY 24, 2023
Non League

Canton at South Jefferson
Saranac Lake at St. Regis Falls

WEDNESDAY, JANUARY 25, 2023
West Divisi
on
Heuvelton at Lisbon
Non League
Massena at Madrid-Waddington

THURSDAY, JANUARY 26, 2023
East Division

Chateaugay at Colton-Pierrepont
Parishville-Hopkinton at St. Lawrence Central
Central Division
Salmon River at Massena
Canton at Malone
Gouverneur at Ogdensburg
West Division
Edwards-Knox at Hammond

FRIDAY, JANUARY 27, 2023
Non League

Northern Adirondack at Malone
Tupper Lake at Chazy

SATURDAY, JANUARY 28, 2023
West Division

Hammond at Harrisville
Non League
Hermon-DeKalb at Ogdensburg

MONDAY, JANUARY 30, 2023
East Division

St. Lawrence Central at Chateaugay
Brushton-Moira at Parishville-Hopkinton
Central Division
Massena at Canton
Malone at Gouverneur
Ogdensburg at Norwood-Norfolk
Potsdam at Salmon River
West Division
Lisbon at Edwards-Knox
Hammond at Hermon-DeKalb

THURSDAY, FEBRUARY 1, 2023
East Division

St. Regis Falls at Parishville-Hopkinton
Chateaugay at Brushton-Moira
Central Division
Gouverneur at Massena
Canton at Potsdam
Salmon River at Norwood-Norfolk
Ogdensburg at Malone
West Division
Harrisville at Hermon-DeKalb
Hammond at Lisbon

FRIDAY, FEBRUARY 3, 2023
East Division
Madrid-Waddington at St. Lawrence Central

SATURDAY, FEBRUARY 4, 2023
Northern Adirondack at Chateaugay
Canton at General Brown
Harrisville at AuSable Valley

MONDAY, FEBRUARY 6, 2023
East Division

St. Lawrence Central at Colton-Pierrepont
St. Regis Falls at Chateaugay
Central Division
Salmon River at Canton
Potsdam at Gouverneur
Massena at Ogdensburg
Norwood-Norfolk at Malone
West Division
Hermon-DeKalb at Heuvelton
Harrisville at Hammond

TUESDAY, FEBRUARY 7, 2023
East Division

Madrid-Waddington at Brushton-Moira

WEDNESDAY, FEBRUARY 8, 2023
Non League

St, Lawrence Central at Lisbon

THURSDAY, FEBRUARY 9, 2023
East Division

Colton-Pierrepont at Brushton-Moria
Central Division
Canton at Norwood-Norfolk
Gouverneur at Salmon River
Ogdensburg at Potsdam
Malone at Massena
West Division
Edwards-Knox at Hermon-DeKalb
Heuvelton at Harrisville
[End of Regular Season]



SECTION X GIRLS BASKETBALL PLAYOFFS
Section X Class Playoffs - TBD


N.Y. STATE GIRLS BASKETBALL PLAYOFFS
N.Y.S. Class B Regional Playoffs - TBD