2014 Section VII Football Schedule

WEEK 1
FRIDAY, SEPTEMBER 5, 2014
Ticonderoga 33, Saranac Central 0
Moriah 28, Plattsburgh 6

SATURDAY, SEPTEMBER 6, 2014
Saranac Lake 48, AuSable Valley 0
Peru 20, Beekmantown 15


WEEK 2
FRIDAY, SEPTEMBER 12, 2014
Beekmantown 43, AuSable Valley 22
Saranac Lake 40, Plattsburgh 2

SATURDAY, SEPTEMBER 13, 2014
Peru 20, Ticonderoga 14
Moriah 40, Saranac Central 22


WEEK 3
FRIDAY, SEPTEMBER 19, 2014

Peru 55, AuSable Valley 2
Ticonderoga 31, Moriah 0

SATURDAY, SEPTEMBER 20, 2014
Beekmantown 62, Plattsburgh 12
Saranac Lake 30, Saranac Central 2


WEEK 4
FRIDAY, SEPTEMBER 26, 2014

Saranac Lake 7. Ticonderoga 0

SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2014

Peru 49, Moriah 13
AuSable Valley 21, Plattsburgh 14
Beekmantown 53, Saranac Central 0


WEEK 5
FRIDAY, OCTOBER 3, 2014

Peru 41, Plattsburgh 0
Saranac Central 43, AuSable Valley 7

SATURDAY, OCTOBER 4, 2014
Beekmantown 20, Ticonderoga 14 (OT)
Saranac Lake 15, Moriah 10
 

WEEK 6
FRIDAY, OCTOBER 10, 2014

Beekmantown 33, Moriah 20
Ticonderoga 46, AuSable Valley 0

SATURDAY, OCTOBER 11, 2014
Saranac Central 20, Plattsburgh 12
Peru 32, Saranac Lake 14

WEEK 7
FRIDAY, OCTOBER 17, 2014

Moriah 42, AuSable Valley 6
Ticonderoga 43, Plattsburgh 6

SATURDAY, OCTOBER 18, 2014
Saranac Lake 27, Beekmantown 21
Peru 51, Saranac Central 0


SECTION VII FOOTBALL PLAYOFFS
WEEK 8
FRIDAY, OCTOBER 24, 2014

Non-League Crossover Game
Peru 43, Massena 14

SATURDAY, OCTOBER 25, 2014
Class B Semifinal

(#2) Beekmantown 46, (#3) Plattsburgh 0
Class C Semifinal
(#3) AuSable Valley 14, (#2) Saranac Central 8
Non-League Crossover Games
Ticonderoga 20, Malone 13
Moriah 40, St. Lawrence Central 13
Saranac Lake 40, Tupper Lake 14


WEEK 9
FRIDAY, OCTOBER 31, 2014
Section VII Class D Championship
(#1) Ticonderoga 30, (#2) Moriah 6

SATURDAY, NOVEMBER 1, 2014
Section VII Class C Championship
Saranac Lake 42, AuSable Valley 23
Section VII Class B Championship
Peru 28, Beekmantown 21



WEEK 10
SATURDAY, NOVEMBER 8, 2014
N.Y.S. Class B Opening Round
Peru (VII) 59 ,Malone (X) 6
N.Y.S. Class C Opening Round
Saranac Lake (VII) 34, Ogdensburg (X) 26
N.Y.S. Class D Opening Round
Ticonderoga (VII) 41, Tupper (X) 13


WEEK 11
FRIDAY, NOVEMBER 14, 2014

N.Y.S. Class B Quarterfinal
Schalmont (II) 60, Peru (VII) 20

SATURDAY, NOVEMBER 15, 2014
N.Y.S. Class C Quarterfinal
Hoosick Falls (II) 24, Saranac Lake (VII) 6
N.Y.S. Class D Quarterfinal
Cambridge-Salem (II) 56, Ticonderoga (VII) 35