2015-2016 Section X Girls Hockey Schedule

FRIDAY, NOVEMBER 20, 2015
Section III Division

Alexandria Bay 4, Ithaca 1


TUESDAY, NOVEMBER 24, 2015
Canton 12, St. Lawrence Central 2
Saranac Lake 1, Lake Placid 0
Skaneateles 3, Alexandria Bay 1


WEDNESDAY, NOVEMBER 25, 2015
Potsdam 2, Salmon River 1
Non League
Massena 4, Oswego 0

MONDAY, NOVEMBER 30, 2015
Massena 4, St. Lawrence Central 2
Clinton 2, Oswego 1
Non League
Alexandria Bay 5, Canton 3

WEDNESDAY, DECEMBER 2, 2015
Potsdam 1, Saranac Lake 0
Canton 3, Lake Placid 0
Alexandria Bay 2, Massena 1
Non League
Plattsburgh 3, Salmon River 1

FRIDAY, DECEMBER 4, 2015
Alexandria Bay 8, Oswego 1
Albany Academy 3, Beekmantown 3 (OT/Tie)

Non League

St. Lawrence Central 2, Saranac Lake 1
Skaneateles 2, Plattsburgh 0

SATURDAY, DECEMBER 5, 2015
Ithaca 2, Clinton 2 (OT/Tie)
Albany Academy 4, Plattsburgh 2
Non League
Skaneateles 8, Beekmantown 2


MONDAY, DECEMBER 7, 2015
Canton 6, Potsdam 2
Non League
Lake Placid 4, St. Lawrence Central 1

TUESDAY, DECEMBER 8, 2015
Skaneateles 5, Oswego 1

WEDNESDAY, DECEMBER 9, 2015
Canton 4, Massena 3
Non League
Saranac Lake 3, Salmon River 1
Potsdam 5, Lake Placid 1
Plattsburgh 2, Middlebury 2 (OT/Tie)

THURSDAY, DECEMBER 10, 2015
Non League
Alexandria Bay 6, St. Lawrence Central 1
Lake Placid 2, Salmon River 0

FRIDAY, DECEMBER 11, 2015
Bellows Free Academy Tournament
Massena 6, Bellows Free Academy 3
Essex 3, Beekmantown 1
Non League
Canton 4, Oswego 1
Potsdam 3, Albany Academies 0


SATURDAY, DECEMBER 12, 2015
Non League

Canton 2, Albany Academies 1
Plattsburgh 5, Potsdam 2
Bellows Free Academy Tournament
Massena 2, Essex 0 (Massena wins championship)
Bellows Free Academy 3, Beekmantown 3 (OT/Tie)
    (Bellows wins consolation in second shootout)

MONDAY, DECEMBER 14, 2015
Massena 4, Salmon River 0
Ithaca 4, Oswego 0
Non League
Middlebury 2, Plattsburgh 1


WEDNESDAY, DECEMBER 16, 2015
Canton 4, Salmon River 0
Plattsburgh 3, Saranac Lake 2

THURSDAY, DECEMBER 17, 2015
Lake Placid 3, Beekmantown 0

FRIDAY, DECEMBER 18, 2015
Non League
Oswego 6, St. Lawrence Central 5
Potsdam 2, Ithaca1
Alexandria Bay at Clinton, postponed snow warning
Albany Academy Tournament
Massena 2, Skaneateles 1
Saranac Lake 2, Albany Academies 0 (semifinal)

SATURDAY, DECEMBER 19, 2015
Beekmantown 5, Plattsburgh 3

Non League

Oswego 4, Potsdam 2
St. Lawrence Central 3, Ithaca 1
Albany Academy Tournament
Albany Academies 6, Skaneateles 3 (consolation)
Massena 4, Saranac Lake 0 (championship)

MONDAY, DECEMBER 21, 2015
Non League
Albany Academy 3, Salmon River 0
Canton 5, Lake Placid 4
Plattsburgh 6, St. Lawrence Central 0

TUESDAY, DECEMBER 22, 2015
Non League
Albany Academy 3, St. Lawrence Central 0
Middlebury 1, Saranac Lake 0

WEDNESDAY, DECEMBER 23, 2015
Massena 2, Potsdam 1
Lake Placid 3, Plattsburgh 3 (OT/Tie)

MONDAY, DECEMBER 28, 2015
Hanover Tournament - Semifinal
Beekmantown 0, Essex 0 (OT/Tie) Essex advances


TUESDAY, DECEMBER 29, 2015
Non League
Clinton at Massena

WEDNESDAY, DECEMBER 30, 2015
Non League
Canton 4, Saranac Lake 0
Massena 4, Beekmantown 2

SATURDAY, JANUARY 2, 2016
Beekmantown 2, Saranac Lake 0
Non League
Massena 5, Ithaca 1

Albany Academy 4, Oswego 2

MONDAY, JANUARY 4, 2016
Canton 5, Potsdam 1
Alexandria Bay 0, Clinton 0 (OT/Tie)


TUESDAY, JANUARY 5, 2016
Salmon River 3, St. Lawrence Central 0
Beekmantown 3, Saranac Lake 1
Massena 4, Plattsburgh 1
Skaneateles 4, Ithaca 1

WEDNESDAY, JANUARY 6, 2016
Canton 5, Salmon River 0
Massena 6, St. Lawrence Central 0
Alexandria Bay 7, Oswego 0
Non League
Potsdam 2, Lake Placid 0
Albany Academy 2, Clinton 1 (OT)


FRIDAY, JANUARY 8, 2016
Albany 2, Saranac Lake 1 (OT)
Non League
Beekmantown 3, Potsdam 2
Plattsburgh 8, St. Lawrence Central 1
Canton 5, Ithaca 1
Lake Placid 1, Oswego 0
Alexandria Bay 3, Clinton 0
Skaneateles 5, Salmon River 0

SATURDAY, JANUARY 9, 2016

Albany Academy 6, Lake Placid 0
Non League
Saranac Lake 2, Oswego 1
Massena 5, Skaneateles 4

SUNDAY, JANUARY 10, 2016
Non League

Clinton 6, Massena 3
Plattsburgh 7, Oswego 4

MONDAY, JANUARY 11, 2016
Canton 9, St. Lawrence Central 1
Non League
Middlebury 3, Lake Placid 0

TUESDAY, JANUARY 12, 2016
Plattsburgh 5, Saranac Lake 0

WEDNESDAY, JANUARY 13, 2016
Potsdam 5, St. Lawrence Central 0
Massena 5, Canton 0
Plattsburgh 1, Beekmantown 1 (OT/Tie)
Alexandria Bay at Skaneateles, postponed
Non League
Saranac Lake 1, Salmon River 0

FRIDAY, JANUARY 15, 2016
Potsdam 4, Salmon River 0
Beekmantown 6, Lake Placid 1
Non League

Clinton 7, St. Lawrence Central 1
Skaneateles 7, Albany Academy 1

SATURDAY, JANUARY 16, 2016
Massena 8, Salmon River 1
Plattsburgh 2, Lake Placid 1 (OT)
Non League

Skaneateles 10, St. Lawrence Central 1

MONDAY, JANUARY 18, 2016
Albany Academy 5, Lake Placid 3
Non League
St. Lawrence Central 8, Saranac Lake 6
Massena at Alexandria Bay, postponed
Skaneateles at Potsdam, postponed

TUESDAY, JANUARY 19, 2016
Non League
Plattsburgh 4, Canton 1


WEDNESDAY, JANUARY 20, 2016
Potsdam 6, St. Lawrence Central 2
Skaneateles 8, Oswego 2
Non League
Alexandria Bay 4, Salmon River 0


THURSDAY, JANUARY 21, 2016
Non League
Canton 5, Oswego 2

FRIDAY, JANUARY 22, 2015
St. Lawrence Central 4, Salmon River 1
Lake Placid 3, Saranac Lake 1
Albany Academy 2, Beekmantown 2 (OT/Tie)
Skaneateles 7, Plattsburgh 0

Non League
Alexandria Bay 3, Canton 1


SATURDAY, JANUARY 23, 2015
Massena 4, Potsdam 0
Albany Academy 5, Plattsburgh 3
Non League
Skaneateles 5, Beekmantown 3
Clinton 3, St. Lawrence Central 2 (OT)



2015-16 DIVISIONAL CHAMPIONSHIPS
MONDAY, JANUARY 25, 2016
Section X Play-In Round
(#4) Salmon River 1, (#5) St. Lawrence Ctl. 0 (4OT)
Section III Play-In Round
(#4) Ithaca 4, (#5) Oswego 3 (OT)

TUESDAY, JANUARY 26, 2016
Section VII Play-In Round

(#4) Lake Placid 1, (#5) Saranac Lake 0 (2OT)

WEDNESDAY, JANUARY 27, 2016
Section X Semifinals
(#2) Canton 5, (#3) Potsdam 4  (OT)
(#1) Massena 5, (#4) Salmon River 1
Section III Semifinals
Alexandria Bay 3, Clinton 0
Section VII Semifinals
(#2) Beekmantown 2, (#3) Plattsburgh 1
(#1) Skaneateles 1, (#4) Ithaca 0
          (forfeit too few players)

THURSDAY, JANUARY 28, 2016
Section VII Semifinal
(#1) Albany Academies 5, (#4) Lake Placid 0

SATURDAY, JANUARY 30, 2016
Section X Championship
(#2) Canton 3, (#1) Massena 2
Section VII Championship
(#2) Beekmantown 4, (#1) Albany Acad. 3 (4OT)
Section III Championship
(#2) Alexandria Bay 2, (#1) Skaneateles 0


2015-16 UPSTATE N.Y. CHAMPIONSHIPS
FRIDAY, FEBRUARY 5, 2016

New York State Semifinals in Albany
Alexandria Bay 4, Beekmantown 1
Kenmore-Grand Island 4, Canton 3

SATURDAY, FEBRUARY 6, 2016
New York State Championship in Albany
Alexandria Bay 3, Kenmore-Grand Island 2