N.Y. Meet: Flyers Finish 6th of 11 Teams, Led By Fiaccos 12th, 18th

2022 Boys Section X
Cross Country Standings

 
x-Norwood-Norfolk
Malone
Salmon River
Canton
Brushton-Moira
Potsdam
Gouverneur
Massena
Tupper Lake
Ogdensburg
 W-L   Pct.    GB
 9-0-0   1.000   -
 8-1-0     .889   1
 7-2-0     .778   2
 6-3-0     .667   3
 5-4-0     .556   4
 3-5-0     .375   5½
 2-6-1     .278   6½
 1-7-1     .167   7½
 0-7-2     .111   8
 0-7-1     .063   8

In the Section X Boys Cross Country finals: Malone won Class B, beating Massena 19-34.  Norwood-Norfolk captured Class C with 26 points, following by Salmon River at 52, Canton 60, Potsdam 73 and Gouverneur 141.  And in Class D, Brushton-Moira becomes champion as the lone complete team. (Cody Jenne photo)

 

2022 Section X & New York State Championship Meets

  NCSN Boys Cross Country Scoreboard

SATURDAY, NOVEMBER 12, 2022

NYS Cross Country Championships - at VVS HS
Class C - Norwood-Norfolk 6th of 11 teams
     [N-N's Dominic Fiacco 12th, Anthony Fiacco 18th
     of 131 runners]
Class B - Malone 10th of 10 teams
Class D - Brushton-Moira 10th of 10 teams
Complete Boys N.Y. State Championship Results

 

SATURDAY, NOVEMBER 5, 2022

Section X Class B Championship - Salmon River
Malone 19, Massena 44
Section X Class C Championship - Salmon River
Norwood-Norfolk 26
Salmon River 52
Canton 60
Potsdam 73
Gouverneur 141
Section X Class D Championship - Salmon River
Brushton-Moira 18 (lone complete team)
Complete Boys Section X Championship Results

 

fiacco leads all runners; Malone, n-n, b-m win titles


In the Section X Boys Cross Country finals: Malone won Class B, beating Massena 19-34.  Norwood-Norfolk captured Class C with 26 points, following by Salmon River at 52, Canton 60, Potsdam 73 and Gouverneur 141.  And in Class D, Brushton-Moira becomes champion as the lone complete team. (Cody Jenne photo)


Leading all runners was the Flyers' Dominic Fiacco in a time of 16:58, followed by Malone's Watson Chodat just 14 seconds of the lead.   Third place went to Norwood-Norfolk's Anthony Fiacco at 17:41, teammate Lance Bradley at 18:14 and Salmon River's Gunner Mitchell at 18:43, rounding out the Top Five.

 

2022 Regular-Season Meets

  NCSN Boys Cross Country Scoreboard

SATURDAY, OCTOBER 29, 2022

Adirondack Invitational
Massena 10th of 10 teams

 

TUESDAY, OCTOBER 25, 2022

Section X Interdivisional Meet at Ogdensburg
Norwood-Norfolk 22
Canton 74
Salmon River 83
Malone 86
Potsdam 102
Brushton-Moira 107
Gouverneur 211
Massena 222
Others incomplete

 

TUESDAY, OCTOBER 18, 2022

Norwood-Norfolk 18, Salmon River 37
Norwood-Norfolk 15, Gouverneur 50
Salmon River 18, Gouverneur 40
Malone 27, Canton 28
Malone 24, Brushton-Moira 31
Malone 15, Tupper Lake 50 (inc)
Canton 26, Brushton-Moira 29
Canton 15, Tupper Lake 50 (inc)
Brushton-Moira 15, Tupper Lake 50 (inc)
Potsdam 20, Massena 37
Potsdam 15, Ogdensburg 50 (inc)
Massena 15, Ogdensburg 50 (inc)

 

SATURDAY, OCTOBER 15, 2022

Beaver River Invitational
Norwood-Norfolk 44
Beaver River 71
Pulaski 96
Malone 132
Canton 133
Indian River 174
Adirondack 197
Watertown 209
Phoenix 220
Potsdam 226
Carthage 225
Thousand Islands 247
Gouverneur 321

 

TUESDAY, OCTOBER 11, 2022

Norwood-Norfolk 17, Malone 38
Norwood-Norfolk 15, Ogdensburg 50 (inc)
Malone 15, Ogdensburg 50 (inc)
Brushton-Moira 23, Potsdam 32
Brushton-Moira 16, Gouverneur 45
Potsdam 19, Gouverneur 45
Salmon River 23, Canton 32
Salmon River 18, Massena 46
Salmon River 15, Tupper Lake 50 (inc)
Canton 18, Massena 43
Canton 15, Tupper Lake 50 (inc)
Massena 15, Tupper Lake 50 (inc)

 

SATURDAY, OCTOBER 8, 2022

North Country Invitational at Norwood-Norfolk
Norwood-Norfolk 29
Saranac Central 40
Malone 67
Thousand Islands 97
Brushton-Moira 120
AuSable, Gouverneur, Massena inc.

 

TUESDAY, OCTOBER 4, 2022

Salmon River Invitational
Norwood-Norfolk 27
Malone 74
Canton 83
Salmon River 86
Brushton-Moira 100
Potsdam 112
Gouverneur 201
All others inc.

 

SATURDAY, OCTOBER 1, 2022

McQuaid Jesuit Invitational
Norwood-Norfolk 6th of 50 teams
(NN's Dominic Fiacco 7th, Anthony Fiacco 16th of 367)

 

TUESDAY, SEPTEMBER 27, 2022

TUESDAY, SEPTEMBER 27, 2022
Malone 26, Salmon River 32
Malone 18, Potsdam 38
Salmon River 24, Potsdam 31
Canton 15, Gouverneur 50 (inc)
Canton 15, Ogdensburg 50 (inc)
Ogdensburg (inc), Gouverneur (inc)
Norwood-Norfolk 15, Brushton-Moira 40
Norwood-Norfolk 15, Massena 50 (inc)
Norwood-Norfolk 15, Tupper Lake 50 (inc)
Brushton-Moira 15, Massena 50 (inc)
Brushton-Moira 15, Tupper Lake 50 (inc)
Massena and Tupper Lake, both inc.


SATURDAY, OCTOBER 8, 2022
North Country Invitational at Norwood-Norfolk HS

TUESDAY, OCTOBER 11, 2022
Gouverneur, Potsdam at Brushton-Moira
Canton, Clifton-Fine, Salmon, Tuppe
r at Massena
Malone, Ogdensburg at Norwood-Norfolk

 

SATURDAY, SEPTEMBER 24, 2022

EJ Herman Invitational at Utica-Proctor
Canton 6th, Potsdam 16th of 28 teams

 

TUESDAY, SEPTEMBER 20, 2022

Section X Invitational at Ogdensburg
Norwood-Norfolk 25
Malone 56
Canton 71
Salmon River 99
Brushton-Moira 115
Potsdam 130
Other teams inc.

 

SATURDAY, SEPTEMBER 17, 2022

Section VII Invitational - at Cadyville
Saranac Lake 40
Peru 62
N-N 67 (Dominic Fiacco 2nd, Anthony Fiacco 7th)
Plattsburgh 112
Saranac Central 141
Beekmantown 166
Lake Placid 197
Salmon River 203
Ticonderoga 237
Malone inc. (Watson Chodat 4th overall)
Massena inc. (Asher Cardinal 9th overall)

 

TUESDAY, SEPTEMBER 13, 2022

Norwood-Norfolk 21, Canton 34
Norwood-Norfolk 17, Potsdam 39
Canton 20, Potsdam 37
Salmon River 21, Brushton-Moira 34
Salmon River 15,
Ogdensburg 50 (inc.)
Brushton-Moira 15, Ogdensburg 50 (inc.)
Malone 15, Gouverneur 45
Malone 15, Massena 50 (inc.)
Malone 15, Tupper Lake 50 (inc.)
Gouverneur 15, Massena 50 (inc.)
Gouverneur 15, Tupper Lake 50 (inc.)
Massena 50 (inc.) Tupper Lake 50 (inc.)

 

SATURDAY, SEPTEMBER 10, 2022

Vernon-Verona-Sherill Invitational
West Genesee 46
Liverpool 59
Saranac 128
Norwood-Norfolk 128
Barker 131
Frewsburg 137
McQuaid Jesuit 230
Elmira 230
Newfane 262
Remsen 263
Salmon River 273
Wilson 275
Central Square 275
Herkimer 415

 

 

FLYERS RACE TO  TOP FOUR FINISHES VS. MALONE, O.F.A.


A pair of Norwood-Norfolk brothers captured the first four individual places to anchor a 17-38 win for the undefeated Flyers over previously-unbeaten Malone. The Flyers and Huskies both won 15-50 over incomplete Ogdensburg.  Flyers’ junior Dominic Fiacco placed first with a time of 18:28, closely followed by his brother Anthony Fiacco at 18:41. They were followed by another brother combination – Lance Bradley in third at 18:43 and Logan Bradley fourth at 19:46. Malone’s best, Dylan Keating, finished fifth at 20:13. OFA was led by Brody Brenno. Norwood-Norfolk improved to 7-0, with Malone 6-1.  (Bob LaRue photo)

CHODAT LEADS MALONE IN SWEEP OF POTSDAM, SALMON


Malone’s Watson Chodat captured first place, with a time of 17:10, by a 52 second margin over Salmon River’s Cade Lahore. The Shamrocks’ Gunner Mitchell was another 68 seconds behind in third.   Malone’s Dylan Keating finished fourth. Salmon River’s Tehoronhiathe edged out Potsdam’s Nick Yang by two seconds for fifth and sixth place.   Malone swept the meet 26-32 over Salmon River and 18-38 over the Sandstoners. The Shamrocks edged Potsdam 24-31.  (Bob LaRue photo)