Canton Sweeps Season & Sectional Titles; Patterson League MVP

Following their unbeaten regular-season title, the Canton Golden Bears won the Section X team championship, with a score of 418, 12 strokes ahead of second-place Potsdam.  Ogdensburg was third, followed by Malone, Salmon River, Massena and Norwood-Norfolk.  (Cody Jenne photo)

2022 SECTION X SPRING GOLF
Final NCSN Boys Team
Standings


x-Canton
Potsdam
Ogdensburg
Massena
Malone
Salmon River
Gouverneur
Norwood-Norfolk
Madrid-Waddington
Clifton-Fine
Tupper Lake
Colton-Pierrepont
W-L-T   GB    NLg
11-0-0    -        0-0
10-1-0    1       0-0
  9-2-0    2       0-0
  8-3-0    3       0-0
  7-4-0    4       0-0
  6-5-0    5       0-0
  4-7-0    7       0-0
  4-7-0    7       0-0
  3-8-0    8       0-0
  3-8-0    8       0-0
  2-9-0    9       0-0
0-11-0  11       0-0
 

2022 Secion X Championship Rounds

 NCSN Boys & Girls Golf Scoreboard

SATURDAY, MAY 28, 2022

Section X Medalist Round  - at SLU Country Club
Top 9 places qualify for N.Y. State Competition
Two-Day Total Stroke Competition
1.
Tyler Berkman (Pdm) - 74-75 = 149
2. Ryan Jones (Ctn) 77-76 = 153
3. Sam Sieminski (Ctn) 79-75 = 154
4. Ian VanWagner (Pdm) 77-79 = 156
5. Jace Dutch (NN) 80-77 = 157
6. Evan Collette (SR) 78-80 = 158
7. Colin Patterson (Mass) 79-82 = 161
8. John O'Neil (Ctn) 79-83 = 162
9. Ethan Bouchard (OFA) 81-82 =163
---------------- NY State Cutoff ----------------
Matt Daniels (CF) 79-85 = 164
Raine Rumble (Gouv) 85-80 = 165
Cooper Grant (Pdm) 83+85 = 168
Nick McRoberts (OFA) 83+88 = 171
Bill LaPierre (CP) 88+84 = 172
Dawson Miletich (Mal) 82+91 = 173
Sullivan Rumble (Gouv) 82+92 = 174
Michael Myers (OFA) 91+88 = 179
Cayden Cady (Ctn) 92+87 = 179
Ben Poupore (Mal) 86+94 = 180
Gabriel Clark (OFA) 91+91 = 182
Jack Mills (OFA) 92+91 = 183
Christos Theodore (Pdm) 91+94 = 185
Tyler Zebedee (Ctn) 92+94 = 186
Jack Monette (Mal) 90+97 = 187
William LeRoy (Mal) 90+102 = 192
Eystn Wylie (SR) 89+116 = 205

   

FRIDAY, MAY 27, 2022

Section X Championship - at SLU Country Club
Canton 418
Potsdam 430
Ogdensburg 438
Malone 444
Salmon River 452
Massena 462
Norwood-Norfolk 531

Individual Scores - Day 1
Top 24 places qualify for Medalist Round

Tyler Berkman (Pdm) 74
Ian VanWagner (Pdm) 77
Ryan Jones (Ctn) 77
Evan Collette (SR) 78
Sam Sieminski (Ctn) 79
Colin Patterson (Mass) 79
John O'Neil (Ctn) 79
Matt Daniels (CF) 79
Jace Dutch (NN) 80
Ethan Bouchard (OFA) 81
Dawson Miletich (Mal) 82
Sullivan Rumble (Gouv) 82
Cooper Grant (Pdm) 83
Nick McRoberts (OFA) 83
Raine Rumble (Gouv) 85
Ben Poupore (Mal) 86
Bill LaPierre (CP) 88
Eystn Wylie (SR) 89
Jack Monettte (Mal) 90
William LeRoy (Mal) 90
Christos Theodore (Pdm) 91
Gabriel Clark (OFA) 91
Michael Myers (OFA) 91
Cayden Cady (Ctn) 92
Jack Mills (OFA) 92
Tyler Zebedee (Ctn) 92


For the first time in more than a decade, Section X had a girl qualify for state-level competition.  Canton eighth grader Eliza Creurer made the cut to advance.  Creurer is shown with her coach, Canton's Rob Brown.


2022 section x champion: potsdam's tyler berkman


Potsdam golfer Tyler Berkman clinched the Section X Boys Golf Champion title, after carding the low score on both days of competition in the individual competition.  Berkman posted a 74 and a three-stroke lead on Day 1, then tied with Canton's Sam Sieminski with lows of 75 on Day 2, for an overall total of 149.  (Cody Jenne photo)

CANTON WINS SECTION TITLE; POTSDAM 2ND, O.F.A. 3RD


26 golfers made the first day's cut of 92, to return Saturday to vie for one of Section X's nine state-level openings, based on their two-day total. See Day 1 scores.  First five: Tyler Berkman (Pdm), Ian VanWagner (Pdm), Ryan Jones (Ctn), Evan Collette (SR), Sam Sieminski (Ctn).  (Cody Jenne photos)
Sixth through 10th: League MVP Colin Patterson (Mass), John O'Neil (Ctn), Matt Daniels (CF), Jace Dutch (NN), Ethan Bouchard (OFA).

11th-15th postions: Dawson Miletich (Mal), Sullivan Rumble (Gouv), Cooper Grant (Pdm), Nick McRoberts (OFA), Raine Rumble (Gouv).

16th to 20th: Ben Poupore (Mal), Bill LaPierre (CP), Eystn Wylie (SR), Jack Monettte (Mal), William LeRoy (Mal) 90.

21st to 24th (tie) Christos Theodore (Pdm), Gabriel Clark (OFA),, Michael Myers (OFA), Cayden Cady (Ctn), Jack Mills (OFA),
Tyler Zebedee (Ctn).