2018 Section X Football Schedule

WEEK 1
THURSDAY, AUGUST 30, 2018

Non League at Carrier Dome
Ogdensburg 55, Sauquoit Valley 0

FRIDAY, AUGUST 31, 2018
Non League
Potsdam 46, Massena 14

SATURDAY, SEPTEMBER 1, 2018
Gouverneur 28, St. Lawrence Central 0
Canton 34, Malone 21


WEEK 2
FRIDAY, SEPTEMBER 7, 2018

Ogdensburg 43, Malone 0
Non League
Carthage 49, Massena 0

SATURDAY, SEPTEMBER 8, 2018
Gouverneur 28, Potsdam 8
Canton 34, St. Lawrence Central 7


WEEK 3
FRIDAY, SEPTEMBER 14, 2018

Section III Eight-Man Football
APW 22, Tupper Lake 6

SATURDAY, SEPTEMBER 15, 2018
Canton 29, Potsdam 20
St. Lawrence Central 30, Massena 6
Gouverneur 22, Ogdensburg 20
Non League
Malone 27, Watertown 21


WEEK 4
FRIDAY, SEPTEMBER 21, 2018
Ogdensburg 32, Canton 6
Malone 16, Massena 0
Section III Eight-Man Football
Tupper Lake 38, Morrisville-Easton 18

SATURDAY, SEPTEMBER 22, 2018
Potsdam 16, St. Lawrence Central 0
Non League
Gouverneur 48, Thousand Islands 0


WEEK 5
FRIDAY, SEPTEMBER 28, 2018
Potsdam 36, Massena 14
Non League
Ogdensburg 26, General Brown 20
Section III Eight-Man Football

Sherburne-Earlville 44, Tupper Lake 26

SATURDAY, SEPTEMBER 29, 2018
Malone 42, St. Lawrence Central 7
Gouverneur 42, Canton 22


WEEK 6
FRIDAY, OCTOBER 5, 2018

Ogdensburg 27, St. Lawrence Central 6
Section III Eight-Man Football
Weedsport 80, Tupper Lake 34

SATURDAY, OCTOBER 6, 2018
Gouverneur 52, Massena 0
Malone 13, Potsdam 8
Non League
Lowville 38, Canton 6

WEEK 7
FRIDAY, OCTOBER 12, 2018

Ogdensburg 20, Potsdam 18

SATURDAY, OCTOBER 13, 2018
Gouverneur 42, Malone 0
Canton 51, Massena 19
Section III Eight-Man Football
West Canada Valley 46, Tupper Lake 6

Non League

South Jefferson 20, St. Lawrence Central 12


WEEK 8
FRIDAY, OCTOBER 19, 2018

Ogdensburg 37, Massena 14
Section III Eight-Man Football
South Lewis 28, Tupper Lake 27


SECTION X FOOTBALL PLAYOFFS

WEEK 8

SATURDAY, OCTOBER 20, 2018

Section X Class C Semifinal

(#3) St. Lawrence Central (#1) Gouverneur, 1:30pm


WEEK 9
SATURDAY, OCTOBER 27, 2018

Section X Class A Championship
(#1) Canton 48, (#2) Massena 34
Section X Class B Championship
(#2) Potsdam 2, (#1) Malone 0
Section X Class C Championship
(#2) Ogdensburg 28 (#1) Gouverneur 0
Section X Eight-Man Football
Tupper Lake 27, Unadilla Valley 22


NEW YORK STATE FOOTBALL PLAYOFFS
WEEK 10
FRIDAY, NOVEMBER 2, 2018
NYS Class B Opening Round - Massena HS
Beekmantown (VII) 15, Potsdam (X) 0
NYS Class C Opening Round - Plattsburgh HS
Ogdensburg (X) 20, Saranac Central (VII) 7


WEEK 11
FRIDAY, NOVEMBER 9, 2018
NYS Class C Region II Championship- Potsdam HS
Ogdensburg (X) 16, Cambridge-Salem (II) 6


WEEK 12
SATURDAY, NOVEMBER 17, 2018
NYS Class C East Region Final - Middletown HS
Ogdensburg (X) vs. Dobbs Ferry (I) 11:00am